Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
13. december 2011

Zomrel kardinál John P. Foley, „mikrofón“ Jána Pavla II.

Po ťažkej chorobe zomrel 76-ročný kardinál John Patrick Foley, ktorý bol 23 rokov predsedom Pápežskej rady pre spoločenské komunikačné prostriedky. V krátkom čase ide už o druhé úmrtie bývalého šéfa tohto úradu rímskej kúrie. Zosnulý americký kardinál, ktorý v nedeľu podľahol leukémii, ...

Po ťažkej chorobe zomrel 76-ročný kardinál John Patrick Foley, ktorý bol 23 rokov predsedom Pápežskej rady pre spoločenské komunikačné prostriedky. V krátkom čase ide už o druhé úmrtie bývalého šéfa tohto úradu rímskej kúrie.

Zosnulý americký kardinál, ktorý v nedeľu podľahol leukémii, riadil vatikánske „ministerstvo pre média“ v rokoch 1984 – 2007, teda takmer počas celého pontifikátu pápeža Jána Pavla II. Okrem toho istý čas viedol aj vatikánske televízne centrum a Vatikánsku filmotéku. Jeho „chvályhodnú službu“ v smútočnom telegrame ocenil aj Benedikt XVI., ktorý ho v roku 2007 kreoval za kardinála a menoval za veľmajstra Rytierskeho rádu svätého Božieho hrobu v Jeruzaleme. Na čele pápežskej rady ho vtedy nahradil súčasný predseda, 70-ročný taliansky arcibiskup Claudio Maria Celli.

„Kardinál Foley je osobou, ktorú všetci tí, ktorí ho poznali, veľmi obdivovali a milovali kvôli jeho vľúdnosti a duchovnosti,“ cituje portál Vatican Insider hovorcu Svätej stolice Federica Lombardiho. „Spoznal som kardinála Foleyho, vtedy ešte arcibiskupa, v roku 1984 a spolupracoval som s ním do roku 2000. Aj keď bol predsedom pápežskej rady, každý rok spolupracoval s pokorou a jednoduchosťou s nami, televíznymi spravodajcami, pri prenosoch pápežských liturgických slávení, či už veľkonočných alebo vianočných,“ uviedol Vatican Insider aj slová kardinálovho spolupracovníka Luisa Badillu.

Pápežská rada pre spoločenské komunikačné prostriedky tak v krátkom čase prišla o ďalšieho svojho emeritného predsedu. Začiatkom septembra zomrel 87-ročný poľský kardinál Andrzej Maria Deskur, ktorý bol predchodcom kardinála Foleyho. Pápežskú radu viedol v rokoch 1973 – 1984, pričom niekoľko rokov predtým v nej pôsobil aj ako podsekretár a sekretár a bol blízkym priateľom Jána Pavla II.

Po smrti kardinála Foleyho má kardinálske kolégium 192 kardinálov, z ktorých je 109 voliteľov. Kardinálov pochádzajúcich z USA je 17.

Imrich Gazda

Foto: pccs.va

Inzercia

Odporúčame

Pius XI. o hospodárskej kríze

Pius XI. o hospodárskej kríze

Benedikt XVI. nie je v dejinách prvým pápežom, ktorý musí reagovať na zásadné ekonomické a sociálne otrasy v spoločnosti. Podobnej výzve čelil už Pius XI. v 30. rokoch minulého storočia. Pius XI. (1922 – 1939) bol pápežom počas obdobia veľkej hospodárskej krízy. Táto skutočnosť, ktorá – rovnako, ako...

Americkí anglikáni mieria do Katolíckej cirkvi

Americkí anglikáni mieria do Katolíckej cirkvi

Po personálnom ordinariáte pre anglických anglikánov, ktorí prestúpili do Katolíckej cirkvi, vznikne podobný typ diecézy aj pre amerických episkopálov. Informoval o tom washingtonský arcibiskup, kardinál Donald W. Wuerl. Personálny ordinariát v USA vznikne už 1. januára 2012 a podľa odhad...