Venezuelskí biskupi zmäkčujú postoj k Chávezovi. Vo vedení biskupskej konferencie aj jeho priateľ

Na čele Venezuelskej biskupskej konferencie vystriedal kritického arcibiskupa Ubalda Santanu umiernenejší Diego Padròn. Jedným z podpredsedov sa stal priateľ venezuelského prezidenta Huga Cháveza Mario del Valle Moronta, ktorého si vážia aj vo Vatikáne.

Prvé plenárne zasadanie biskupskej konferencie v novom roku využil odchádzajúci predseda na tvrdú kritiku miestnych pomerov. Vládu požiadal o zanechanie totalitných praktík a umožnenie slobodných prezidentských volieb, ktoré sa majú uskutočniť v tomto roku. „Vyhneme sa mnohým katastrofám a konfliktom, ak sa poučíme z chýb v minulosti,“ zdôraznil arcibiskup Santana.

Zdá sa, že v nasledujúcom období to bude mať Chávez s cirkvou podstatne ľahšie. Nové vedenie biskupskej konferencie je podľa Gianniho Valenteho dôkazom zmeny prístupu venezuelského episkopátu, ktorý sa snaží zbaviť imidžu súperiacej sily. Zmena línie sa má odohrávať s podporou nuncia Pietra Parolina. „Ako Venezuelčania a najmä pastieri chceme ponúknuť len naše pohľady. Nevstupujeme do politickej diskusie,“ zdôraznil 72-ročný arcibiskup Diego Padròn, ktorý Venezuelskú biskupskú konferenciu povedie nasledujúce tri roky. Sekundovať mu bude 54-ročný biskup José Azuaje a 63-ročný Mario del Valle Moronta (na obr.).

Práve toto meno vzbudzuje najväčšiu pozornosť. „Absolvent Pápežského biblického inštitútu je známy svojím priateľstvom a dôverou, ktoré k nemu prechováva Hugo Chávez,“ uviedol Vatican Insider. Kým bývalého lídra venezuelských biskupov prezident označil za „neokrôchanca“, ktorý ľudí znepokojuje strašiakom komunizmu, biskupovi Morontovi verejne vyjadril svoju podporu. Práve táto náklonnosť mu počas uplynulých rokov mala hatiť miesto na čele venezuelských biskupov. Situácia sa však zmenila v roku 2009, keď svoj názor vyjadrila Svätá stolica – biskup Moronta bol menovaný za člena vatikánskej Kongregácie pre náuku viery.

Imrich Gazda

Foto: diocesisdesancristobal.blogspot.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo