Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
05. 04. 2017, 06:07

Konštantínopolský patriarcha Bartolomej I. navštívi komunitu Taizé

Hoci ide o historicky prvú návštevu ekumenického patriarchu v Taizé, vzťahy medzi Bartolomejom I. a ekumenickou komunitou boli vždy veľmi hlboké.
Konštantínopolský patriarcha Bartolomej I. navštívi komunitu Taizé

Ekumenický patriarcha Bartolomej I. počas návštevy Slovenska v roku 2013. Foto - TASR/Pavel Neubauer

Návšteva sa uskutoční 25. apríla 2017. Taizé, od ktorého je odvodený názov komunity, je burgundská dedinka, vzdialená približne desať kilometrov severne od Cluny vo Francúzsku, v ktorej v roku 1940 brat Roger Luois Schutz-Marsauche (1915 – 2005) založil medzinárodnú ekumenickú mužskú rehoľnú komunitu.  

Bartolomeja I. privíta v Taizé súčasný prior komunity brat Alois Löser (*1954), ktorý pochádza z nemeckého Nördlingenu a je bezprostredným nástupcom brata Rogera, ktorého 16. augusta 2005 vo veku 90 rokov dobodala na smrť pri večernej modlitbe mladá Rumunka.

Smrť brata Rogera pripomenul aj pápež Benedikt XVI. počas generálnej audiencie (17. augusta 2005) v Castel Gandolfe. „Dnes ráno som dostal veľmi smutnú a hroznú správu, že včera večer počas modlitby vešpier drahý brat Roger Schutz, zakladateľ Komunity Taizé, bol zavraždený, pravdepodobne duševne narušenou ženou. Je mŕtvy," uviedol Benedikt XVI. 

"Táto veľmi smutná správa sa ma dotýka o to viac, že práve včera som dostal od neho veľmi dojímavý list, veľmi priateľský, v ktorom hovorí, že celým svojím srdcom je so mnou a so všetkými, ktorí sa stretnú v Kolíne [na 20. svetových dňoch mládeže, pozn. red.]. A potom povedal, že pre dôvody svojho zdravotného stavu nebude môcť prísť osobne do Kolína, avšak bude tam duchovne prítomný prostredníctvom svojich bratov. Na konci tohto listu mi hovorí, že túži čo najskôr prísť ma navštíviť do Ríma, aby mi povedal, ako celá komunita v Taizé má úmysel kráčať spolu s pápežom. Potom napísal vlastnou rukou: ‚Svätý Otec, uisťujem Vás o svojich citoch hlbokého spoločenstva‘,“ dodala vtedajšia hlava katolíckej cirkvi.


Členovia komunity Taizé sa modlia pri mŕtvom tele brata Rogera v roku 2005. Foto - TASR/AP 

Hoci ide o historicky prvú návštevu ekumenického patriarchu v Taizé, vzťahy medzi Bartolomejom I. a komunitou Taizé boli vždy veľmi hlboké, konštatuje rakúska nadácia Pro Oriente. Uskutočnili sa viaceré stretnutia medzi ekumenickým patriarchom a bratom Rogerom.

Ekumenický patriarcha sa zúčastní na každodennej spoločnej modlitbe v miestnom Chráme zmierenia (Église de la réconciliation) za prítomnosti rehoľných bratov, predstaviteľov rôznych kresťanských cirkví a konfesií a mladých ľudí, ktorí budú v tom čase v Taizé. V rámci modlitby Bartolomej I. prednesie vlastný príhovor. 

Modlitba v Taizé za účasti patriarchu bude otvorená pre všetkých záujemcov. Pokiaľ by si niekto želal prísť do Taizé špeciálne na tento deň, zostať na obed a popoludňajšie workshopy, mal by sa zaregistrovať ako návštevník.

Púťou do Taizé ekumenický patriarcha Bartolomej I. zavŕši svoju pastoračnú návštevu v západnom Švajčiarsku pri príležitosti osláv 50. výročia založenia (jún 1966) Pravoslávneho centra Ekumenického patriarchátu v Chambésy pri Ženeve.

Ako sa píše v zakladajúcom dokumente, cieľom centra je informovať západný kresťanský svet o pravoslávnej modlitbe, učení, tradícii a teológii. Taktiež slúži podpore komunikácie a jednoty medzi pravoslávnymi cirkvami, preto nie náhodu na zhromaždení v Chambésy koncom januára 2016 najvyšší predstavitelia autokefálnych pravoslávnych cirkví byzantskej tradície podpísali spoločné komuniké, ktorým zvolali na Krétu na jún 2016 Svätý a veľký koncil Pravoslávnej cirkvi.

Pravoslávne centrum v Chambésy takisto podporuje „ducha ekumenizmu“ pestovaním vzťahov medzi pravoslávím a ostatnými kresťanskými cirkvami a konfesiami. Súčasne s 50. jubileom pravoslávneho centra ekumenický patriarcha oslávi aj 20. výročie založenia Inštitútu pre vyššie štúdiá v pravoslávnej teológii.

Bartolomej I. pobudne v Chambésy od 21. do 23. apríla 2017. Cestou do Taizé si ekumenický patriarcha 24. apríla 2017 uctí relikvie sv. Mikuláša vo fribourgskej katedrále a zavíta na Teologickú fakultu Fribourgskej univerzity. V spomenutých vzdelávacích inštitúciách bude mať verejné prednášky.

Odporúčame