Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
08. 01. 2012, 06:34

ANALÝZA: Ratzingerovi kardináli prevážili Wojtyłových

Benedikt XVI. vybral ďalších 22 mužov, ktorým udelí kardinálsky purpur. Čo našepkávajú ich mená a ako sa to odrazí v prípadnej voľbe nového pápeža? Menovaniu nových kardinálov je potrebné vždy venovať zvýšenú pozornosť. Nielenže tvoria exkluzívny poradný zbor pápeža a pomáhajú mu pri správe...

Benedikt XVI. vybral ďalších 22 mužov, ktorým udelí kardinálsky purpur. Čo našepkávajú ich mená a ako sa to odrazí v prípadnej voľbe nového pápeža?

Menovaniu nových kardinálov je potrebné vždy venovať zvýšenú pozornosť. Nielenže tvoria exkluzívny poradný zbor pápeža a pomáhajú mu pri správe cirkvi, ale rozhodujú aj o jeho nástupcovi. Bez akéhokoľvek zbytočného špekulovania, vek 85 rokov, ktorý Benedikt XVI. dosiahne v apríli, je časom, kedy sa každý človek pozerá skôr na cieľ, ku ktorému sa blíži, ako na cestu, ktorú prešiel. Aj keď jedno nemožno oddeliť od druhého.

Napokon, samotný pápež si je vedomý týchto skutočností. Prvýkrát počas jeho pontifikátu nebol vopred oznámený itinerár apoštolských ciest v nasledujúcom roku (jedinú ohlásenú cestu na Kubu a do Mexika koncom marca oznámil len tri mesiace pred jej konaním) a konzistórium, ktoré sa očakávalo v priebehu roka, bolo zvolané už na polovicu februára, pričom mená nových kardinálov Benedikt XVI. oznámil hneď v prvý týždeň nového roka. S najväčšou pravdepodobnosťou tak súčasný pápež využíva poslednú možnosť ovplyvniť zloženie kardinálskeho kolégia, ktoré vyberie jeho nástupcu, čo významne zvyšuje váhu oznámeného výberu.

Základným faktom je, že vďaka v poradí štvrtému konzistóriu počas pontifikátu Benedikta XVI. (2006, 2007, 2010, 2012), dosiahol počet ním kreovaných kardinálov – voliteľov tesnú väčšinu nad vyvolencami Jána Pavla II. Ich menovaním stúpne počet kardinálov – voliteľov na 125, pričom 65 z nich vybral súčasný pápež a 60 jeho predchodca.

Je zjavné, že Benedikt XVI. vsadil najmä na Talianov a monsignorov z rímskej kúrie. Medzi 68 kreovanými kardinálmi – voliteľmi (vrátane posledného výberu) je 20 Talianov a tri desiatky mužov z kúrie. Vďaka súčasnému pápežovi tak počet Talianov medzi voličmi stúpol na 25% (31 kardinálov) a počet súčasných alebo bývalých „kuriálnikov“ až na 35% (44 kardinálov). Navyše, zdôraznil taliansky vatikanista Andrea Tornielli, viacerí z nich sú veľmi blízki súčasnému štátnemu sekretárovi Tarcisiovi Bertonemu.

Ešte dôležitejšia je však poznámka amerického vatikanistu Johna Allena, Jr., že dominancia Talianov a kuriálnych monsignorov neznamená, že budúci pápež musí pochádzať z ich radov. Ani v minulosti talianski kardináli nepostupovali jednotne a ani teraz by sa nezhodli pri favoritoch z ich radov – najčastejšie sa spomína milánsky arcibiskup Angelo Scola a predseda Pápežskej rady pre kultúru Gianfranco Ravasi. Na druhej strane, len ťažko si možno predstaviť zvolenie nového pápeža bez výraznejšej podpory týchto dvoch skupín.

Medzi novými kardinálmi chýbajú osobnosti, akými počas konzistória 2010 boli Antonios Naguib, koptský patriarcha Alexandrie alebo Laurent Monsengwo Pasinya, arcibiskup Kinshasy, ktorí zastupovali prenasledované, resp. africké cirkevné spoločenstvá. Celkovo je dnes medzi kardinálmi – voliteľmi len 11 Afričanov. Teda presne toľko, koľko je kardinálov z USA, kde však v porovnaní s Afrikou žije o polovicu menej katolíkov. Ako poznamenal vatikanista Allen, „kardinálske kolégium ani naďalej nebude odrážať katolícku demografiu – dve tretiny z 1,2 miliardy katolíkov dnes žijú na južnej pologuli, pričom v polovici storočia sa očakáva ich vzostup na tri štvrtiny“.

Čo vedie Benedikta XVI. k preferovaniu západných hierarchov? Už viackrát som spomenul jeden, podľa mňa najpodstatnejší dôvod – pričom nevylučujem aj iné príčiny. Napriek dynamickému rozvoju kresťanstva v krajinách tretieho sveta, Benedikt XVI. vníma starý kontinent, kde sa síce kresťanstvo nezrodilo, ale kde sa celé dve tisícročia rozvíjalo, ako srdce kresťanského sveta. Ak bude zdravé srdce, silným bude celý organizmus. Menovaním nových lídrov sa pápež pokúša rozpumpovať stále tichšie bijúci kľúčový orgán. Otázkou je, či nenastal čas povolať odborníkov z iných krajín.

Vo svojom rozsiahlom článku vatikanista Allen spomína jeden častý, ale nie úplne pravdivý názor. Ľudia väčšinou predpokladajú, že pápeži menujú kardinálov na svoj obraz, čím chcú dosiahnuť, aby ich nástupca pokračoval v nimi nastolenej politickej či teologickej línii. Keďže kardináli sú pápežovi najbližší spolupracovníci je pochopiteľné, že si medzi nich nevyberá ľudí z úplne iného cesta. Podľa Allena je však pri Benediktovi XVI. zjavné, že si vyberá skôr „technokratov“ ako „ideológov“ – hoci aj názorovo jemu blízkych. Medzi ním kreovanými kardinálmi dokonca nájdeme aj osobnosti, pri ktorých sa zdá, že kráčajú vo výrazne odlišnej názorovej línii. Medzi nich napríklad patrí aj novovymenovaný brazílsky kardinál João Bráz de Aviz, prefekt Kongregácie pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života, ktorý roky sympatizoval s teológiou oslobodenia a dnes je v blízkom vzťahu s Hnutím Fokoláre.

Imrich Gazda

Foto: wikipedia.org

Odporúčame

Vznikol personálny ordinariát pre amerických anglikánov

Vznikol personálny ordinariát pre amerických anglikánov

K prvému dňu nového roka bol Svätou stolicou zriadený personálny ordinariát pre amerických anglikánov, ktorí chcú prestúpiť do Katolíckej cirkvi. Na čelo Personálneho ordinariátu Katedry sv. Petra (na obr. erb ordinariátu) bol menovaný 58-ročný Jeffrey Steenson (na obr. dole), bývalý bisku...

OSOBNOSŤ SVETA KRESŤANSTVA 2011: Svedkov svedok

OSOBNOSŤ SVETA KRESŤANSTVA 2011: Svedkov svedok

Štyridsať rokov stál po boku jednej z najväčších postáv 20. storočia. Dnes po svete šíri jej posolstvo. Kardinál Stanisław Dziwisz. Súčasný krakovský arcibiskup, syn železničiara, ktorý tragicky zahynul počas výkonu svojho povolania, stál od polovice 60. rokov minulého storočia až do roku 2005 vždy...

OSOBNOSŤ SVETA KRESŤANSTVA 2011: Z biskupov radoví kňazi

OSOBNOSŤ SVETA KRESŤANSTVA 2011: Z biskupov radoví kňazi

John Broadhurst, Andrew Burnham, Keith Newton, Edwin Barness, David Silk. Skupina piatich anglikánskych biskupov, ktorí opustili svoju cirkev a v uplynulom roku sa stali katolíckymi kňazmi. Pre niekoho zradcovia, pre iných navrátilci do pravej cirkvi. Svoje rozhodnutie bývalí anglikánski biskupi ...