Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
11. 04. 2017, 17:14

Naďalej dusno, Trump v Taliansku obíde pápeža

Americkí prezidenti počas cesty na Apeninský polostrov nikdy neobišli hlavu katolíckej cirkvi. Trump tak asi urobí.
Naďalej dusno, Trump v Taliansku obíde pápeža

Ilustračné foto - TASR/AP

Medzi niektorými pápežmi a americkými prezidentmi boli vzájomné sympatie a spolupráca také intenzívne, že sa s istým nadnesením hovorilo o „svätých alianciách“. Platilo to najmä o bojovníkoch proti komunizmu Jánovi Pavlovi II. a Ronaldovi Reaganovi, sčasti aj o Benediktovi XVI. a Georgeovi W. Bushovi.

S nástupom prezidenta Baracka Obamu vzťahy medzi Bielym domom a Vatikánom ochladli, ale vo formálnych diplomatických vzťahoch sa to neprejavilo. Počas prvej cesty do Talianska v júli 2009 Obama podľa tradície navštívil pápeža Benedikta XVI. a o päť rokov neskôr po svojom druhom zvolení zavítal aj za novou hlavou cirkvi Františkom.

Počnúc historicky prvým stretnutím Benedikta XV. s Woodrowom Wilsonom v roku 1919, americkí prezidenti pri príležitosti oficiálnej návštevy Talianska nikdy neobišli hlavu katolíckej cirkvi. S jedinou výnimkou – počas druhej svetovej vojny v roku 1943 Franklin Roosvelt pricestoval na Sicíliu, ale za pápežom Piom XII. nezašiel. Z pochopiteľných dôvodov – Vatikán bol síce neutrálnym územím, ale celý Rím bol pod nemeckou okupáciou.   

K tejto výnimke zrejme čoskoro pribudne ďalšia. Americký prezident Donald Trump na konci mája zavíta na zasadanie G7 na Sicílii, ale do Ríma a Vatikánu nezájde.


Pápež Benedikt XVI. počas prvého stretnutia s prezidentom Barackom Obamom v roku 2009. Foto – TASR/AP 

„Stretnutie sa uskutoční, len pravdepodobne nie v tomto čase,“ cituje Financial Times svoj zdroj z vnútra Vatikánu. „Obe strany odmietajú, že by išlo z Trumpovej či Františkovej strany o ignorovanie alebo o snahu vyhnúť sa nepríjemnému stretnutiu dvoch lídrov, medzi ktorými vzniklo medializované napätie počas americkej prezidentskej kampane,“ dodáva americký denník.

Prečítajte si tiež
Koho pošle Trump do Vatikánu? Zdieľať

Denník Corriere della Sera však vec vidí jednoznačne – tým, kto zlyhal vo vzájomnej komunikácii, je Trump. Krátko po novembrových prezidentských voľbách mal človek z Trumpovho tímu kontaktovať veľvyslanectvo Svätej stolice vo Washingtone s otázkou, či pápež prijme hovor od novozvoleného prezidenta. „Samozrejme,“ znela odpoveď. „Problémom je, že Trumpov telefonát pápežovi nikdy neprišiel,“ napísal taliansky denník.

K naštrbeniu vzťahov medzi pápežom Františkom a Donaldom Trumpom došlo ešte počas prezidentskej kampane. „Človek, ktorý myslí iba na to, ako stavať múry, ale nie mosty, nie je kresťanom. Také niečo nie je v evanjeliu,“ odpovedal pápež pri návrate z Mexika vo februári 2016 na novinársku otázku, čo vraví na Trumpove zámery zakročiť proti mexickým migrantom. Republikánsky kandidát predtým označil hlavu cirkvi za figúrku slúžiacu migračnej politike mexickej vlády.


Pápež František na palube lietadla počas návratu z návštevy Mexika v roku 2016. Foto – TASR/AP 

V ďalších mesiacoch sa František zdržal priamych vyjadrení na Trumpovu adresu. Pri príležitosti uvedenia do úradu mu však v telegrame zaprial, aby prejavom veľkosti USA bol „záujem o chorých, ľudí na okraji a tých, ktorí sú v núdzi, ako Lazár, ktorý stojí predo dvermi“. Čítať v týchto slovách narážku na prijímanie migrantov nie je až také ťažké.

Prečítajte si tiež
Trump a biskupi: tri nariadenia, dve emócie Zdieľať

Zatiaľ čo pápež taktne mlčí, na adresu Trumpa sa vyjadrujú iní vysokopostavení cirkevní predstavitelia. Generálny predstavený jezuitov Arturo Sosa nedávno k stavbe múru na americko-mexických hraniciach podľa Corriere della Sera povedal, že ide o čin proti americkým aj proti kresťanským hodnotám. Do rehole jezuitov patrí aj František, pričom Venezuelčan Sosa pochádza rovnako ako súčasný pápež z Latinskej Ameriky.
 
Kardinál Peter Turkson, prefekt vatikánskeho Dikastéria pre integrálny rozvoj, zasa uviedol, že verí v zmenu Trumpových názorov v otázkach migrácie a životného prostredia. „Našťastie, existujú hlasy, ktoré s ním nesúhlasia,“ povedal podľa Financial Times ghanský kardinál. Krátko nato však zvolil miernejší tón: „Stavať Vatikán proti prezidentovi Trumpovi je prinajmenšom prehnané.“

Kým Trumpov prístup k migrantom vyvoláva kritické reakcie aj na strane amerických biskupov, zrušenie vládneho financovania potratových spoločností, podpora Národného pochodu za život či menovanie konzervatívneho sudcu najvyššieho súdu Neila Gorsucha vyvolali pozitívnu odozvu.

Odporúčame