Stovky ľudí sa začali modliť a postiť za voľby

V pondelok sa začala 40-dňová šnúra modlitieb a pôstov za marcové parlamentné voľby. Záujem zapojiť sa prejavilo už takmer 1 400 ľudí. Kampaň sa realizuje v rámci projektu Tvoja vec!, ktorý je zastrešený Združením kresťanských spoločenstiev mládeže.

„Keď prišiel pád vlády, povedali sme si, že ponúkneme ľuďom modlitbu ako odpoveď na všetky kauzy, sklamania, boje o hlasy a podobne. Veríme, že modlitba a pôst sú legitímne prostriedky občianskej angažovanosti a Boh má čo povedať do politiky,“ hovorí pre Svet kresťanstva Peter Broz z kampane Tvoja vec!, ktorá myšlienku modlitieb za politiku rozvíja už od roku 2009. Jej otcom je predseda Združenia kresťanských spoločenstiev mládeže a momentálne riaditeľ TV Lux Ján Buc. „Základnú ideu celej iniciatívy odráža slogan ,Radšej 40 dní teraz ako 4 roky potom´, teda – poďme radšej teraz zabojovať za našu krajinu, ako by sme mali ďalšie štyri roky nadávať a sťažovať si, akých máme zlých politikov,“ vysvetľuje Broz.

Reakcie na facebookovej fanúšikovskej stránke iniciatívy sa rôznia. „Skúste si predstaviť, že minimálne 1200 ľudí si naozaj dá pôst, bude sa modliť za jeden konkrétny úmysel. Určite sa niečo zmení,“ napísal Ondrej Kobela. „Toto je najhoršia skupina, do akej som bol pozvaný,“ kontroval Gabo Lukáč. „Rád by som vedel, či sa len modlíte a hladujete, alebo aj pôjdete voliť?“ spýtal sa Tomáš Eckhardt.

Iniciatíva sa však nesporne stretla s ohlasom. Ľudia si na stránke 40dni.tvojavec.sk rezervovali už 446 pôstov a 922 modlitieb a stále sa ozývajú ďalší záujemcovia. „Pomocou jednoduchej tabuľky stačí vyplniť základné údaje a vybrať si konkrétny deň v prípade pôstu alebo konkrétny deň a hodinu v prípade modlitby. Pri nej je možnosť modliť sa v rozmedzí pol hodiny až dvoch hodín,“ vysvetľuje Peter Broz. Pritom zdôrazňuje, že nejde o kvantitu. „Úspech pre nás bude, ak ľudia na Slovensku pochopia, že modliť sa za politikov je lepšie a efektívnejšie ako na nich nadávať. A tiež, ak na vlastnej koži zažijú, že modlitba a pôst majú moc zmeniť.“

Imrich Gazda

Foto: modlitba.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo