Benedikt XVI. prijal dva baránky. Pália z ich vlny budú nosiť noví arcibiskupi

V sobotu, deň liturgickej spomienky na mučenícku smrť sv. Agnesy, Benedikt XVI. prijal dva baránky, z vlny ktorých budú utkané nové arcibiskupské pália.

Baránky boli tradične požehnané v rímskej Bazilike sv. Agnesy a následne predvedené pred pápeža, ktorý ich prijal v Kaplnke sv. Urbana VIII. (pozri viedo).

Starosť o nich je zverená trapistickým mníchom z rímskeho opátstva Tre Fontane. Deň pred „audienciou“ u Svätého otca ich odovzdajú sestrám Svätej rodiny z Nazareta, ktoré už 130 rokov pripravujú prominentné zvieratká na stretnutie s pápežom. „Začala s tým naša matka – zakladateľka, blahoslavená Frances Siedliska v roku 1884,“ uviedla v minuloročnom rozhovore pre L´Osservatore Romano sestra Hanna Pomnianowska. Predtým sa o baránky starala iná rehoľná komunita, ktorá však mala staršie osadenstvo a tak zodpovednú úlohu prenechali radšej mladým rehoľniciam, ktoré sa usadili v ich susedstve na rímskom pahorku Eskvilín.

Hlavnou pestúnkou oboch zvieratiek sa každoročne na jeden deň stáva sestra so symbolickým menom (aspoň v slovenčine) Wanda Baran, ktorá túto úlohu zastáva už od Druhej svetovej vojny. „Zvyčajne jej pomáhajú ďalšie tri alebo štyri sestry,“ dodáva Hanna Pomnianowska. Podľa jej slov sú baránky odvedené do umyvárne, kde ich vydrhnú detským šampónom, aby ich vlna bola žiarivo biela. Nasleduje sušenie – kedysi súknom, dnes klasickým fénom. „Bývame veľmi pozorné, aby ich srsť neostala vlhká, pretože sú malé a mohli by prechladnúť,“ zdôrazňuje sestra Pomnianowska.

V deň „D“ čaká baránky skrášľovanie. „Na chrbát im dáme špeciálne prikrývky. Jednému červenú, ako pripomienku mučeníctva svätej Agnesy, druhému bielu, symbolizujúcu jej panenstvo. Na nich sú tri písmená: z jednej strany S.A.V., čo znamená ,svätá Agnesa panna (vergine)´, z druhej strany S.A.M., ,svätá Agnesa mučenica´. Potom im zapletieme dve koruny z kvetov – jednu červenej a druhú bielej farby – a dáme im ich na hlavu,“ vysvetľuje rehoľnica. Potom sú obaja prominenti položení do koša a prenesení do Baziliky sv. Agnesy, kde sú požehnaní. Ako pripomína sestra Pomnianowska, neustále na nich treba dohliadať, pretože v minulosti sa už stalo, že baránky „zdúchli“.

Deň sv. Agnesy je význačný nielen pre baránky, ale aj pre dve sestry, ktoré ich po požehnaní sprevádzajú pri stretnutí s pápežom. Výber vždy padne na tie, ktoré v tom roku oslavujú výročie zasvätenia.

Pálium – ručne utkaný pás z ovčej vlny so šiestimi čiernymi krížikmi – je súčasťou liturgického odevu arcibiskupa – metropolitu. Na základe ustanovenia pápeža Jána Pavla II. sa od roku 1984 novým arcibiskupom udeľuje 29. júna, na slávnosť apoštolov Petra a Pavla. Symbolizuje nielen baránka na pleciach dobrého pastiera z Lukášovho evanjelia, ale aj Ježiša Krista – baránka obetovaného na kríži. „Pálium vyjadruje aj zvláštne duchovné puto medzi metropolitom a pápežom, jeho duchovnú moc prijímanú a vykonávanú v jednote s cirkvou,“ uviedla Tlačová kancelária KBS ."Iba pápež je oprávnený nosiť pálium na ktoromkoľvek mieste a pri ktorejkoľvek príležitosti. Preto je obrad jeho odovzdávania jedinou príležitosťou vidieť viacerých arcibiskupov s páliami na jednom mieste v rovnakom momente. Arcibiskup – metropolita môže pálium nosiť len na území vlastnej jurisdikcie a po smrti musí byť pálium pochované so zosnulým.“

Imrich Gazda

Foto: radiovaticana.cz

Pozn. Prvá časť článku vychádza z textu publikovaného minulý rok na portáli Postoy.sk.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo