Benedikt XVI. asi navštívi Mexiko, Kubu, Libanon a Ukrajinu

Svätá stolica stále nezverejnila mená krajín, ktoré pápež navštívi v roku 2012. Podľa talianskej vatikanistky Angely Ambrogetti by však medzi nimi nemala chýbať Latinská Amerika, Libanon ani Ukrajina. Slovensko nespomína.

Takmer istou je pápežova cesta do Mexika a na Kubu, o ktorej miestni novinári už dlho špekulujú. Na ich otázky začiatkom novembra reagoval aj hovorca Svätej stolice Federico Lombardi: „V uplynulých dňoch nunciovia v Mexiku a na Kube boli poverení informovať náboženské a občianske špičky oboch krajín, že pápež zvažuje konkrétny projekt návštevy oboch krajín.“ Dodal, že pápež dodnes navštívil len Brazíliu a je si vedomý, že krajiny Latinskej Ameriky, z ktorých najľudnatejšie je Mexiko, majú veľký záujem o jeho návštevu. Kubánsky ľud a cirkev navyše „prežívajú dôležité obdobie svojich dejín, počas ktorého bude návšteva pápeža veľkým povzbudením“.

Najpravdepodobnejším termínom je jar budúceho roka, pričom pápež nenavštívi mnoho miest – vyberie tie s najväčšou symbolickou a pastoračnou hodnotou. Na Kube by nemalo chýbať uctenie si Milosrdnej Panny v El Cobre, v Mexiku zasa návšteva Sanktuária Krista Kráľa v Cerro del Cubilete (na obr.). Kvôli vysokej nadmorskej výške však pravdepodobne nenavštívi hlavné mesto.

„Je to správa, ktorá nás napĺňa radosťou, pretože všetky cirkvi Latinskej Ameriky veľmi túžia vidieť pápeža,“ reagoval na vyjadrenie hovorcu Lombardiho Uruguajčan Guzmán Carriquiry, ktorý zastáva pozíciu podsekretára Pápežskej rady pre laikov a patrí medzi najvyššie postavených laikov v rímskej kúrii. „Ján Pavol II. začal cestovať vo veku 59 rokov, Benedikt XVI. ako 79-ročný. Všetci sme si vedomí, že pápež vydal počas posledných ciest maximum a to najlepšie zo seba.“

Pozrite si krátke zhodnotenie tohtoročných zahraničných ciest Benedikta XVI.

Na spadnutie by mala byť aj pápežova cesta na Blízky východ. „Možná návšteva pápeža bude mať za cieľ v rámci novej vatikánskej stratégie pripomenúť potrebu ochrany kresťanov v Libanone a na Blízkom východe,“ uviedla vatikanistka Ambrogetti. Podľa nej by mal Benedikt XVI. na jeseň navštíviť aj Ukrajinu. Jeho hostiteľom by bol ľvovský arcibiskup Mieczysław Mokrzycki, pôvodom Poliak, ktorý je momentálne predsedom miestnej biskupskej konferencie. V minulosti pôsobil ako osobný sekretár Jána Pavla II. a Benedikta XVI.

Imrich Gazda

Foto: wikipedia.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo