Niektorým biskupom sa nechce do dôchodku

Každý biskup musí vo veku 75 rokov podať pápežovi demisiu. Niektorí by však radi pokračovali ďalej a volajú po zmene tohto pravidla.

Medzi nich patrí aj chicagský arcibiskup, kardinál Francis George (na obr.), ktorý vek 75 rokov dosiahol pred niekoľkými dňami. Donedávna viedol Konferenciu katolíckych biskupov USA a je prvým arcibiskupom Chicaga pochádzajúcim z tohto mesta. „Dúfam, že pápež neakceptuje moju demisiu a nechá ma pokračovať,“ povedal v rozhovore pre chicagskú televíziu WLS-Channel 7.

Pravidlo „75 rokov a dosť“ zaviedol ešte pápež Pavol VI. Za Jána Pavla II. sa ocitlo priamo v Kódexe kánonického práva, ktorý schválil v roku 1983. „Od diecézneho biskupa, ktorý dovŕšil sedemdesiaty piaty rok života, sa žiada, aby zrieknutie sa úradu predložil Najvyššiemu veľkňazovi, ktorý po zvážení všetkých okolností rozhodne,“ stanovuje kánon 401, paragraf 1. Toto nariadenie sa vzťahuje aj na pomocných biskupov a hierarchov, ktorí sú poverení najrôznejšími úlohami v rámci Svätej stolice.

„Od začiatku svojho pontifikátu Benedikt XVI. prijal nemálo žiadostí zrušiť normu Pavla VI.,“ uviedol Vatican Insider. Niektorí biskupi žiadajú, aby bol vek odchodu do dôchodku posunutý o tri alebo päť rokov neskôr. Práve vo veku 80 rokov strácajú kardináli právo zúčastniť sa voľby pápeža. Prípadná zmena nariadenia by sa dotkla takmer 4 000 biskupov pôsobiacich na celom svete.

Benedikt XVI. však zatiaľ ostáva neoblomný. Neznamená to však, že v „sedemdesiatpäťke“ končia všetci biskupi. V mnohých prípadoch pápež predlžuje ich misiu o rok-dva. V prípade vatikánskeho štátneho sekretára, kardinála Tarcisia Bertoneho dokonca vyhlásil, že ho plánuje ponechať vo funkcii až do konca svojho pontifikátu. Kánonický vek pritom dosiahol už koncom roka 2009.

Imrich Gazda

Foto: wikipedia.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo