„Rozhorčení“ obsadili Námestie sv. Petra

„Indignados“ protestujúci proti dôsledkom finančnej krízy zavítali už aj do Vatikánu. V nedeľu niekoľko desiatok prevažne mladých Španielov a Francúzov obsadili Námestie sv. Petra. Po tom, ako jeden z nich vyliezol na vianočný stromček umiestnený uprostred námestia, zasiahla talianska polícia.

„Skorumpovaná cirkev“, „Pápež je kriminálnik“ a „Vatikán – plať dane ako všetci ostatní“. Aj takéto hesla zaznievali spod transparentu „Occupy the Vatican“, pod ktorým protestujúci rozložili svoje pestrofarebné stany a rozdávali letáky. Reakciu poriadkových síl vyvolalo až „okupovanie“ 30-metrového vianočného stromčeka jedným z protestujúcich. Počas zásahu boli zadržaní dvaja Francúzi.

„Chceli využiť námestie evidentne nevhodným a nehodným spôsobom, a teda bolo správne a vhodné vyviesť ich v spolupráci s poriadkovými silami,“ citoval portál Vatican Insider hovorcu Svätej stolice Federica Lombardiho. „Indignados“ to videli ináč. „To, čo sa stalo je neuveriteľné. Očakávali sme, že príde aspoň niekto z Vatikánu a povie stop tomuto násiliu,“ povedal Katalánec Julian Garcia. „Sedeli sme na zemi a oni nás začali kopať a biť, až kým nás s obuškami nevytlačili.“

Nešlo o prvé „occupy the Vatican“. Pred týždňom sa „rozhorčení“ objavili na vatikánskom námestí s evanjeliovým meganápisom „Vstaň a choď“, ktorý rozvinuli po skončení tradičnej nedeľnej modlitby Anjel Pána za účasti pápeža.

Imrich Gazda

Foto: iberosphere.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo