Benedikt XVI. jubiluje. Na Veľkonočnú nedeľu sa dožil 90 rokov

Benedikt XVI. jubiluje. Na Veľkonočnú nedeľu sa dožil 90 rokov

Emeritný pápež Benedikt XVI. sa dnes dožíva jubilejných 90. narodenín. Oslava v bavorskom štýle je naplánovaná na pondelok. Možno príde aj jeho nástupca František.

Narodil sa na Bielu sobotu, 90. výročie jeho narodenia pripadlo na Veľkonočnú nedeľu. Keďže v tento deň cirkev oslavuje zmŕtvychvstanie Ježiša Krista, emeritný pápež Benedikt XVI. sa rozhodol narodeninovú oslavu presunúť na pondelok. „Nechcel žiadnu veľkolepú slávnosť, nikdy to nebola jeho túžba,“ povedal pre televíziu EWTN osobný sekretár emeritného pápeža Georg Gänswein.

Oslava, ktorá sa uskutoční v kláštore Mater Ecclesiae, kde Benedikt XVI. žije od svojho odchodu z pápežského stolca v roku 2013, bude v bavorskom štýle. Z rodného kraja Josepha Ratzingera dorazí bavorský premiér, členovia tzv. Schützen, tradičnej miestnej domobrany, chýbať nebude ani starší brat emeritného pápeža Georg.

Hoci súčasná hlava katolíckej cirkvi František zablahoželal svojmu predchodcovi už pred veľkonočnými sviatkami, na otázku, či nezájde aj na narodeninovú oslavu, arcibiskup Gänswein odpovedal, že je to dosť pravdepodobné.

Neupadol do zabudnutia

Podľa Gänsweina sa emeritnému pápežovi vzhľadom na jeho vek darí pozoruhodne dobre. „Duševne je na tom dobre, má jasnú myseľ a stále aj zmysel pre humor. Po zdravotnej stránke ho trápia nohy, používa chodítko, ktoré mu umožňuje samostatný pohyb. Na deväťdesiatnika si vedie veľmi dobre, hoci sa z času na čas posťažuje na tú či onú malú nemoc.“


Pred dvoma rokmi si pri narodeninovej oslave Benedikt XVI. doprial aj dúšok bavorského piva. Foto – TASR/AP

Gänswein tiež prezradil, že o rozhovor s Benediktom XVI. stále prejavuje záujem množstvo ľudí. „Tieto stretnutia sú súkromné, nikdy pri nich nie som,“ hovorí sekretár emeritného pápeža. „Niekedy o nich potom Benedikt rozpráva. Ľudia ho prosia o radu v osobných záležitostiach. A som presvedčený, že rada, ktorú dostanú, je určite dobrá.“

Okrem toho Ratzinger stále odpovedá na množstvo listov z celého sveta, najmä od ľudí, s ktorými sa poznal v minulosti.

Konšpiračné teórie neutíchajú

Okrem informovania o Benediktovom živote v ústraní musí arcibiskup Gänswein pravidelne vyvracať konšpiračné teórie o dôvodoch jeho odstúpenia. Naposledy sa objavili špekulácie, že na Benedikta XVI. bol vyvíjaný tlak zo strany americkej vlády pod vedením Baracka Obamu. „Nie je to pravda, je to vymyslené a nepodložené tvrdenie,“ reagoval Gänswein.


Vzťah medzi emeritným a úradujúcim pápežom hodnotí ich spolupracovník Gänswein ako veľmi srdečný. Foto – TASR/AP

„Hovoril som o týchto klebetách s pápežom Benediktom. Povedal, že nie sú pravdivé. Jeho rezignácia bola slobodným rozhodnutím, premysleným a vymodleným. Pápež Benedikt nie je človek, ktorý sa dostáva pod tlak. Práve naopak. Ak čelil výzvam, keď bolo potrebné chrániť doktrínu a ľudí, bol tým, kto sa zachoval príkladne. Neutiekol, ale vzdoroval, toto by nikdy nebol dôvod, aby opustil pontifikát,“ vyhlásil nemecký arcibiskup.

Vzťah medzi emeritným a úradujúcim pápežom označil Gänswein za veľmi srdečný. Obaja sa stretávajú, volávajú si a hovoria spolu. „Benedikt bol pápežom, odstúpil a stiahol sa, aby sa modlil. Modlitbou pomáha svojmu nástupcovi a cirkvi, pretože tá nie je riadená iba slovami a rozhodnutiami, ale tiež modlitbou a utrpením. A to je presne to, čo Benedikt XVI. robí. Existujú rôzne zlomyseľné interpretácie, no ja nevidím nijaký zmätok v otázkach o ich poslaní alebo o tom, kto je pápež,“ zdôraznil Gänswein, ktorý popri Benediktovi XVI. slúži aj Františkovi v dôležitej pozícii prefekta Pápežského domu.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo