Tirolské korene Benedikta XVI.

Až donedávna sa mnohí domnievali, že Benedikt XVI. je plnokrvný Bavor. Vďaka predkom z matkinej strany však v žilách pápeža koluje aj tirolská krv.

Na záver generálnej audiencie v stredu, 9. novembra, juhotirolské mesto Natz-Schabs (tal. Naz-Sciaves) udelilo prostredníctvom svojho starostu Petra Gassera Benediktovi XVI. čestné občianstvo. Trojtisícové mestečko leží v autonómnej oblasti Trentino-Alto, približne 40 km juhovýchodne od mesta Bolzano. Dôvodom, prečo sa obyvatelia rozhodli uctiť si pápeža týmto spôsobom je skutočnosť, že práve odtiaľ pochádza jeho stará mama z matkinej strany Maria Tauber-Peintner, ako aj jeho prastará mama.

Po poďakovaní začal pápež loviť vo svojich spomienkach a prítomným sa podľa portálu news.va prihovoril bez predchádzajúcej prípravy:

„Južné Tirolsko je špecifickým krajom a je zakorenené v mojom srdci prostredníctvom príbehov, ktoré som počul od svojej mamy. Nikdy som nepoznal svoju prastarú mamu ani starú mamu – môj starý otec zomrel, keď som mal tri roky – ale počul som o nej mnoho príbehov. Predovšetkým, počas celého svojho života sa jej cnelo po Južnom Tirolsku a nikdy sa celkom nestotožnila s Bavorskom. Počas svojej poslednej choroby povedala: ,Ak by som dostala čo i len džbán vody z môjho rodiska, istotne by som sa uzdravila.´ Nikdy sa nezotavila, ale napriek tomu celý život pila vodu zo svojej rodnej zeme; mala síce ťažký, no plnohodnotný a bohatý život.

Uvažujúc nad týmto si spomínam ešte na jednu malú príhodu. Ako dievča moja matka pracovala pre rodinu z Kufsteinu a tam spoznala priateľa, ktorý si neskôr vzal pekárku; ja sám som sa s ním dokonca ako dieťa stretol. Bol k mojej mame veľmi milý a zvykol jej povedať: „Maretl (meno Mária v juhotirolskom nárečí, pozn. M. S.), musíš si zapamätať jednu vec: Tirolsko stvorili anjeli!“ A moja matka si to udržiavala ako istý druh testamentu, ktorý nám potom odovzdala. V hĺbke svojho srdca bola presvedčená, že je to pravda.

Potom, v roku 1940, keď som mal 13 rokov, po prvýkrát sme všetky tri deti išli na bicykloch do Severného Tirolska a mohli sme vidieť, že je to naozaj pravda, že bolo stvorené anjelmi. Potom, v pätnástich, išiel som do Južného Tirolska, kde som cítil zvláštnu Božiu blízkosť, ktorá je obsiahnutá v kráse tejto krajiny. Ale nielen cez Božie stvorenie. Bolo krásnym, pretože ľudia odpovedali Bohu: keď vnímame gotické veže, nádherné domy, vrúcnosť a láskavosť ľudí, krásnu hudbu, potom vieme, že človek odpovedal a z tejto spolupráce – medzi Stvoriteľom a jeho anjelmi a človekom – sa rodí krása krajiny, krajiny mimoriadne nádhernej. A ja som hrdý a šťastný, že som jej súčasťou, či už tým alebo oným spôsobom.“

Okrem čestného občianstva bolo po Benediktovi XVI. pomenované aj miestne nádvorie. Natz-Schabs sa udelením tejto pocty zaradilo medzi ďalších 12 miest v Nemecku, Rakúsku a Taliansku, ktoré si týmto spôsobom uctili kardinála Ratzingera, resp. pápeža Benedikta XVI.

Marián Sekerák

Foto: gemeinde.natz-schabs.bz.it, wikipedia.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo