Pápež vo vlasti údajne nedodržal dopravné predpisy

V priebehu septembrovej návštevy Nemecka mal Benedikt XVI. porušiť dopravné predpisy. Jeho krajan si myslí, že by mal zaplatiť pokutu.


Podľa denníka Westfälischen Rundschau 47-ročný Dortmundčan Uwe Hilsmann podal sťažnosť, že Benedikt XVI. ignoroval bezpečnosť na cestách, pretože si počas jazdy v papamobile nezapol bezpečnostný pás. Pokuta za tento priestupok sa v Spolkovej republike Nemecko pohybuje medzi 30 až 2 500 eurami.


V správe, ktorú prevzal portál The Local prinášajúci udalosti z Nemecka v anglickom jazyku, sa uvádza, že sťažovateľa sa ujal Johannes Christian Sundermann, právnik z mesta Unna v Severnom Porýní – Vestfálsku. Advokát, ktorý je členom radikálnej ľavicovej strany Die Linke prípad vzal po tom, čo ho odmietli viacerí jeho kolegovia. On ani jeho klient nie sú príslušníkmi Katolíckej cirkvi.


Podľa denníka Irish Times hovorca súdu v Dortmunde potvrdil, že sťažnosť bola podaná, bližšie informácie však neposkytol. Sundermann sa vyjadril, že cieľom je vyvolať diskusiu o tom, či hlava cirkvi stále disponuje nemeckým štátnym občianstvom alebo má plnú diplomatickú imunitu. Joseph Ratzinger, ktorý je od roku 1977, kedy bol kreovaný za kardinála, aj vatikánskym štátnym občanom, požíva ako najvyšší reprezentant Svätej stolice diplomatickú ochranu podobne ako ktorákoľvek hlava štátu.


Nemecký minister zahraničných vecí síce potvrdil, že pápež mal počas celej návštevy diplomatickú imunitu (išlo totiž o oficiálnu štátnickú návštevu), hovorca vlády však podotkol, že by ju mohol stratiť v prípade, ak by vlasť navštívil ako súkromná osoba, čo je vzhľadom na jeho funkciu de iure nemožné. Súd napokon podľa Vatikánskeho rozhlasu odložil prípad ad acta „s poukazom na skutočnosť, že pápežská kolóna sa pohybovala na uzatvorenej komunikácii, kde neplatí zákon o dopravnej prevádzke“. Navyše, v prospech pápeža hovorí aj spomínaná diplomatická imunita.


Hovorca Svätej stolice Federico Lombardi počas nedávnej tlačovej konferencie ocenil Hilsmannovu starostlivosť o pápežovu bezpečnosť, pričom dodal, že celý prípad Benedikta XVI. „veľmi pobavil“.


Marián Sekerák


Foto: wikipedia.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo