Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
19. február 2012

Zaujímavosti zo sobotňajšieho konzistória

Ktorý z 22 nových kardinálov sa konzistória napokon prekvapujúco zúčastnil? Kde si dal pražský arcibiskup ušiť červenú reverendu? Aké nové tituly a diakonie vytvoril Benedikt XVI.? Čo vyvolávalo úsmev aj na tvári pápeža? Becker predsa prišielNapriek prvotným oficiálnym informáciám, podľa ktorých sa ...

Ktorý z 22 nových kardinálov sa konzistória napokon prekvapujúco zúčastnil? Kde si dal pražský arcibiskup ušiť červenú reverendu? Aké nové tituly a diakonie vytvoril Benedikt XVI.? Čo vyvolávalo úsmev aj na tvári pápeža?

Becker predsa prišiel
Napriek prvotným oficiálnym informáciám, podľa ktorých sa slávnosti kreovania nemal zúčastniť kardinál Karl Josef Becker, opak bol pravdou. Správa, ktorú pred niekoľkými dňami priniesla stránka domradio.de, sa potvrdila a nemecký jezuita si prevzal kardinálske insígnie osobne spolu s ostatnými 21 kardinálmi. Na rozdiel od svojich kardinálskych „kolegov“ Prospera Grecha a Juliena Riesa však pred svojím kreovaním neprijal biskupskú vysviacku a aj naďalej – aspoň nateraz – ostáva kňazom. Vzhľadom na svoj vek (v apríli oslávi 84 rokov) nemá právo zúčastniť sa prípadného budúceho konkláve.

Novoutvorené tituly a diakonie
Keďže spolu s prestížnou hodnosťou sa noví kardináli stali inherentnou súčasťou kléru Rímskej diecézy, Benedikt XVI. každému z nich podľa kardinálskej triedy, do ktorej boli zaradení, udelil titulárny chrám (pre kardinálov v triede kňaz) alebo tzv. diakoniu (kardinálom v triede diakon). Ako sme nedávno upozornili (viac tu), pápež sa navzdory existujúcim titulom a diakoniám rozhodol vytvoriť aj niekoľko nových. Jediným novovytvoreným titulom sa stal sv. Ján Mária Vianney, ktorý pripadol berlínskemu arcibiskupovi Rainerovi Marii Woelkimu. Rovnomenný chrám, ktorý sa tým pádom stal titulárnym kostolom, sa nachádza na rímskej Via Lentini 6.

Novými diakoniami sú San Antonio di Padova a Circonvallazione Appia, ktorej prvým protektorom sa stal Julien Ries; San Giuliano Martire, ktorá pripadla Karlovi Josefovi Beckerovi; San Giuseppe dei Falegnami (sv. Jozef Robotník), ktorá bola zverená Francescovi Coccopalmeriovi, prezidentovi Pápežskej rady pre legislatívne texty; San Mari Goretti, protektorom ktorej sa stal Prosper Grech a napokon San Domenico di Guzman, diakonia zverená Manuelovi Monteirovi De Castrovi, veľkému penitenciárovi Apoštolskej penitenciárie.

Radosť rímskych krajčírov
Keďže kardináli už stáročia nosia červenú reverendu a tzv. chórový odev, pred slávnostnou udalosťou boli povinní si ich zabezpečiť na vlastné náklady. A to napriek tomu, že oficiálne im tento odev venuje pápež. Podľa informácií, ktoré priniesol český server idnes.cz, pražský arcibiskup Dominik Duka využil služby rímskeho krajčírskeho salónu Annibale Gammarelli, ktorý šije aj pre pápeža. Podľa denníka MF DNES sa cena jedného rúcha pohybuje od 800 do 1000 eur.

Spoločné putá Schwarzenberga a Duku
Medzi veriacimi, ktorí sprevádzali českého kardinála Duku, bol aj minister zahraničných vecí ČR Karel Schwarzenberg. Ako upozornil portál idnes.cz, najznámejší český šľachtic súčasnosti má s kardinálom spoločnú nielen katolícku vieru či niektoré politické názory. V košatej línii politikových predkov sa nachádza aj niekdajší pražský arcibiskup Fridrich Ján Jozef Celestín kardinál von Schwarzenberg, žijúci v 19. storočí. Ten sa stal kardinálom ako ani nie 33-ročný v januári 1842 a participoval aj na I. vatikánskom koncile.

Inzercia

Tretím dôležitým protagonistom z Českej republiky, ktorý sa zapojil do sobotňajšej slávnosti, bol diakon spievajúci úryvok z Evanjelia podľa Marka.

Úsmevné momenty
Kreovanie nových kardinálov je nepochybne významnou a vážnou udalosťou. Napriek tomu sa ani počas toho ostatného zrejme nedalo vyhnúť niekoľkým úsmevným momentom. Situáciou, nad ktorou sa pousmial okrem iných aj samotný pontifik, bolo tradičné nasadzovanie biretov na hlavy prichádzajúcich kardinálov. Nejeden z nich nezvládol akt dostatočne zručne a spod trojrohej pokrývky hlavy „vykúkalo“ tesne predtým nasadené červené solideo. V jednom prípade si dokonca kardinál operatívne solideo z hlavy zložil. Zjavné problémy spôsobovalo aj nasadzovanie prsteňov, ktoré občas nechceli vojsť na prsty nových „cirkevných kniežat“. Pozri aj priložené video.

Kurióznym bol aj omyl pápeža pri udeľovaní diakonie kardinálovi Antoniovi Mariovi Vegliòovi. Benedikt XVI. začal najskôr vyslovovať názov diakonie „Santi Vito, Modesto e Crescenzia“, namiesto správneho „San Cesareo in Palatio“. Na chybu ho upozornil jeden z ceremoniárov.

Marián Sekerák

Foto: radiovaticana.cz

Odporúčame

Program sobotňajšieho konzistória obsahuje niekoľko noviniek

Program sobotňajšieho konzistória obsahuje niekoľko noviniek

Svätá stolica zverejnila bulletin obsahujúci podrobný program konzistória, ktoré sa uskutoční 18. februára, a pri ktorom budú kreovaní noví kardináli. Súčasne bude pápežovi prednesená žiadosť svätorečiť siedmich blahoslavených. Slávnosť nebude súčasťou omše, no istý liturgický charakter si zachová....

Miloslav Vlk zhodnotil svoje kardinálske pôsobenie

Miloslav Vlk zhodnotil svoje kardinálske pôsobenie

Na svojom blogu emeritný pražský arcibiskup Miloslav Vlk zhodnotil svojich takmer 18 rokov prežitých v hodnosti kardinála. Význam tohto titulu charakterizoval pomerne triezvo. Vlk predovšetkým konštatoval, že každý kardinál je osobitným spôsobom „spolupracovníkom pápeža“. Keďže on sám sa staral najm...