Vatikán podnikne právne kroky proti Benettonu

Benedikt XVI. a veľký imám káhirskej mešity Ahmed Mohamed el-Tayeb pri horúcom bozku. Na najnovšiu reklamnú kampaň módneho gigantu Benetton Vatikán odpovedá právnou cestou.

„Štátny sekretariát poveril svojich právnikov podniknúť – v Taliansku a v zahraničí – nevyhnutné kroky s cieľom zamedziť šíreniu, aj prostredníctvom médií, fotomontáže realizovanej v reklamnej kampani Benettonu,“ píše sa vo včerajšom vyhlásení Štátneho sekretariátu Svätej stolice. Egyptská strana zatiaľ nerozhodla, či zareaguje podobne. „Ešte nevieme, či si toto neseriózne vyobrazenie zaslúži reakciu,“ cituje portál Vatican Insider Mahmuda Azaba, poradcu veľkého imáma mešity Al-Azhar, ktorá je najvplyvnejšou inštitúciou sunnitského islamu. Reklamu odmietol zverejniť The New York Times, Herald Tribune aj Elle France. Maxiposter sa však objavil na moste Sant´Angelo neďaleko Vatikánu.

V rámci najnovšej kampane Benettonu, ktorej náklady sa pohybujú okolo 10 miliónov eur, sa objavili aj ďalšie fotomontáže bozkajúcich sa dvojíc: americký a čínsky prezident, izraelský a palestínsky premiér či francúzsky prezident a nemecká kancelárka. Autorom kampane je Kubánec Erik Ravelo, ktorý sa nechal inšpirovať bozkom Leonida Brežneva a Ericha Honeckera, prezidenta NDR. Po kritike sa však firma rozhodla zobrazenie pápeža a imáma stiahnuť.

„Ide o absolútnu absenciu rešpektu voči pápežovi, útok na city veriacich a jasný dôkaz toho, že v prostredí reklamy možno porušiť základné pravidlá rešpektovania ľudských osôb kvôli pritiahnutiu pozornosti prostredníctvom provokácie,“ uviedol riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice, ktorá ešte koncom roku 2009 vydala dokument s názvom Vyhlásenie k ochrane postavy pápeža. Jeho cieľom bola prísnejšia ochrana značky „pápež“. Benetton na šokujúcich reklamách stavia dlhodobo. „Postačia provokácie a reklamy búrajúce tabu,“ citoval Vatican Insider Alessandra Benettona, ktorý našiel spriaznenú dušu v bývalom reklamnom stratégovi firmy Olivierovi Toscanim. Jeho vyobrazenie kňaza bozkávajúceho sa s rehoľnicou rozhnevalo Vatikán rovnako ako posledná kampaň.

Imrich Gazda

Foto: benetton.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo