Vatikán zriadi „liturgickú políciu“

V najbližšom období by pri Kongregácii pre Boží kult a disciplínu sviatostí mala vzniknúť komisia pre liturgické umenie a hudbu. Jej úlohou bude podporovať jednu z priorít súčasného pápeža – autentickú liturgickú obnovu.

Betónové kocky a sklenené škatule, ktoré pripomínajú multifunkčné objekty, ale určite nie sakrálne priestory pozývajúce k úžasu nad posvätnom. Takto ironicky opísal Andrea Tornielli z portálu Vatican Insider časť kostolov, ktoré vyrástli v posledných desaťročiach (na obr. Kostol sv. Jána Krstiteľa v talianskom Campi Bisenzio postavený v 60. rokoch a prezývaný "diaľnica Slnka").

Avantgardným experimentom však odzvonilo. Už zakrátko by pri vatikánskom „ministerstve pre liturgiu“ mala vzniknúť Komisia pre umenie a posvätnú hudbu v liturgii. „Nebude do obyčajný úrad, ale skutočný tím, ktorý bude mať za úlohu spolupracovať s komisiami poverenými hodnotením projektov nových kostolov v diecézach, ako aj prehlbovať tému liturgickej hudby a spevu,“ uviedol vatikanista Tornielli, pričom zdôraznil, že komisia sa nebude venovať sakrálnemu, ale len liturgickému umeniu a hudbe.

Z dôvodu uvoľnenia rúk kongregácie len pre liturgické otázky, Benedikt XVI. v auguste minulého roka podpísal motu proprio Quaerit semper, ktorým presunul niektoré kompetencie nesúvisiace priamo s liturgiou na Rímsku rotu. Konkrétne ide o skúmanie oprávnenosti udelenia dišpenzu od uzavretého, no nedokonaného manželstva a vyhlasovania nulity posvätnej vysviacky. „V súčasných podmienkach sa zdá vhodné, aby sa Kongregácia pre Boží kult a disciplínu sviatostí venovala najmä tomu, aby podnietila nový rozvoj posvätnej liturgie v cirkvi, v zmysle obnovy, ktorú si počnúc konštitúciou Sacrosanctum concilium želal Druhý vatikánsky koncil,“ napísal pápež vo svojom zdôvodnení.

O novom liturgickom hnutí už viackrát hovoril aj prefekt kongregácie pre liturgiu, 66-ročný španielsky kardinál Antonio Cañizares Llovera (na obr.). „To, čo vnímam ako absolútne potrebné a urgentné, po čom túži aj pápež, je dať život novému, jasnému a silnému liturgickému hnutiu v celej cirkvi,“ povedal pred rokom v rozhovore pre denník Il Giornale s tým, že pokoncilová liturgická obnova bola síce dobre mienená, ale realizovaná príliš náhlivo. Centrálnu ideu tohto hnutia sformuloval „malý Ratzinger, ako kardinála Cañizaresa Lloveru prezývajú, takto: „Boh je subjektom liturgie, nie my. Liturgia nie je ľudským konaním, ale konaním vykonávaným Bohom.“

Takéto slová však desia časť teológov a liturgistov, ktorí sa od nástupu Benedikta XVI. na pápežský stolec obávajú návratu tzv. predkoncilovej liturgie. Vatikán pritom zdôrazňuje, že „reforma reformy“ nemá znamenať návrat pred Druhý vatikánsky koncil, ale len odstránenie nedostatkov, ktoré idú proti samotnej pokoncilovej liturgickej reforme. „Z tohto dôvodu kongregácia pre liturgiu plánuje rozhýbať formačnú prácu zdola a zapojiť do nej kňazov, rehoľníkov a katechétov. Nasledujúc príklad a učenie Benedikta XVI. chce nanovo dosiahnuť zmysel pre posvätno a tajomstvo v liturgii,“ vysvetľuje vatikanista Tornielli.

Práve nasledujúce obdobie ponúka viacero podnetov k takýmto plánom a úvahám: v októbri 2012 uplynie 50 rokov od začiatku Druhého vatikánskeho koncilu a v decembri 2013 si cirkev pripomenie vydanie prvého koncilového dokumentu Sacrosanctum concilium – venovaného práve posvätnej liturgii.

Imrich Gazda

Foto: wikipedia.org, conferenciaepiscopal.es

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo