Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
14. január 2012

VATIKÁNSKA SEDMA: Lolek a Jurek opäť spolu

lolek3.jpg V posledný deň uplynulého roku zomrel Jerzy Kluger, dlhoročný priateľ Karola Wojtyłu. Aké bolo ich priateľstvo a čo ich spájalo? „Wadowice mali približne desaťtisíc obyvateľov, z toho jednu tretinu tvorili Židia, ktorí sa bezvýhradne cítili ako Poliaci, veľ...

V posledný deň uplynulého roku zomrel Jerzy Kluger, dlhoročný priateľ Karola Wojtyłu. Aké bolo ich priateľstvo a čo ich spájalo?

Wadowice mali približne desaťtisíc obyvateľov, z toho jednu tretinu tvorili Židia, ktorí sa bezvýhradne cítili ako Poliaci, veľkí vlastenci. Židia a katolíci spolunažívali v jednoduchosti ducha, bez konfliktov“, opisuje atmosféru predvojnového poľského mestečka niekdajší osobný sekretár Jána Pavla II. a súčasný krakovský arcibiskup, kardinál Stanisław Dziwisz v knihe rozhovoru Život s Karolom (s. 229). Prostredie plné porozumenia a vzájomného rešpektu determinovalo aj budúceho pápeža. Jedným z jeho najbližších priateľov sa stal židovský chlapec Jerzy Kluger.

Detstvo

Lolek a Jurek, ako sa navzájom oslovovali Karol s Jerzym, vychodili spolu ľudovú i strednú školu. Boli takmer rovesníci. Karol bol od Jerzyho starší len o necelý rok. Navzájom sa často navštevovali a spoločne sa hrávali. Vlastné im boli aj drobné detské šibalstvá. Azda najznámejšiu príhodu z detstva blahoslaveného Karola Wojtyłu a jeho kamaráta, ktorá takmer zľudovela, spomína George Weigel v biografii Svedok nádeje. Keď mali chlapci šesť alebo sedem rokov, rozhodli sa ukoristiť meč miestneho žandára, ktorý spokojne pospával na námestí. „Pri ťahaní meča však stratili rovnováhu a padli rovno na ohúreného strážcu zákona a poriadku, ktorého ani tak neznepokojilo to, že mu chcú odcudziť symbol jeho úradu, ako to, že ho vyrušili z driemot“, uvádza pápežov životopisec (s. 42). Ďalšími dôkazmi „normálnosti“ života budúceho svätca boli aj ďalšie z detských hier: plávanie v lete, korčuľovanie a hokej počas zimy či pravidelná turistika v priebehu celého roka. Lolek, ako pripomína G. Weigel, stál neraz v bránke inak rýdzo židovského futbalového mužstva.

Na strednej škole, v „hustnúcej“ predvojnovej atmosfére, neraz dochádzalo k bitkám, objektom ktorých bola židovská mládež. Mladý Karol však „bránil svojich židovských priateľov a v prudkých hádkach citoval slová (...), podľa ktorých sú antisemiti antikresťania“ (s. 52). Aj sám „Jurek“ Kluger si na inom mieste spomenul na charakterové vlastnosti mladého Wojtyłu: „Stalo sa nepísaným zákonom ublížiť Židovi a uraziť ho. Ale Karol bol inakší, Karol bol voči nám veľmi úctivý“. Zároveň nezabudol priblížiť ani jeho talentovanosť: „Mal prekrásny hlas. Vynikal vo všetkom: v učení, vo futbale, v lyžiarstve. Nebol bifliarom. Učeniu venoval toľko ako my, lenže on bol schopnejší, nadanejší. Z každého predmetu na maturitných skúškach dostal najlepšiu známku“ (Ťažká cesta životom, In: Mariánske zvony, č. 4-5/1995, s. 2-3).

Inzercia

Starí priatelia

Počas vojny a dlho po nej sa Lolek s Jurekom nevídali. Zlom nastal v rokoch II. vatikánskeho koncilu. Po tom, čo sa Jerzy Kluger, promovaný medzitým na inžiniera na University of Nottingham a pracujúci v Ríme v novinách dočítal, že jeden z prejavov na koncile predniesol krakovský arcibiskup Wojtyła, rozhodol sa starého priateľa kontaktovať. Pri zhliadnutí sa na chodbách Poľského inštitútu „ani jeden z nich neprehovoril, mlčky na seba hľadeli. Potom sa objali. Keď chcel Kluger osloviť arcibiskupa „Vaša excelencia“, Wojtyła povedal: «Čo máš s tou excelenciou? Volaj ma ako v detstve: Lolek»“ (Svedok nádeje, s. 158).

Po tomto stretnutí boli už styky medzi nimi opäť omnoho intenzívnejšie, pričom sa ich charakter výraznejšie nezmenil ani po tom, čo sa z kardinála Wojtyłu stal pápež Ján Pavol II. Ako zdôraznil Stanisłav Dziwisz, pápež „Jureka“ „z času na čas pozýval s celu rodinou na obed alebo na večeru. Naďalej sa oslovovali krstnými menami a rozprávali sa sťa dvaja kamaráti zo školských lavíc. Pán inžinier Kluger považoval pápeža za člena rodiny a on sa ním naozaj cítil. Pokrstil mu vnučku, potom ju zosobášil a ešte neskôr pokrstil aj jej dcérku“ (Život s Karolom, s. 231). Osobitnú úlohu zohral Jerzy Kluger aj pri nadväzovaní oficiálnych diplomatických stykov medzi Svätou stolicou a štátom Izrael v 90. rokoch minulého storočia. Ján Pavol II. osobne svojho priateľa poveril iniciovať „súkromné neoficiálne rozhovory s izraelskými diplomatmi v Ríme“ (Svedok nádeje, s. 739). Rovnako ho, hoci ako talianskeho štátneho občana, poverila hovoriť vo svojom mene aj izraelská vláda. G. Weigel upozorňuje, že hoci to zrejme nebola Klugerova osobná diplomacia, ktorá by priamo viedla k rokovaniam vyústiacim do podpisu Základnej zmluvy medzi Apoštolským stolcom a Izraelom v r. 1993, boli to možno práve intenzívne rozhovory niekdajšieho Jureka, ktoré sa stali zlomovým momentom zmeny dovtedy skeptických izraelských postojov.

Odchod

Jerzy Kluger zomrel na Silvestra roku 2011 vo veku 90 rokov v rímskej nemocnici San Camillo, po troch rokoch utrpenia v dôsledku Alzheimerovej choroby. Svojho otca v tom istom roku predišla i jeho dcéra Leslie Klugerová. Po „Jurekovi“ ostala ešte druhá dcéra s vnúčaťom, ako aj vdova Irene, rodená Whiteová. S touto niekdajšou vodičkou v službách britskej armády sa zoznámil počas dramatických vojnových rokov. Vzali sa predtým, než sa Kluger zúčastnil bitky pri Monte Cassino v r. 1944, jedného z kľúčových ozbrojených stretov na talianskom fronte. Klugerovo telo bolo pochované na rímskom židovskom cintoríne v pondelok 2. januára.

Marián Sekerák
Foto: Pavol Rábara

Odporúčame

KOMENTÁR: Hľadá sa verejný intelektuál

KOMENTÁR: Hľadá sa verejný intelektuál

slovensko2012_2.jpg Zdalo sa, že takmer 20 rokov po vzniku Slovenskej republiky sa v nej už dokázala sformovať životaschopná občianska spoločnosť. Hlboké názorové rozdelenie, fragmentácia a neschopnosť účinne reagovať na spoločenské a politické neduhy dokazujú, že to ...