Minister vnútra Lipšic sa zaujímal o vatikánsky bezpečnostný systém

Minister vnútra Daniel Lipšic si počas včerajšej návštevy Vatikánu pozrel aj ukážku vatikánskeho bezpečnostného systému a pozdravil sa s pápežom Benediktom XVI.

V rámci dvojdňovej návštevy Talianskej republiky, o ktorej informovala Tlačová kancelária KBS, sa minister Lipšic zastavil aj vo Vatikáne. Zúčastnil sa stredajšej generálnej audiencie, po ktorej mal možnosť pozdraviť pápeža Benedikta XVI. a stretnúť sa so sekretárom Svätej stolice pre vzťahy so štátmi, arcibiskupom Dominiqueom Mambertim. V rámci programu si prezrej aj kasárne Švajčiarskej gardy a riaditeľ Bezpečnostných služieb a civilnej ochrany Mestského štátu Vatikán, ktorý je zároveň náčelníkom žandárskeho útvaru, Domenico Giani (na obr.) mu predviedol ukážku vatikánskeho bezpečnostného systému.

Práve Švajčiarska garda a Žandársky útvar Mestského štátu Vatikán zodpovedajú za poriadok na území Vatikánu a bezpečnosť pápeža. O vonkajšiu bezpečnosť Vatikánu sa stará Inšpektorát verejnej bezpečnosti pri Vatikáne, ktorý je súčasťou talianskej polície. Švajčiarska garda má približne 110 členov, vatikánska polícia asi 130. Činnosť gardistov, policajtov ako aj vatikánskych hasičov v rámci Governatorátu Mestského štátu Vatikán od roku 2010 koordinuje zmienený Domenico Giani. Vo vatikánskych bezpečnostných zložkách pôsobí už od roku 1999, predtým bol činný v talianskej tajnej službe a finančnej polícii.

Zatiaľ najväčšia kritika sa na adresu vatikánskej bezpečnosti zniesla na Vianoce v roku 2009 po tom, čo psychicky labilná žena strhla Benedikta XVI. počas polnočnej omše na zem. Švajčiarku Susannu Maiolo spacifikoval práve Domenico Giani. Viac tu.

Imrich Gazda

Foto: vaticanstate.va

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo