Nunciovia na Slovensku (3)

Minisériu venovanú doterajším veľvyslancom Svätej stolice na Slovensku uzavrieme aktuálnym nunciom Mariom Giordanom, ktorý sa v polovici januára dožil okrúhlych 70. narodenín.

Mario Giordana, titulárny arcibiskup Minori, bol za apoštolského nuncia na Slovensku menovaný 15. marca 2008. Narodil sa 16. januára 1942 v meste Barge (Taliansko). Kňazom diecézy Saluzzo sa stal v roku 1967. Po dosiahnutí doktorátu z kánonického práva vstúpil v roku 1976 do vatikánskej diplomatickej služby. Najskôr pôsobil na nunciatúre v Indonézii, neskôr na vatikánskom štátnom sekretariáte. Následne pôsobil na nunciatúrach vo Švajčiarsku, Francúzsku, Rakúsku a Taliansku.

Za apoštolského nuncia na Haiti bol menovaný 27. apríla 2004. Biskupské svätenie mu o mesiac udelil vtedajší vatikánsky štátny sekretár, kardinál Angelo Sodano. Vo svojej homílii mu dal za vzor postavu blahoslaveného Jána XXIII., ktorý tiež dlhé roky pôsobil ako vatikánsky diplomat. Arcibiskup Giordana ovláda francúzsky, anglický a španielsky jazyk.

V júni 2009 bol s arcibiskupom Stanislavom Zvolenským spolusvätiteľom trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka. Hlavným svätiteľom bol vtedy kardinál Jozef Tomko. Počas svojho doterajšieho pôsobenia na Slovensku nuncius Giordana zažil aj jednu nepríjemnú skúsenosť. Pred dvoma rokmi mu neznámy páchateľ vybral z účtu 5 900 eur. Polícia neskôr vinníka zadržala.

Marián Sekerák

Foto: tkkbs.sk

Súvisiace články:
Nunciovia na Slovensku (1)
Nunciovia na Slovensku (2)

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo