Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
17. 12. 2011, 18:32

VATIKÁNSKA SEDMA: Apoštolská cesta Mexiko & Kuba 2012

mexico-text_0.jpg Nedávno potvrdená návšteva Mexika a Kuby na jar budúceho roka bude mať osobitný význam nielen pre tieto dve latinskoamerické krajiny. Benedikt XVI. pôjde v šľapajach svojho predchodcu, stane sa mariánskym pútnikom a nevyhne sa zrejme ani politickým o...

Nedávno potvrdená návšteva Mexika a Kuby na jar budúceho roka bude mať osobitný význam nielen pre tieto dve latinskoamerické krajiny. Benedikt XVI. pôjde v šľapajach svojho predchodcu, stane sa mariánskym pútnikom a nevyhne sa zrejme ani politickým otázkam. Náročné presuny a nadmorská výška preveria tiež jeho zdravie...

Ešte začiatkom novembra oznámil riaditeľ tlačového strediska Svätej stolice, páter Federico Lombardi, plán pápeža navštíviť Kubu a Mexiko na jar budúceho roka. Dôvodov je viacero. Predovšetkým pôjde o odpoveď na oficiálne pozvanie od tamojších politických i náboženských elít. Po ceste do Brazílie v r. 2007 a ešte pred jej opätovným navštívením počas Svetových dní mládeže v r. 2013, by mal Benedikt XVI. zadosťučiniť početnej, španielsky hovoriacej časti latinskoamerického sveta. Nasledovať by tak mal príklad Jána Pavla II., ktorý Mexiko navštívil celkovo päťkrát (1979, 1990, 1993, 1999, 2002) a Kubu raz (1998). Návšteva bude mať aj silný mariánsky akcent. Pápež by si mal uctiť Pannu Máriu Guadalupskú, patrónku Mexika, ako aj Pannu Máriu z Caridad del Cobre, ochrankyňu Kuby. Vzhľadom na špecifickú politickú situáciu v oboch krajinách (problém mexických drogových gangov a oficiálne ateistický režim Kuby), budú možno väčšmi než inokedy pútať pozornosť jeho jednotlivé prejavy.

Pozor na nadmorskú výšku!

V Mexiku, jednej z najväčších katolíckych krajín sveta, bude podľa Lombardiho zastávok viacero, no časovo nebudú veľmi dlhé. Ich charakter bude prevažne „symbolický a pastoračný“. Dôvodom nie je len očakávaný nabitý program apoštolskej cesty, ale aj nadmorská výška, ktorá by neprospela pápežovmu zdraviu. Aj z tohto dôvodu je preto otázne, či navštívi hlavné mesto Mexico City, v ktorom sa nachádza národná mariánska svätyňa. Vatikanisti Andrea TornielliMarco Tosatti sa zhodujú, že jednou z destinácií by aj vďaka nižšej nadmorskej výške mal byť jeden a pol miliónový León, hlavné mesto štátu Guanajuato. Práve ten je jediným v Mexiku, ktorý nenavštívil Ján Pavol II. Jeho poloha v strede krajiny, severozápadne od hlavného mesta podľa Tosattiho „umožní veriacim z celého Mexika, aby tam cestovali kvôli pápežovej návšteve“. Tornielli dodáva ešte ďalšie dva návrhy miestnych biskupov: mestá Guanajuato a Silao, oba lokalizované v už spomínanom štáte. Druhé z nich je okrem iného známe aj dvadsaťmetrovou sochou Krista Kráľa (Cristo Rey), postavenej v r. 1949, ktorá symbolizuje oddanosť mexického ľudu katolíckej viere.

Nakoľko politický bude pápež?

Z obsahového hľadiska sa návšteva zrejme ponesie aj v duchu odsúdenia korupcie, chudoby, nespravodlivosti, kriminality a pašovania drog, ako to naznačil Benedikt XVI. 12. decembra, na sviatok Panny Márie Guadalupskej, vo svojej homílii v Bazilike sv. Petra, kde slávil 200. výročie nezávislosti krajín Latinskej Ameriky. Zaujímavé bude tiež, či a ako sa pápež vyjadrí k  – najmä v urbánnych častiach zjavnej – sekularizácii krajiny, ktorú v júli budúceho roka čakajú prezidentské voľby.

Veľké očakávania bude mať od návštevy nepochybne aj početný mexický episkopát, v strede ktorého sú štyria kardináli, ktorí momentálne všetci majú právo voľby pápeža. Najnovším počinom Benedikta XVI. v tamojšej cirkevnej personálnej politike bol nedávny presun šesťdesiatdvaročného kardinála Francisca Roblesa Ortegu, známeho zastávaním sa sociálne slabších vrstiev obyvateľstva, z arcibiskupstva Monterrey na čelo arcidiecézy Guadalajara s takmer 6 a pol miliónmi katolíkov, kde nahradil už tri roky „presluhujúceho“ kardinála Juana Sandovala Íñigueza.

Kuba znova v centre pozornosti

Kuba si, ako už niekoľko desaťročí, ide svojou vlastnou cestou. Nič významné sa v politickej oblasti nemení ani po nástupe Raula Castra do čela krajiny. Aj preto sa bude pápežova zastávka na Ostrove slobody niesť skôr v pútnickom a pastoračnom duchu a bude mať apolitický charakter, ako zdôraznil páter José Félix Pérez, hovorca Konferencie biskupov Kuby. Z tohto dôvodu sa zrejme nedočkáme odvážnych vyhlásení, aké počas pamätnej návštevy v r. 1998 predniesol Ján Pavol II. Svoje príhovory vtedy využil aj na volanie po otvorení sa Kuby svetu a pozeranie do budúcnosti s nádejou, na aktívnu participáciu laikov na verejnom živote počas homílie v Santiagu de Cuba, či na odsúdenie ateizmu ako základného kameňa štátu, ktoré predniesol na havanskom Námestí José Martího, ktoré režim nenazve inak než Námestím revolúcie.

Benedikt XVI. ako pútnik lásky

Benediktovi XVI. „zmapoval terén“ počas svojich dvoch návštev Kuby v r. 2005 (ešte ako janovský arcibiskup) a 2008 štátny sekretár, kardinál Tarcisio Bertone. Podobná cesta sa udiala aj v októbri 1996, keď o prípadnej návšteve Jána Pavla II. rokoval s Fidelom Castrom arcibiskup Jean-Louis Tauran. Odpoveďou na najnovšie pozvanie nie veľmi početného kubánskeho episkopátu, na čele ktorého stojí sedemdesiatpäťročný arcibiskup Havany, kardinál Jaime Lucas Ortega y Alamino, ktorý v krajine vítal ešte Benediktovho predchodcu a ktorý sa ešte ako seminarista dostal do Castrovho pracovného tábora, bude pápežova púť k patrónke ostrova, Panne Márii z Caridad del Cobre. Jej sviatok sa podľa miestneho liturgického kalendára slávi 8. septembra, teda v deň Narodenia Panny Márie. Centrom kultu milostivej sochy je Národná svätyňa Našej Panej z Caridad del Cobre, postavená v r. 1926 v meste El Cobre neďaleko Santiago de Cuba, ktoré je prvým miestom na Kube, kde otroci získali slobodu.

Pri príležitosti 400. výročia nájdenia sošky bol na Kube vyhlásený jubilejný mariánsky rok, ktorý potrvá od 7. januára 2012 do 5. januára 2013. Prípravám na jubileum predchádzalo putovanie sochy po ostrove, ktoré nedávno vyvrcholilo takmer trojhodinovou procesiou na Námestí revolúcie, ktorej sa podľa Vatikánskeho rozhlasu okrem stoviek veriacich pod vedením kardinála Ortegu zúčastnili aj funkcionári náboženského odboru tamojšej komunistickej strany.

Benedikt XVI. podľa miestnych biskupov navštívi Kubu ako „Peregrino de la Caridad“ (v prekl. pútnik lásky). Zaradí sa tým k svojim predchodcom, ktorí si tiež uctili spomínanú milostivú sochu. Predovšetkým k Benediktovi XV., ktorý ju v r. 1916 vyhlásil za patrónku ostrova a v r. 1936 korunoval na eucharistickom kongrese konanom v sídle svätyne, k Pavlovi VI., ktorý vyhlásil národnú svätyňu v decembri r. 1977 za baziliku minor, ale aj k Jánovi Pavlovi II., ktorý sošku znovu korunoval 24. januára 1998.

Marián Sekerák

Viac sa o politických a spoločenských súvislostiach spomínanej apoštolskej cesty sa dočítate v rozhovore s Ivanom Kováčom.

Ilustračné foto: flickr.com (Kent Wang, licencia CC)

Odporúčame

Barack Obama: Ježiš je vyjadrením Božej lásky k nám

Barack Obama: Ježiš je vyjadrením Božej lásky k nám

Začiatkom decembra pri príležitosti rozsvietenia Národného vianočného stromu americký prezident Barack Obama prekvapil svojím prejavom. Politicky obvykle sekulárny prezident v ňom verejne vyznal vieru v Ježiša Krista.Vo svojom príhovore okrem iného povedal: „Pred viac než 2 000 rokmi sa narodilo Di...

Zomrel kardinál John P. Foley, „mikrofón“ Jána Pavla II.

Zomrel kardinál John P. Foley, „mikrofón“ Jána Pavla II.

Po ťažkej chorobe zomrel 76-ročný kardinál John Patrick Foley, ktorý bol 23 rokov predsedom Pápežskej rady pre spoločenské komunikačné prostriedky. V krátkom čase ide už o druhé úmrtie bývalého šéfa tohto úradu rímskej kúrie. Zosnulý americký kardinál, ktorý v nedeľu podľahol leukémii, ...

Pius XI. o hospodárskej kríze

Pius XI. o hospodárskej kríze

Benedikt XVI. nie je v dejinách prvým pápežom, ktorý musí reagovať na zásadné ekonomické a sociálne otrasy v spoločnosti. Podobnej výzve čelil už Pius XI. v 30. rokoch minulého storočia. Pius XI. (1922 – 1939) bol pápežom počas obdobia veľkej hospodárskej krízy. Táto skutočnosť, ktorá – rovnako, ako...