VATIKÁNSKA SEDMA: Nahnevaný kardinál Bertone

Najnovšie informácie prenikajúce spoza vatikánskych múrov môžu vyvolávať obavy. Zdá sa, že v cirkevnom štáte nevie ľavá ruka, čo robí pravá. Navyše, potvrdzujú sa aj informácie o pápežovej artritíde.

Pápežská nosidlá? Nie, ďakujem!

Pred niekoľkými týždňami začal počas liturgií Benedikt XVI. používať pohyblivú plošinu, ktorá mu umožňuje prekonať celú dĺžku hlavnej lode v Bazilike sv. Petra bez námahy. Jej princíp je podobný, ako to bolo pri invalidnom vozíku z posledných rokov života Jána Pavla II. Pontifik si na ňu nastúpi a k oltáru ho „odtlačí“ asistencia.

Federico Lombardi, hovorca Svätej stolice, na tlačovej konferencii v polovici októbra vyvrátil domnienky, podľa ktorých sú skutočným dôvodom na využitie plošiny Benediktove zdravotné problémy: „Účelom je výlučne zamedziť pápežovej námahe, podobne ako je to pri používaní papamobilu počas vonkajších ciest a na Námestí sv. Petra“. Dodal tiež, že plošina umožní veriacim lepšie vidieť hlavu cirkvi. Teda podobne, ako to bolo pri sedia gestatoria, špeciálnych nosidlách, ktoré naposledy použil Ján Pavol I. v septembri 1978.

Podľa informácií, ktoré priniesol portál Vaticaninsider.lastampa.it, osoba blízka pápežovi odôvodňuje tento krok odlišne: „Benedikt XVI., ako je možné vidieť, je schopný chodiť hore a dole po schodoch“. Na druhej strane, „trpí artritídou, a preto keď musí pešo prechádzať dlhé vzdialenosti, pociťuje bolesť v pravom boku. Rozhodnutie používať pohyblivú plošinu bolo výlučne jeho: cíti sa bezpečnejšie a môže tak lepšie kontrolovať svoje sily“. Na návrh svojich spolupracovníkov, aby začal znovu využívať renesančné sedia gestatoria odpovedal pápež rezolútne: „Nie, ďakujem“. Vatikanista Aldo Maria Valli pre portál Vino Nuovo odôvodnil toto rozhodnutie ako odmietnutie obrazu pápeža – kráľa, ktorý vládne davom, je oddelený od zvyšku ľudstva a pripodobňuje sa akémusi pohanskému božstvu.

Zmätky v kúrii

Nóta Pápežskej rady pre spravodlivosť a pokoj, ktorej sme značný priestor venovali aj na našom portáli, vyvolala veľký rozruch nielen medzi odborníkmi a komentátormi z celého sveta, ale aj v radoch vatikánskych špičiek. A to až natoľko, že sa rozhodol zakročiť sám štátny sekretár, kardinál Tarcisio Bertone. Ten sa mal podľa vatikanistu Sandra Magistera sťažovať, že o nóte nevedel nič až do poslednej chvíle. Ako uvádza Magister, „skutočnosť, že Bertone a jeho kolegovia uzreli tento dokument až po jeho zverejnení, je prekvapujúca sama o sebe“. Prečo?

Ak ho mali (text nóty) k dispozícii vybraní žurnalisti, ako je možné, že vatikánsky „premiér“ si ho mohol „naklikať“ na internete až pár hodín po jeho verejnej prezentácii?

Zdieľať

Po prvé, oznámenie o konaní tlačovej konferencie venovanej kontroverznej nóte vyšlo 19. októbra, teda už päť dní pred jej uskutočnením. Navyše, vatikánske tlačové stredisko oznámilo, že text dokumentu bude poskytnutý akreditovaným novinárom tri hodiny pred oficiálnym zverejnením. Ak ho mali k dispozícii vybraní žurnalisti, ako je možné, že vatikánsky „premiér“ si ho mohol „naklikať“ na internete až pár hodín po jeho verejnej prezentácii?

Po druhé, Mons. Mario Toso, sekretár pápežskej rady, z produkcie ktorej nóta vzišla, je salezián rovnako ako kardinál Bertone, pričom oboch mužov spája osobné priateľstvo. Toso bol navyše do funkcie navrhnutý práve Bertonem. Vzhľadom na tieto okolnosti je preto zvláštne, ak títo vysoko postavení preláti spolu vôbec nediskutujú o takých dôležitých otázkach, ktoré – ako sa aj v tomto prípade ukázalo – zásadne ovplyvňujú vnímanie vatikánskej politiky v očiach svetovej verejnosti.

Čo teda odteraz čaká každý vatikánsky dokument pripravovaný v budúcnosti? Osobná autorizácia štátnym sekretárom ešte pred zverejnením.

Marián Sekerák
Foto: Flickr.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo