Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
14. 01. 2012, 11:14

Pápež s diplomatmi hovoril o porušovaní náboženskej slobody, aj klimatických zmenách

Benedikt XVI. tento týždeň prijal diplomatov akreditovaných pri Svätej stolici na tradičnom novoročnom stretnutí. Vo svojom príhovore bilancoval nielen diplomatické aktivity Svätej stolice, ale najmä spoločenské trendy roku 2011. Vražda pakistanského ministra pre náboženské menšiny, havária jadrovej...

Benedikt XVI. tento týždeň prijal diplomatov akreditovaných pri Svätej stolici na tradičnom novoročnom stretnutí. Vo svojom príhovore bilancoval nielen diplomatické aktivity Svätej stolice, ale najmä spoločenské trendy roku 2011.

Vražda pakistanského ministra pre náboženské menšiny, havária jadrovej elektrárne vo Fukušime, ekonomická kríza či Arabská jar. Svojim príhovorom pápež obehol celý svet.

„Prvou medzi ľudskými právami je náboženská sloboda, pretože vyjadruje najzákladnejšiu skutočnosť ľudskej osoby,“ uviedol Benedikt XVI. s tým, že príliš často je toto právo z rôznych dôvodov obmedzované a zosmiešňované. Dôkazov v minulom roku bolo hneď niekoľko: vražda pakistanského ministra pre náboženské menšiny Shahbaza Bhattiho, vražedné atentáty proti nigérijským katolíkom, nábožensky motivovaný terorizmus v Ázii a Afrike, porušovanie základných ľudských práv kresťanských menšín v niektorých krajinách, vytláčanie náboženstva z verejnej sféry. Pápež znova pripomenul slová, ktoré adresoval náboženským lídrom, ktorí sa v októbri zišli v Assisi: „Náboženskí predstavitelia by mali pevne a dôrazne opakovať, že nábožensky motivovaný terorizmus nie je pravou podstatou náboženstva, ale jeho znetvorením a prispieva k jeho zničeniu.“ Na africkom kontinente sa však podľa neho nachádzajú aj príklady spolupráce medzi kresťanskými komunitami a miestnymi vládami, čo vedie k väčšej spravodlivosti, pokoju a zmiereniu.

Benedikt XVI. zdôraznil, že ekonomická kríza najhlbšie zasiahla práve rozvojové krajiny: „Kríza sa môže a musí stať podnetom k reflexii o ľudskej existencii a o dôležitosti jej etickej dimenzie, viac ako o mechanizmoch, ktoré určujú ekonomický život.“ Ďalšou veľkou obeťou krízy sú podľa pápeža mladí. Ich nespokojnosť prepukla najmä v Afrike a na Blízkom východe. „Momentálne je ťažké načrtnúť konečné hodnotenie nedávnych udalostí a úplne porozumieť ich dopadom na rovnováhu regiónu,“ konštatoval pápež a dodal, že počiatočný optimizmus upadol kvôli ťažkostiam spojeným s prebiehajúcimi zmenami. Dôležité je naďalej pokračovať v podpore neodcudziteľnej dôstojnosti každej ľudskej osoby a jej práv.

V zložitej celosvetovej situácii je podľa Benedikta XVI. kľúčovou výchova mladých ľudí, ktorej venoval aj novoročné posolstvo k Svetovému dňa pokoja s názvom Vychovávať mladých k spravodlivosti a pokoju. Najdôležitejšími miestami výchovy sú rodina založená na manželskom zväzku muža a ženy a školské inštitúcie, ktoré majú s rodinou spolupracovať a klásť dôraz nielen na vedomosti, ale na harmonický rozvoj celej osobnosti, vrátane otvorenosti Transcendentnu. V tomto kontexte Benedikt XVI. ocenil rozsudok Európskeho súdneho dvora o zákaze patentovať pokusy s embryonálnymi kmeňovými bunkami a uznesenie Parlamentného zhromaždenia Rady Európy , ktoré odsúdilo prenatálnu selekciu na základe výberu pohlavia. Zároveň však dodal, že „výchove mládeže – a v dôsledku toho aj budúcnosti ľudstva – odporuje najmä v západnom svete taká legislatíva, ktorá nielen dovoľuje, ale niekedy priamo favorizuje interrupcie“.

Súčasťou výchovy má byť aj budovanie rešpektu k stvorenstvu, pričom nemožno zabudnúť na obrovské prírodné katastrofy uplynulého roka, ktoré zasiahli najmä juhovýchod Ázie a Japonsko. „Ochrana životného prostredia, synergia medzi bojom proti chudobe a proti klimatickým zmenám sú dôležitými súčasťami podpory integrálneho ľudského rozvoja,“ dodal pápež.

V mene diplomatov sa Benediktovi XVI. prihovoril ich doyen, služobne najstarší veľvyslanec, ktorým je momentálne Alejandro Valladares Lanza z Hondurasu. Medzi prítomnými nechýbal ani slovenský veľvyslanec Jozef Dravecký, podľa ktorého sa stretnutia zúčastnilo oveľa viac diplomatov ako v minulých rokoch. Benedikt XVI. ocenil, že v uplynulom roku sa podarilo nadviazať plné diplomatické vzťahy s ďalšou krajinou, Malajziou, čím počet krajín s plnohodnotnými vzťahmi so Svätou stolicou stúpol na 179. Bilaterálna dohoda bola podpísaná aj s Azerbajdžanom a základné zmluvy s Čiernou Horou a Mozambikom. Medzi ďalšie úspechy vatikánskej diplomacie patrí aj akreditovanie nuncia pri Združení štátov juhovýchodnej Ázie (A.S.E.A.N.) a plnoprávne členstvo Svätej stolice v Medzinárodnej organizácii pre migráciu.

Imrich Gazda

Foto: radiovaticana.cz

Súvisiace články: Benedikt XVI. rímskej kúrii: Kríza cirkvi v Európe spočíva v kríze viery

Odporúčame

S pápežom na Kubu pocestuje aj krokodíl

S pápežom na Kubu pocestuje aj krokodíl

Stredajšia generálna audiencia s pápežom Benediktom XVI. bola naozaj vtipná. Zúčastnilo sa jej 200 cirkusantov a vzácny kubánsky krokodíl. Ten dokonca pocestuje s Benediktom XVI. na svoj rodný ostrov. Benedikt XVI. sa v stredu v Aule Pavla VI. stretol nielen so 4 000 veriacimi, ale aj s 200 pestrofa...

Nunciovia na Slovensku (1)

Nunciovia na Slovensku (1)

Od vzniku SR sa u nás vystriedali štyria apoštolskí nunciovia, teda veľvyslanci Svätej stolice v danej krajine. Kto to boli, čím sa zapísali do dejín Slovenska a čo robia dnes vám priblíži Marián Sekerák. Apoštolský nuncius je stálym diplomatickým reprezentantom Svätej stolice v štáte alebo medzinár...

Pomocný biskup Los Angeles abdikoval. Je otcom dvoch detí

Pomocný biskup Los Angeles abdikoval. Je otcom dvoch detí

Pápež Benedikt XVI. prijal rezignáciu pomocného biskupa arcidiecézy Los Angeles Gabina Zavala. Začiatkom decembra priznal dvojnásobné otcovstvo. Nejde o prvý prípad v USA, ani vo svete. Losangelský arcibiskup Jose H. Gomez informoval veriacich o situácii listom zo 4. januára. V tento deň pot...