Benedikt XVI. sa opäť stretol s obeťami sexuálneho zneužívania

V piatok večer sa pápež v erfurtskom seminári stretol s dvoma ženami a tromi mužmi, ktorých v mladosti zneužívali katolícki kňazi. Podľa vatikánskeho komuniké bol Benedikt XVI. „dojatý a silno otrasený“. Združenie obetí zneužívania stretnutie považuje za milé, ale zbytočné gesto.

Na asi polhodinovom stretnutí bol okrem pápeža a obetí prítomný aj biskup Trevíru Stephan Ackermann, ktorý je v rámci Nemeckej biskupskej konferencie poverený otázkami spojenými so sexuálnymi zneužívaniami. „Svätý otec dojatý a silno otrasený utrpením obetí vyjadril svoju hlbokú ľútosť a svoj hlboký žiaľ nad všetkým, čo sa napáchalo im a ich rodinám,“ uviedlo vyhlásenie Tlačového strediska Svätej stolice, podľa ktorého pápež prítomných ubezpečil, že predstaviteľom cirkvi veľmi leží na srdci dôkladne čeliť takýmto prípadom a rozvinúť účinné opatrenia pri ochrane detí a mladistvých. Po stretnutí pápež nakrátko pozdravil práve tých, ktorí sa starajú o zneužité osoby.

John Thavis z amerického portálu Catholic News Service pripomenul, že pápež sa s obeťami zneužívania stretol už piatykrát počas svojich apoštolských ciest. Predtým tak urobil v roku 2008 v USA a v Austrálii a v roku 2010 na Malte a vo Veľkej Británii.

„Stretnutie sa stane len ďalším milým gestom, ktoré je koniec-koncov zbytočné zo strany človeka, ktorý mohol ľahko ochrániť deti, ale odmietol to urobiť a ktorý si pri disidentských teológoch počína ako , Boží rotvajler´, ale pri obťažujúcich kňazoch a biskupoch – komplicoch sa správa ako neškodný kocúr,“ vyhlásil pre Vatican Insider Belgičan Emmanuel Henckens, ktorý bol päť rokov zneužívaný dvomi kňazmi a dnes je členom združenia obetí SNAP. Jeho predstavitelia krátko pred pápežovou cestou do Nemecka odovzdali Medzinárodnému súdnemu tribunálu v Haagu materiál, ktorý má dokazovať, že Vatikán systematicky kryl sexuálne zneužívanie detí a mladistvých po celom svete, za čo by mal byť Benedikt XVI. a traja ďalší kardináli postavení pred súd (viac tu).

Imrich Gazda

Foto: radiovaticana.cz

Súvisiace články:

Pápež v Nemecku: Chápem ľudí odchádzajúcich z cirkvi

Pápež je s obeťami zneužívania na jednej lodi

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo