Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
21. jún 2017

Hlavný audítor Vatikánu nečakane odstúpil zo svojej pozície

Vatikán v stručnom vyhlásení oznámil, že k ukončeniu pracovného pomeru došlo „po vzájomnej dohode“. 

Hlavný audítor Vatikánu nečakane odstúpil zo svojej pozície

Ilustračné foto: flickr.com/neiljs

Vôbec prvý generálny revízor Svätej stolice Libero Milone, ktorého do tejto funkcie pred dvoma rokmi vymenoval pápež František, zo svojho postu neočakávane odstúpil. V utorok o tom informovalo Tlačové stredisko Svätej stolice.


Ilustračné foto - Flickr.com/neiljs

Vatikán v stručnom vyhlásení neuviedol nijaký dôvod Miloneovej rezignácie, iba oznámil, že audítor ju ešte v pondelok predložil pápežovi, ktorý ju prijal. Zároveň uviedol, že k ukončeniu jeho pracovného pomeru s Vatikánom došlo „po vzájomnej dohode“ a hľadanie nástupcu začne v krátkom čase. 

Libera Miloneho, 68-ročného Taliana, ktorý v minulosti pôsobil ako prezident a výkonný riaditeľ medzinárodnej audítorskej spoločnosti Deloitte v Taliansku, vymenoval František za hlavného vatikánskeho audítora v roku 2015. Milone mal byť v tomto úrade až do roku 2021. K tomu, prečo sa rozhodol z tohto postu odstúpiť, sa doposiaľ verejne nevyjadril.

Portál Vatican Insider však informoval, že už niekoľko mesiacov po menovaní Miloneho do úradu sa niekto nabúral do jeho počítača, čo mohlo mať súvis so škandálom známym ako Vatileaks 2. 

Predseda vatikánskeho Ekonomického sekretariátu kardinál George Pell po Miloneho vymenovaní do funkcie povedal, že hlavný audítor bude pôsobiť úplne nezávisle, bude sa zodpovedať len pápežovi a bude mať voľný prístup „kamkoľvek“ vo Vatikáne, aby preveril hospodárenie a riadenie ktoréhokoľvek oddelenia.

Pápež František prijal od svojho zvolenia v roku 2013 sériu reforiem zameraných na prečistenie vatikánskeho hospodárenia. Koncom februára 2014 nariadil napríklad zriadenie Ekonomického sekretariátu, ktorého úlohou je dohliadať na ekonomické a administratívne záležitosti pápežského štátu. 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.