Dalajláma je v Nemecku populárnejší ako pápež

Mandela, dalajláma, Merkelová aj Obama sú pre Nemcov väčšími duchovnými vzormi ako Benedikt XVI.

„Keby si Nemci mali vybrať medzi dalajlámom a ,svojím´ pápežom ako duchovným modelom, z ktorého čerpajú inšpiráciu, nepochybne by si zvolili tibetského duchovného lídra,“ píše v článku na portáli Vatican Insider Alessandro Alviani. Svoje konštatovanie opiera o výsledky prieskumu, ktorý uskutočnil Forsa Institute špecializovaný na sociálny výskum a štatistické analýzy, a ktoré pred časom zverejnil nemecký týždenník Stern.

Čísla vyjadrujúce sympatie Nemcov hovoria jednoznačne v neprospech ich slávneho rodáka. Len 39 % opýtaných by si za spirituálny model číslo 1 zvolilo Benedikta XVI. Naopak, 69 percentám respondentov sa pozdáva skôr dalajláma. Aj ten však obsadil až tretiu priečku. Na prvých dvoch kraľujú bývalý juhoafrický prezident a bojovník proti apartheidu Nelson Mandela (82 %) a niekdajší spolkový kancelár Helmut Schmidt (74 %).

Medzi ďalšími osobnosťami, ktoré „duchovnou popularitou“ predstihli nemeckého pápeža, figurujú napr. súčasná nemecká kancelárka Angela Merkelová (51 %), americký prezident Barack Obama (64 %), ale aj tréner národného nemeckého futbalového mužstva Joachim Löw (54 %).

Popularita Benedikta XVI. oproti roku jeho zvolenia a prvej návštevy vlasti pri príležitosti Svetových dní mládeže neustále klesá. Preč sú časy nemeckého „katolíckeho roku“ 2005, kedy dominovalo heslo „Wir sind Papst“ ("My sme pápež"), konštatuje Alviani.

Marián Sekerák

Foto: wikipedia.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo