V Bratislave otvorili proces blahorečenia zavraždeného jezuitu

Bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský v utorok otvoril proces blahorečenia mladého jezuitu Tomáša Munka a jeho otca Františka. Ich rodina konvertovala počas Druhej svetovej vojny z judaizmu na kresťanstvo a zahynula v koncentračnom tábore.

Otvorenie procesu sa uskutočnilo v Kostole Najsvätejšieho Spasiteľa v Bratislave za prítomnosti viacerých biskupov a predstaviteľov Spoločnosti Ježišovej. „Ich hlboké prežívanie viery, ktoré sa stalo žiarivým svedectvom pre mnohých súčasníkov, ich príklad kresťanskej lásky na ceste mučeníctva, spečatený pri pochode smrti, sú dôkazmi plného obetovania sa pre Krista a pripodobenie sa mu utrpeniu,“ citovala TK KBS vicepostulátora procesu, jezuitu Ondreja Gábriša. Druhým vicepostulátorom je František Mikloško.

Proces sa mohol začať po tom, čo sa Kongregácia pre kauzy svätých vyjadrila, že nič neprekáža („nihil obstat“) otvoreniu procesu. Arcibiskup Zvolenský zároveň menoval ľudí, ktorí budú zodpovední za priebeh a výsledok diecézneho procesu blahorečenia. Biskupským delegátom procesu, ktorého úlohou bude zastupovať arcibiskupa pri predsedaní tribunálu kauzy blahorečenia, sa stal jezuita Jozef Šuppa. Promótorom spravodlivosti preverujúcim pravdivosť predkladaných tvrdení o Munkovcoch sa stal Peter Slepčan. Za notára – aktuára, ktorý bude prepisovať vyhlásenia svedkov a zostavovať príslušnú dokumentáciu, bola vymenovaná Mária Kucharovičová. V procese budú pomáhať aj znalci z oblasti histórie a archívnictva Peter Dvorský, Tomáš Gerboc a Andrej Gerba a prekladateľka Romana Farská. Už v najbližšej dobe bude vypočutých 14 svedkov v kauze blahorečenia.

František Munk a Gizela Kohnová sa zosobášili v roku 1923 v Lučenci. Obaja pochádzali z dobre situovaných židovských rodín. S malým synom Tomášom odišli do Bratislavy, kde sa im narodil druhý syn, Juraj. V roku 1938 sa celá rodina presťahovala do Ružomberka, keďže František Munk získal pozíciu riaditeľa ružomberskej celulózky. Tomáš bol výnimočne nadané dieťa – už v nízkom veku ovládal okrem slovenčiny aj nemecký, francúzsky a maďarský jazyk, neskôr aj latinčinu a hebrejčinu, mal vzťah k hudbe, literatúre i kresleniu. Svojej matke k 43. narodeninám daroval vlastnoručný preklad úryvku Kollárovej básne Slávy dcéra do nemčiny. V novembri 1939 celá rodina konvertovala na katolícku vieru. Ku katolicizmu priviedli aj židovského lekára, neskôr známeho katolíckeho básnika a intelektuála Pavla Straussa. Najdôležitejším dôkazom viery rodiny Munkovcov je Tomášovo rozhodnutie stať sa jezuitom. Do ružomberského noviciátu vstúpil hneď po skončení gymnázia v roku 1943.

Rodinu pred protižidovskými represiami spočiatku chránila prezidentská výnimka. Po potlačení povstania však nemecké bezpečnostné zložky zaviedli tvrdé opatrenia voči všetkým zostávajúcim Židom, bez ohľadu na prezidentskú výnimku či vyznávanie iného náboženstva. Gizelu Munkovú zaistili príslušníci nemeckej bezpečnosti 14. decembra 1944, zanedlho zatkli aj Františka a mladšieho syna Juraja. Na druhý deň Nemci vtrhli do jezuitského noviciátu a zadržali aj Tomáša. Po dvoch týždňoch, ktoré rodina strávila v ružomberskej väznici, ich koncom roka odtransportovali do koncentračného tábora v Seredi. V polovici januára 1945 681 Židov zo Serede odvliekli do rôznych koncentračných táborov. Gizelu a Juraja do tábora Bergen-Belsen, kde obaja zahynuli. Tomáš s otcom boli odvlečení do Sachsenhausenu.

„V druhej polovici apríla 1945 sa front priblížil natoľko, že padlo rozhodnutie evakuovať tábor Sachsenhausen. Evakuácia mala zamedziť, aby väzni padli do rúk Sovietskej armády,“ napísal Ivan A. Petranský, predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa vo svojej monografii Život pod hviezdou (Vydavateľstvo Michala Vaška 2008). Pochod smrti, ktorého sa zúčastnilo asi 30 000 väzňov, sa začal 21. apríla 1945. V rovnaký deň boli František a 21-ročný Tomáš zastrelení.

V lete 2008 bola na budove jezuitského noviciátu v Ružomberku Tomášovi odhalená pamätná tabuľa. Od toho istého roku sa v Ružomberku každoročne pred Vianocami koná koncert na pamiatku rodiny Munkovcov a všetkých Židov deportovaných z Ružomberka. Mestská televízia Ružomberok o ružomberskej rodine natočila aj dokument s názvom Milovať až do zabudnutia seba, čo bolo rehoľné heslo Tomáša Munka. Pri Katolíckej univerzite v Ružomberku už druhý rok funguje študijno-formačný klub nesúci jeho meno.

Modlitba za blahorečenie Františka a Tomáša Munkovcov

Pane Ježišu, tvoji služobníci Tomáš a František ťa milovali až do zabudnutia seba samých. Prosíme ťa, osláv ich a nás naplň láskou k tebe; daj, aby sme ňou žili vo všetkých okolnostiach nášho života, veď ty žiješ a kraľuješ na veky vekov. Amen.

Imrich Gazda

Foto: jezuiti.sk

Súvisiace články:
Tomáš Munk: ružomberský jezuita zavraždený nacistami
Vianočný príbeh rodiny Munkovcov

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo