Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
09. 04. 2017, 13:01

Islamský štát hrozí ďalšími útokmi na kresťanov, egyptský prezident vyhlásil mimoriadny stav

Na Kvetnú nedeľu vybuchli nálože pred kostolmi koptských kresťanov v mestách Tanta a Alexandria, kde slúžil omšu koptský pápež Tawadros II. Počet obetí stúpol už na 45, viac ako sto ľudí je zranených.
Islamský štát hrozí ďalšími útokmi na kresťanov, egyptský prezident vyhlásil mimoriadny stav

Koptskí kresťania v Egypte sa opäť stali terčom teroristických útokov. K výbuchu došlo najprv počas rannej omše v preplnenom kostole v meste Tanta, ktoré sa nachádza asi 60 kilometrov severne od Káhiry. Bomba mala byť umiestnená v blízkosti oltára.

Neskôr došlo k výbuchu aj pred kostolom sv. Marka v Alexandrii, 200 kilometrov severozápadne od Káhiry. Druhý útok mal na svedomí samovražedný atentátnik, ktorého zastavil policajt pred vstupom do chrámu. Krátko predtým tam slúžil slávnostnú bohoslužbu koptský pápež Tawadros II. V čase výbuchu sa stále nachádzal v budove, avšak vyviazol bez zranení.

Na islamistov napojená tlačová agentúra Amak medzitým informovala, že oba útoky spáchali militanti zo sinajskej odnože Islamského štátu (ISIS). "Nech križiaci a odpadlíci vedia, že zaplatia vysokú cenu, a to krvou svojich synov," uvádza sa vo vyhlásení. ISIS zároveň pohrozil, že pripravuje ďalšie útoky na miestnych kresťanov.

V reakcii na bezpečnostné hrozby egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí vyhlásil trojmesačný mimoriadny stav. Bezprostredne po útokoch zvolal krízové zasadnutie rady pre národnú obranu a nariadil okamžité nasadenie armády v okolí dôležitých budov po celej krajine.


Príbuzní a okoloidúci stoja pred koptským kostolom v egyptskom meste Tanta, v ktorom nálož zabila najmenej 25 ľudí. Foto: TASR/AP

K podobnému krvavému útoku na koptov došlo aj v decembri minulého roku. Bomba umiestnená pred koptskou Katedrálou sv. Marka v Káhire zabila 25 ľudí, ďalšie desiatky boli zranené.

Ranný útok bezprostredne odsúdil pápež František, ktorý na Námestí sv. Petra slávil nedeľnú omšu pripomínajúcu Ježišov slávnostný vstup do Jeruzalema. Informáciu o útoku si prečítal z kúska papiera, ktorý mu podali, keď po skončení liturgických obradov pripomínal obete piatkového útoku v Štokholme.

"Môjmu drahému bratovi, Jeho Svätosti pápežovi Tawadrosovi II., Koptskej cirkvi a celému drahému egyptskému národu vyjadrujem moju hlbokú sústrasť, modlím sa za zosnulých a za zranených, som nablízku príbuzným a celej komunite. Nech Pán obráti srdcia ľudí, čo zasievajú teror, násilie a smrť, a aj srdcia tých, čo vyrábajú a predávajú zbrane,“ vyhlásil pápež František, ktorý má už koncom mesiaca absolvovať dvojdennú návštevu Egypta.

V Egypte žije približne osem miliónov koptských kresťanov, ktorí tvoria približne desatinu populácie. Odkedy sa moci ujala islamistická a neskôr armádou podporovaná vláda, cítia sa kopti obzvlášť ohrození a množia sa správy o útokoch a vyháňaní koptských rodín. Okrem toho sa kopti sťažujú na diskrimináciu, keďže je pre nich prakticky nemožné získať miesta v súdnictve, na vysokých školách či v policajných zložkách.

Foto – TASR/AP

Odporúčame

Dominikova voľba

Dominikova voľba

Dominikáni nastavili latku vážnosti a skutočnej intelektuálnej horlivosti. V ich diele sa miesilo svetlo viery so svetlom rozumu proti silám, ktoré boli potenciálne veľmi temné.

Lazárova sobota

Lazárova sobota

Vo východnej cirkvi sa sobota pred Kvetnou nedeľou slávi ako Lazárova sobota. Prinášame úvahu nemeckého teológa.