Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
30. jún 2017

Kardinál Pell obvinenia odmieta. Na súde chce očistiť svoje meno

Vatikánsky minister financií čelí obvineniam austrálskej polície. Na súdny proces sa podľa vlastných slov teší.
Kardinál Pell obvinenia odmieta. Na súde chce očistiť svoje meno

George Pell (TASR/AP)

Blízky spolupracovník pápeža Františka, kardinál George Pell, bude vypovedať na súde po tom, čo ho austrálska polícia obvinila zo sexuálneho zneužívania detí v minulosti. Svätá stolica mu podľa jej hovorcu Grega Burka poskytla voľno, aby mohol v júli absolvovať súdny proces v rodnej Austrálii. Zároveň zdôraznil, že Pell zo svojej funkcie nerezignoval.

76-rčný Pell, ktorému pápež František zveril zodpovednosť za reformu ekonomického systému Svätej stolice, sa musí proti obvineniam v súvislosti so sexuálnym zneužívaním brániť už roky. V minulosti sa objavili informácie, že ešte ako biskup v Austrálii kryl niektoré prípady zneužívania.

Vlani sa pridali obvinenia, že obťažovať mal údajne aj on sám.

Austrálsky kardinál od začiatku intenzívne spolupracuje s vyšetrovateľmi a všetky obvinenia rázne odmieta. Minulý rok odmietol využiť diplomatickú imunitu a prostredníctvom videomosta vypovedal pred kráľovskou vyšetrovacou komisiou (Royal Commission into Institutional Responses to Child Sexual Abuse). Taktiež prijal vo Vatikáne austrálskych vyšetrovateľov, ktorí ho podrobili vypočúvaniu.

Podľa polície obvinili kardinála viaceré osoby, ktoré mal údajne opakovane zneužívať ešte v 70. rokoch, keď pôsobil ako kňaz v austrálskom Melbourne. Pellovi žalobcovia tvrdia, že prípady sa mali odohrať na kúpalisku.

Kardinál to dôrazne popiera a podľa vlastných slov sa na súd teší, pretože je to konečne príležitosť očistiť svoje meno. Ďakuje aj samotnému pápežovi, že ho pre tento účel na istý čas uvoľnil. Proces by sa mal konať 18. júla.

Inzercia

„Som nevinný zo všetkých týchto obvinení. Sú nepravdivé. Celá vec so zneužívaním je voči mojej osobe odporná,“ vyhlásil pred novinármi Pell.


Austrálsky kardinál George Pell počas stretnutia s novinármi 29. júna 2017 vo Vatikáne. Foto – TASR/AP

Na prípad sa novinári v minulosti pýtali aj samotného pápeža Františka, ktorý sa nechcel vyjadriť v kardinálov prospech alebo neprospech, ale zároveň priznal istú pochybnosť. „Buďme pozorní na to, ako rozhodne justícia. Po tom, ako prehovorí súd, prehovorím ja,“ povedal vtedy František.

Kardinál Pell zohráva po boku pápeža zaujímavú úlohu. Už krátko po zvolení si František vybral Austrálčana do deväťčlennej Rady kardinálov, ktorá mu radí pri správe cirkvi a reforme Rímskej kúrie. Vo februári 2014 ho zároveň vymenoval za šéfa novozriadeného Ekonomického sekretariátu, ktorý prebral zodpovednosť za vatikánske financie.

Prečítajte si tiež: 
Ortodoxný boxer (profil kardinála Pella) Zdieľať

Počas biskupských synod o rodine v rokoch 2014 a 2015 však patril medzi kritikov postojov pápeža Františka, pričom sa pridal aj k autorom kritického listu, ktorý skupina konzervatívnych kardinálov adresovala pápežovi. Nespokojný bol aj s niektorými časťami Františkovej encykliky Laudato Sì.

Odporúčame