Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
10. január 2012

Pomocný biskup Los Angeles abdikoval. Je otcom dvoch detí

Pápež Benedikt XVI. prijal rezignáciu pomocného biskupa arcidiecézy Los Angeles Gabina Zavala. Začiatkom decembra priznal dvojnásobné otcovstvo. Nejde o prvý prípad v USA, ani vo svete. Losangelský arcibiskup Jose H. Gomez informoval veriacich o situácii listom zo 4. januára. V tento deň pot...

Pápež Benedikt XVI. prijal rezignáciu pomocného biskupa arcidiecézy Los Angeles Gabina Zavala. Začiatkom decembra priznal dvojnásobné otcovstvo. Nejde o prvý prípad v USA, ani vo svete.

Losangelský arcibiskup Jose H. Gomez informoval veriacich o situácii listom zo 4. januára. V tento deň potvrdil prijatie abdikácie aj Vatikán. V liste arcibiskup uviedol, že biskup Zavala ho o svojom otcovstve informoval začiatkom decembra s tým, že Benedikta XVI. už požiadal o prijatie rezignácie.

„Arcidiecéza kontaktovala matku a deti, aby im ponúkla duchovnú pomoc a finančnú podporu pri platení príspevkov za vysokoškolské štúdiá,“ napísal v liste arcibiskup s tým, že identita rodiny ostane utajená kvôli ochrane ich súkromia. Hovorca arcidiecézy Tod Tamberg zároveň informoval o finančnom audite, ktorý preverí, či bývalý biskup nezneužíval cirkevné peniaze na podporu matky a detí. „Nenašli sa náznaky o zlom hospodárení alebo zneužití arcidiecéznych fondov,“ citoval hovorcu National Catholic Reporter.

Biskup Zavala patrí medzi vplyvné osobnosti hispánskej katolíckej komunity v USA. Narodil sa v roku 1951 v Mexiku, ale vyrastal v Los Angeles. V roku 1977 bol vysvätený za kňaza a v roku 1994 za biskupa. Viedol rôzne kampane na podporu práv imigrantov, homosexuálov a proti trestu smrti.

Portál Vatican Insider zdôraznil, že nejde o prvého biskupa, ktorý abdikoval z podobných dôvodov. V roku 1990 musel z funkcie odstúpiť arcibiskup Atlanty Eugene Marino , o tri roky neskôr zasa arcibiskup Santa Fe Robert Sanchez. Ďalšími prípadmi z 90. rokov sú bazilejský biskup Hansjörg Vogel a biskup írskej diecézy Galway – Kilmacduagh Eamonn Casey. V posledných rokoch bol najmedializovanejším prípad paraguajského biskupa Fernanda Luga (na obr.). V roku 2007 požiadal pápeža o zbavenie úradu, aby mohol kandidovať v prezidentských voľbách, v ktorých rok nato zvíťazil. Pred troma rokmi sa priznal k desaťročnému vzťahu s mladou Paraguajčankou a otcovstvu dvojročného chlapca (viac tu).

Imrich Gazda

Foto: archdiocese.la, wikimedia.org

Inzercia

Odporúčame

ANALÝZA: Ratzingerovi kardináli prevážili Wojtyłových

ANALÝZA: Ratzingerovi kardináli prevážili Wojtyłových

Benedikt XVI. vybral ďalších 22 mužov, ktorým udelí kardinálsky purpur. Čo našepkávajú ich mená a ako sa to odrazí v prípadnej voľbe nového pápeža? Menovaniu nových kardinálov je potrebné vždy venovať zvýšenú pozornosť. Nielenže tvoria exkluzívny poradný zbor pápeža a pomáhajú mu pri správe...