Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
23. 06. 2017, 09:11

Za mnohými konverziami mladých Britov sú návštevy kostolov

„Krása spasí svet,“ hovoril Dostojevskij a že na tom niečo bude, naznačuje aj nový prieskum o religiozite mladých Britov.
Za mnohými konverziami mladých Britov sú návštevy kostolov

Rímskokatolícka Katedrála svätého Jána Krstiteľa v meste Norwich vo Veľkej Británii. Foto - flickr.com/Tim Caynes

Anglikánsku cirkev nedávno prekvapil prieskum religiozity britských tínedžerov. Vyplývajú z neho dve silné zistenia. Prvým je, že medzi mladými Britmi je viac kresťanov, ako sa myslelo. A po druhé, sakrálne stavby a architektúra majú na vieru mladých väčší vplyv ako niektoré moderné spôsoby evanjelizácie. 

Spomínaný prieskum zadala kresťanská organizácia Hope Revolution Partnership a realizovala ho spoločnosť ComRes. 

V prieskume až 21 percent mladých Britov medzi 11. a 18. rokom označilo seba za aktívneho nasledovníka Ježiša, pričom 13 percent uviedlo, že sú praktizujúcimi kresťanmi a navštevujú bohoslužby. 

Výskum robili ešte v decembri minulého roka, ale doteraz sa ho neodvážili zverejniť, pretože sa im zdali jeho výsledky prehnané. „V tíme sme tomu nedôverovali, pretože šlo o vysoké čísla,“ priznal pre Daily Telegraph Jimmy Dale, zodpovedný v Anglikánskej cirkvi za evanjelizáciu mladých. 

Medzičasom bol však publikovaný iný prieskum organizácie Youth for Christ, ktorý prišiel s podobnými číslami a potvrdil prekvapivo vysoké číslo mladých, ktorí sa označujú za veriacich.

Dale po zverejnení prieskumu vyhlásil, že v tíme boli „šokovaní“ jeho výsledkami. Podľa jeho slov je však skvelou správou, že mladí sú otvorení voči duchovným veciam, dokonca prieskum potvrdil, že kresťanstvo je medzi mladými oveľa rozšírenejšie, než sa predpokladalo. 

„V prieskume sa zážitky z chrámov a katedrál ukázali efektívnejšie ako účasť na mládežníckom stretku alebo rozprávanie sa s inými kresťanmi o viere.“ Zdieľať

Obraz o viere mladých totiž doteraz ovplyvňoval výskum z roku 2006, ktorý robil cirkevný štatistik Peter Brierley. Podľa jeho údajov bola pravidelná návštevnosť kostolov medzi tínedžermi nižšia približne o polovicu v porovnaní s novými údajmi. Konkrétne šesť percent medzi 11- až 14-ročnými a päť percent v kategórii 15- až 18-ročných.

Zaujímavé zistenia priniesol najnovší prieskum aj o konverziách.

Okolo 13 percent tínedžerov uviedlo, že pre kresťanskú vieru sa rozhodlo po tom, čo navštívili kostol alebo katedrálu. 

Nejde síce o najsilnejší faktor (o niečo väčší podiel malo čítanie Biblie či absolvovanie kresťanskej školy), ale pozoruhodné je, že návštevy sakrálnych stavieb vytlačili niektoré nové metódy evanjelizácie. V prieskume sa totiž zážitky z chrámov a katedrál ukázali efektívnejšie ako účasť na mládežníckom stretku alebo rozprávanie sa s inými kresťanmi o viere.

„Je to istý budíček pre cirkev, že tu máme množstvo mladých ľudí, ktorí prichádzajú do kostolov v rámci školských skupiniek a má to vplyv na ich kresťanstvo,“ dodal Dale.

Aj vedenie Anglikánskej cirkvi považuje zistenia prieskumu za dôkaz, že chrámy by mali byť čo najviac otvorené.

„Ukazuje to potenciál cirkevných stavieb, ktoré sú silné z mnohých dôvodov. Sú dokladom stability a tiež ukážkou kresťanskej viery, ktorá viedla ľudí k tomu, že postavili také výnimočné stavby,“ povedal biskup Worcesteru John Inge, ktorý je zodpovedný za sakrálne stavby a vedie kampaň za to, aby farnosti nechávali kostoly otvorené. 

Ako dodáva Daily Telegraph, momentálne vyberá vstupné len deväť zo 42 britských katedrál, no hrozí, že ich z finančných dôvodov bude časom viac. Navyše, veľké riziko pre otvorené kostoly predstavuje hrozba terorizmu. 

Odporúčame