Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
12. 11. 2011, 21:35

VATIKÁNSKA SEDMA: Nahnevaný kardinál Bertone

bertone-tit_mala.jpg Najnovšie informácie prenikajúce spoza vatikánskych múrov môžu vyvolávať obavy. Zdá sa, že v cirkevnom štáte nevie ľavá ruka, čo robí pravá. Navyše, potvrdzujú sa aj informácie o pápežovej artritíde. Pápežská nosidlá? Nie, ďakujem! Pred niekoľkými...

Najnovšie informácie prenikajúce spoza vatikánskych múrov môžu vyvolávať obavy. Zdá sa, že v cirkevnom štáte nevie ľavá ruka, čo robí pravá. Navyše, potvrdzujú sa aj informácie o pápežovej artritíde.

Pápežská nosidlá? Nie, ďakujem!

Pred niekoľkými týždňami začal počas liturgií Benedikt XVI. používať pohyblivú plošinu, ktorá mu umožňuje prekonať celú dĺžku hlavnej lode v Bazilike sv. Petra bez námahy. Jej princíp je podobný, ako to bolo pri invalidnom vozíku z posledných rokov života Jána Pavla II. Pontifik si na ňu nastúpi a k oltáru ho „odtlačí“ asistencia.

Federico Lombardi, hovorca Svätej stolice, na tlačovej konferencii v polovici októbra vyvrátil domnienky, podľa ktorých sú skutočným dôvodom na využitie plošiny Benediktove zdravotné problémy: „Účelom je výlučne zamedziť pápežovej námahe, podobne ako je to pri používaní papamobilu počas vonkajších ciest a na Námestí sv. Petra“. Dodal tiež, že plošina umožní veriacim lepšie vidieť hlavu cirkvi. Teda podobne, ako to bolo pri sedia gestatoria, špeciálnych nosidlách, ktoré naposledy použil Ján Pavol I. v septembri 1978.

Podľa informácií, ktoré priniesol portál Vaticaninsider.lastampa.it, osoba blízka pápežovi odôvodňuje tento krok odlišne: „Benedikt XVI., ako je možné vidieť, je schopný chodiť hore a dole po schodoch“. Na druhej strane, „trpí artritídou, a preto keď musí pešo prechádzať dlhé vzdialenosti, pociťuje bolesť v pravom boku. Rozhodnutie používať pohyblivú plošinu bolo výlučne jeho: cíti sa bezpečnejšie a môže tak lepšie kontrolovať svoje sily“. Na návrh svojich spolupracovníkov, aby začal znovu využívať renesančné sedia gestatoria odpovedal pápež rezolútne: „Nie, ďakujem“. Vatikanista Aldo Maria Valli pre portál Vino Nuovo odôvodnil toto rozhodnutie ako odmietnutie obrazu pápeža – kráľa, ktorý vládne davom, je oddelený od zvyšku ľudstva a pripodobňuje sa akémusi pohanskému božstvu.

Zmätky v kúrii

Nóta Pápežskej rady pre spravodlivosť a pokoj, ktorej sme značný priestor venovali aj na našom portáli, vyvolala veľký rozruch nielen medzi odborníkmi a komentátormi z celého sveta, ale aj v radoch vatikánskych špičiek. A to až natoľko, že sa rozhodol zakročiť sám štátny sekretár, kardinál Tarcisio Bertone. Ten sa mal podľa vatikanistu Sandra Magistera sťažovať, že o nóte nevedel nič až do poslednej chvíle. Ako uvádza Magister, „skutočnosť, že Bertone a jeho kolegovia uzreli tento dokument až po jeho zverejnení, je prekvapujúca sama o sebe“. Prečo?

Ak ho mali (text nóty) k dispozícii vybraní žurnalisti, ako je možné, že vatikánsky „premiér“ si ho mohol „naklikať“ na internete až pár hodín po jeho verejnej prezentácii?

Zdieľať

Po prvé, oznámenie o konaní tlačovej konferencie venovanej kontroverznej nóte vyšlo 19. októbra, teda už päť dní pred jej uskutočnením. Navyše, vatikánske tlačové stredisko oznámilo, že text dokumentu bude poskytnutý akreditovaným novinárom tri hodiny pred oficiálnym zverejnením. Ak ho mali k dispozícii vybraní žurnalisti, ako je možné, že vatikánsky „premiér“ si ho mohol „naklikať“ na internete až pár hodín po jeho verejnej prezentácii?

Po druhé, Mons. Mario Toso, sekretár pápežskej rady, z produkcie ktorej nóta vzišla, je salezián rovnako ako kardinál Bertone, pričom oboch mužov spája osobné priateľstvo. Toso bol navyše do funkcie navrhnutý práve Bertonem. Vzhľadom na tieto okolnosti je preto zvláštne, ak títo vysoko postavení preláti spolu vôbec nediskutujú o takých dôležitých otázkach, ktoré – ako sa aj v tomto prípade ukázalo – zásadne ovplyvňujú vnímanie vatikánskej politiky v očiach svetovej verejnosti.

Čo teda odteraz čaká každý vatikánsky dokument pripravovaný v budúcnosti? Osobná autorizácia štátnym sekretárom ešte pred zverejnením.

Marián Sekerák
Foto: Flickr.com

Odporúčame

TÉMA: Vatikán - vľavo vbok?

TÉMA: Vatikán - vľavo vbok?

global-financial-crisis2.jpg Po hlbokom a meditatívnom apoštolskom liste Porta fidei, v ktorom pápež otvorene píše o súčasnej kríze viery, vychádza z „vatikánskej produkcie“ v krátkom čase ďalší dych vyrážajúci dokument. Nóta Pápežskej rady pre spravodlivosť a pokoj ro...

VATIKÁNSKA SEDMA: Zbytočný strach z Assisi?

VATIKÁNSKA SEDMA: Zbytočný strach z Assisi?

assisi_bedo-1.jpg Štvrtkové stretnutie v Assisi nemuselo nechať mysle niektorých katolíckych tradicionalistov pokojnými. Benedikt XVI. totiž, zdá sa, znova oživil „ducha Assisi“, ortodoxnými katolíkmi nenávidený „mierový happening“, nesúci údajne rysy náboženského synk...

VATIKÁNSKA SEDMA: Brány sa otvorili

VATIKÁNSKA SEDMA: Brány sa otvorili

benedikt-portafidei-text2_0.jpg Otvorené dvere sú symbolom nových možností. Čo však znamená, keď sa otvorí brána? Uplynulé dni sa ich vo Vatikáne obrazne i doslova otvorilo viacero. Každá z nich má celkom iný význam a predstavuje príležitosť i výzvu zároveň. Je známe,...

VATIKÁNSKA SEDMA: Svätý Karol a „marxistický“ inkvizítor

VATIKÁNSKA SEDMA: Svätý Karol a „marxistický“ inkvizítor

Zdá sa, že nielen želania ľudu, ale aj podpora „zhora“ svedčia v prospech skorej kanonizácie Karola Wojtyłu. Rýchlosť procesu vďaka mnohým zázrakom naberá na intenzite. Benedikt XVI. s tým však zrejme nebude mať problém. Rovnako ako ho nemá s niekdajším nasledovníkom teológie oslobodenia a svojím os...

VATIKÁNSKA SEDMA: Veľké septembrové zhrnutie

VATIKÁNSKA SEDMA: Veľké septembrové zhrnutie

Nasledujúca Vatikánska sedma bude trochu netradične zhrnutím viacerých udalostí, ktoré sa udiali od polovice septembra do začiatku októbra. Na pápežovu cestu do Nemecka sme nezabudli, no jej najdôležitejší bod – prejav v Bundestagu – sme priblížili nedávno. Benedikt XVI. zablahoželal najstaršej mníš...