Cirkevné vydavateľstvo ponúkalo tisícky erotických a ezoterických titulov

Nemecké vydavateľstvo Weltbild, vlastnené nemeckými diecézami, vydávalo a ponúkalo približne 2000 erotických a 4000 ezoterických titulov. K riešeniu situácie musel nemeckých biskupov vyzvať samotný pápež. Začiatkom týždňa sa rozhodli vydavateľstvo s ročným ziskom 1,7 miliardy eur odpredať.

Obrovský etický a finančný škandál je po sexuálnych deliktoch ďalšou škvrnou na tvári nemeckej cirkvi. Weltbild je dnes jedným z najväčších knižných domov v Nemecku – zamestnáva 6 400 ľudí a po Amazone je druhým najväčším predajcom kníh na internete. Podľa nemeckého vatikanistu Guida Horsta biskupi v posledných rokoch investovali do vydavateľstva 182 miliónov eur pochádzajúcich z cirkevnej dane. „Nemecká katolícka cirkev so svojou ,podnikateľskou rodinou´ sa stala významným hráčom v mediálnom biznise,“ napísal Horst pre portál Vatican Insider.

Vo Weltbilde sa nemecké diecézy podnikateľsky realizujú už tridsať rokov. Vyše 24% vlastní Zväz nemeckých diecéz, 13,2% mníchovská arcidiecéza a takmer 12% augsburgská diecéza. Zvyšný vlastnícky podiel je rozdelený medzi ďalších 10 diecéz.

Na predaj ezoterickej, erotickej, ale aj budhistickej či satanistickej literatúry poukázal ešte v polovici októbra, v čase konania známeho frankfurtského knižného veľtrhu, nemecký časopis Buchreport a rakúsky katolícky portál kath.net. Vatikanista Horst (na obr.) uviedol, že napriek pribúdaniu nových informácii o pochybnom biznise, nemeckí biskupi nekonali, ale vyčkávali. Narušiť mlčanie musel až pápež Benedikt XVI., ktorý začiatkom novembra do príhovoru k novému nemeckému veľvyslancovi pri Svätej stolici Reinhardovi Schweppemu zakomponoval aj tieto slová: „Je načase energicky obmedziť prostitúciu a masové rozširovanie materiálov s erotickým či pornografickým obsahom, prístupných na internete. Svätá stolica bude dbať na to, aby Katolícka cirkev v Nemecku oveľa rozhodnejšie a zreteľnejšie zasahovala proti takýmto nedostatkom.“

Ešte v ten istý deň vydalo kolínske arcibiskupstvo vyhlásenie, v ktorom tvrdí, že už roky sa usiluje o to, aby sa nemecká cirkev dištancovala od vydavateľstva. Nie je možné si počas týždňa zarábať tým, proti čomu v nedeľu kážeme, píše sa vo vyhlásení. Začiatkom tohto týždňa sa nemecké diecézy rozhodli problematické vydavateľstvo odpredať.

Imrich Gazda

Foto: vaticaninsider.lastampa.it, weltbild.de

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo