Pomocným biskupom v Bratislave Jozef Haľko. Nových biskupov čakajú aj v Banskej Bystrici a v Prešove

Benedikt XVI. dnes vymenoval za pomocného biskupa Bratislavskej arcidiecézy kňaza Jozefa Haľka. Biskupskú vysviacku prijme 17. marca. Od júla čaká na nového biskupa aj Banská Bystrica. Záujem o pomocného biskupa potvrdila aj Prešovská arcieparchia.

Meno Jozefa Haľka sa v súvislosti s menovaním nového pomocného biskupa v Bratislave skloňovalo už dlhšiu dobu. Ako 48-ročný biskup bude najmladším členom Konferencie biskupov Slovenska. Doteraz pôsobil ako hovorca Bratislavskej arcidiecézy, zároveň zodpovedal za pastoráciu maďarských veriacich a ako docent cirkevných dejín pôsobil na bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

"Prvý, kto mi to oznámil, bol apoštolský nuncius Mario Giordana,“ povedal pre TK KBS o svojom menovaní Jozef Haľko. Bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský zároveň potvrdil, že pomocný biskup sa stane jeho generálnym vikárom. Túto pozíciu doteraz zastával kňaz Ján Formánek. Nový pomocný biskup sa vyjadril aj k svojmu biskupskému heslu: „Hlboko sa stotožňujem s tým heslom, ktoré má vo svojom erbe pán arcibiskup – Buď vôľa tvoja. Ale možno by to biskupské heslo malo byť jediné slovo a to slovo znie Resurrexit, čiže Vstal zmŕtvych, pretože Ježišove zmŕtvychvstanie je osou dejín ľudskej civilizácie, o tom som presvedčený a v to verím." Zároveň však dodal, že v tejto veci ešte nie je definitívne rozhodnutý.

Nového diecézneho biskupa by na jar mala dostať aj Banskobystrická diecéza, ktorú od smrti biskupa Rudolfa Baláža v júli minulého roku spravuje diecézny administrátor Marián Bublinec. Práve on by sa mohol stať novým biskupom. Vzhľadom na tendenciu Benedikta XVI. menovať na čelo diecéz dovtedajších pomocných biskupov, sa ako pravdepodobnejšie javí meno spišského pomocného biskupa Andreja Imricha. Biskup Imrich je navyše posledným z pomocných biskupov vysvätených v prvých ponovembrových rokoch, ktorý nebol povýšený do úradu diecézneho biskupa (viac tu).

Pomocného biskupa by sa rád dočkal aj prešovský arcibiskup Ján Babjak. Hovorca Prešovskej arcieparchie Ľubomír Petrík Svetu kresťanstva potvrdil, že žiadosť už bola zaslaná do Vatikánu.

Nereálnym nie je ani menovanie biskupa – koadjútora v Rožňavskej diecéze. Kánonický vek 75 rokov dosiahne miestny biskup Vladimír Filo, ktorý má dlhšiu dobu vážne zdravotné problémy, až o tri roky. Navyše, práve Rožňavská diecéza má skúsenosť s biskupom s nástupníckym právom. Práve Filo bol v rokoch 2002 – 2008 koadjútorom biskupa Eduarda Kojnoka, ktorý zomrel minulý rok vo veku 78 rokov.

Imrich Gazda

Foto: tkkbs.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo