Benedikt XVI. vyzval k zrušeniu trestu smrti

V uplynulých dňoch dvadsať ministrov spravodlivosti v Ríme diskutovalo na tému Spravodlivosť bez života neexistuje. Iniciatívy usilujúce o zrušenie trestu smrti v stredu podporil aj pápež Benedikt XVI.

„Nádejam sa, že vaše uznesenia podporia politické a právne iniciatívy, uskutočňované v rastúcom počte krajín, usilujúce o zrušenie trestu smrti a pokračovanie dosiahnutého pokroku v trestnom práve, ktorý berie ohľad na ľudskú dôstojnosť a zároveň účinné zachovanie verejného poriadku,” povedal pápež na adresu stretnutia dvadsiatich ministrov z celého sveta, ktoré zorganizovala Komunita sv. Egídia. Prítomná bola aj delegácia z amerického štátu Illinois, ktorý zrušil trest smrti v marci tohto roku, ako aj rodičia popravených osôb.

Proti trestu smrti sa pápež a Svätá stolica vyjadrili už mnohokrát. V roku 2010 Vatikán odmietol trest smrti pre bývalého irackého viceprezident Tarika Azíza a Benedikt XVI. sa osobne prihovoril za zrušenie popravy Američana Gregoryho Wilsona. V tomto roku zasa americkí biskupi intervenovali v prospech ďalšieho odsúdenca, Manuela Valleyho. Podľa informácií Rádia Lumen je dnes trest smrti zakázaný v 139 krajinách, kým 58 krajín ho povoľuje – vykonáva sa však len v 23 z nich.

Aj keď predstavitelia Katolíckej cirkvi odsudzujú vykonávanie trestu smrti, tradičné cirkevné učenie nevylučuje použitie tohto trestu, „ak by bol jedinou možnou cestou na účinnú obranu ľudských životov pred nespravodlivým útočníkom“. Katechizmus Katolíckej cirkvi v bode 2267 však zároveň dodáva, že ak na obranu a ochranu bezpečnosti osôb stačia nekrvavé prostriedky, majú sa použiť tie. „A skutočne dnes, keď už štát má k dispozícii možnosti účinne potlačiť zločin tak, že zneškodní páchateľa a pritom mu definitívne neodníme možnosť vykúpiť sa, prípady, v ktorých je absolútne nevyhnutné usmrtiť vinníka, sú už veľmi zriedkavé, ak sa ešte vôbec skutočne vyskytujú.“

Imrich Gazda

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo