Kvetnou nedeľou kresťania začali sláviť Veľký týždeň (fotogaléria)

Vrcholom Veľkého týždňa bude veľkonočné trojdnie, keď si kresťania pripomínajú utrpenie, smrť a zmŕtvychvstanie Ježiša Krista.

Kresťania dnes slávia poslednú, šiestu pôstnu nedeľu pred Veľkou nocou, ktorá je známa pod názvom Kvetná nedeľa alebo Nedeľa utrpenia Pána. Spája sa v nej spomienka na triumfálny vstup Ježiša do Jeruzalema, kde mu zástupy volali na slávu s predzvesťou jeho odsúdenia a umučenia.

„Toto liturgické slávenie má akoby dvojakú príchuť: sladkú i trpkú; je radostné a je bolestné. Oslavujeme v ňom Pána, vstupujúceho do Jeruzalema, ktorému jeho učeníci spievajú na slávu ako kráľovi. A zároveň počúvame slávnostne prednášané evanjeliové rozprávanie o jeho utrpení,“ povedal v homílii na Námestí sv. Petra vo Vatikáne pápež František.

„Keď teda aj my oslavujeme nášho Kráľa, myslime na utrpenia, ktoré on bude musieť podstúpiť v tomto svätom týždni. Myslime na výsmech a urážky, nástrahy, zradu a opustenosť, na nespravodlivý súd, na rany, bičovanie a tŕňovú korunu..., a napokon myslime na via crucis, krížovú cestu, končiacu ukrižovaním,“ dodal Svätý Otec a veriacich vyzval, aby sa nebáli nasledovať Ježiša aj v utrpení.


Pápež František drží palmové ratolesti počas slávenia omše na Námestí sv. Petra vo Vatikáne. Foto – TASR/AP

Krátko nato hlavu Katolíckej cirkvi prostredníctvom písomného odkazu na papieriku informovali o krvavých útokoch na koptských kresťanov v Egypte, počas ktorých dnes zahynulo viac ako 30 ľudí a ďalšie desiatky boli zranené.

V kostoloch spievali pašie a posväcovali bahniatka

Obrady Kvetnej nedele sa skladajú z dvoch častí – zo spomienky na Pánov vstup do Jeruzalema a zo svätej omše zasvätenej pamiatke Kristovho utrpenia, počas ktorej sa čítajú alebo spievajú pašie. Je to časť evanjelia, ktorá opisuje Kristovo utrpenie od Poslednej večere s učeníkmi až po smrť na kríži. Slovo pašie pochádza z latinského passio, čo znamená utrpenie. Pašie sa dnes prednášajú v rímskokatolíckych a evanjelických kostoloch, medzi gréckokatolíkmi nie je tento zvyk zaužívaný.

Súčasťou obradov Kvetnej nedele je aj požehnávanie palmových alebo olivových ratolestí, v našich podmienkach sú to najčastejšie bahniatka. Ľudia si ich prinášajú do kostolov na posvätenie a potom si ich doma zakladajú za obrazy, zapichujú do trámov alebo dávajú do vázy. Svätenie zelených ratolestí zaviedla cirkev ešte v 7. storočí. 


Žena zapaľuje sviečku a drží bahniatka počas omše na Kvetnú nedeľu v Katedrále sv. Petra v Moskve. Foto – TASR/AP


Egyptské dievčatko drží ratolesť počas slávenia Kvetnej nedele. Foto – TASR/AP


Kňaz požehnáva palmové ratolesti na manilskom predmestí Paranaque. Foto – TASR/AP


Veriaci nesú palmové ratolesti počas procesie na Kvetnú nedeľu v poľskej obci Glinianka​. Foto – TASR/AP

Svetový deň mládeže na diecéznej úrovni

Túto Kvetnú nedeľu sa v Katolíckej cirkvi slávia aj 32. svetové dni mládeže – tentoraz na diecéznej úrovni. Pripomenul to aj pápež František na Námestí sv. Petra. V závere liturgickej slávnosti mladí z Krakova, kde sa konali minuloročné celosvetové dni mládeže, odovzdali putovný kríž Jána Pavla II. zástupcom mládeže z Panamy, kde sa celosvetové dni uskutočnia v januári 2019.

Spolu s krížom putuje do Panamy aj ikona Panny Márie z Baziliky Santa Maria Maggiore, kde sa počas sobotňajšej vigílie mladí modlili spolu so Svätým Otcom. „Každý mladý má čo povedať druhým, má čo povedať dospelým, má čo povedať kňazom, rehoľným sestrám, biskupom a pápežovi. Všetci vám potrebujeme načúvať!“ vyhlásil pápež František a zároveň pripomenul, že cirkev sa pripravuje nielen na Svetové dni mládeže v Paname, ale aj na biskupskú synodu o mladých, ktorá sa uskutoční v októbri 2018.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo