Do Egypta pôjde s pápežom Františkom aj konštantínopolský patriarcha Bartolomej

Do Egypta pôjde s pápežom Františkom aj konštantínopolský patriarcha Bartolomej

Pápež František a patriarcha Bartolomej počas prvého stretnutia 20. marca 2013 vo Vatikáne. Foto - TASR/AP

Už na budúci týždeň zavíta hlava katolíckej cirkvi do moslimského Egypta. Veľký imám univerzity al-Azhar pozval aj ekumenického patriarchu Konštantínopola Bartolomeja I.

Ekumenický patriarcha Bartolomej bude 28. a 29. apríla 2017 v egyptskej Káhire a zúčastní sa spolu s pápežom Františkom na Medzinárodnej mierovej konferencii, ktorú organizuje tamojšia renomovaná moslimská univerzita al-Azhar.

Bartolomeja pozval veľký imám univerzity Ahmad at-Tajíb, podobne aj pápeža Františka a koptského pravoslávneho patriarchu Tawadra II., ktorého egyptská komunita bola terčom teroristických útokov naposledy počas tohtoročnej Kvetnej nedele.

O prijatom pozvaní na mierovú konferenciu ekumenický patriarcha informoval svojich veriacich v Istanbule na záver osláv sviatku Paschy vo Fanare. Bartolomej hovoril najskôr o liste od pápeža Františka, v ktorom mu rímsky biskup ďakoval za priateľstvo a vyjadril želanie opätovného stretnutia. Ekumenický patriarcha okomentoval pápežovu túžbu slovami, že príležitosť je nablízku: „Aj mňa pozvala káhirská univerzita al-Azhar a 28. apríla sa môžem s pápežom Františkom zúčastniť na tom istom podujatí.“

František a Bartolomej sa už stretli viackrát. Obidvaja hovoria o vzájomnej náklonnosti a priateľstve. Mimoriadna bola spoločná návšteva ostrova Lesbos v apríli 2016 v súvislosti s utečeneckou krízou. Stretli sa aj v novembri 2014 počas cesty pápeža Františka do Turecka a spoločne putovali aj do Svätej zeme v máji 2014, kde sa modlili v nedávno zrekonštruovanej Bazilike Svätého hrobu. Kvôli prosbám o mier sa zišli aj na modlitbovom stretnutí vo Vatikáne v júni 2013, kam prišiel aj izraelský prezident Šimon Péres a palestínsky prezident Mahmúd Abbás.     

Spoločné stretnutie rímskeho biskupa, ekumenického patriarchu, koptského patriarchu a imáma prestížnej inštitúcie sunnitského islamu chce byť svedectvom o vôli náboženstiev podporiť mier vo svete odmietnutím extrémistických provokácií.

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo