Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
06. júl 2017

Novinár, diplomat, člen Opus Dei. Zomrel bývalý hovorca Jána Pavla II.

Náruživý fajčiar, príjemný spoločník, ale najmä jeden z najbližších spolupracovníkov Jána Pavla II. Vo veku 80 rokov zomrel bývalý riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice Joaquín Navarro-Valls.

Novinár, diplomat, člen Opus Dei. Zomrel bývalý hovorca Jána Pavla II.

Nazvať ho len bývalým hovorcom Vatikánu by bolo primálo. Španielsky lekár a novinár Joaquín Navarro-Valls bol pre pápeža Jána Pavla II. čímsi oveľa viac.

Bol jeho spin doctorom, poradcom, vyslancom, ale najmä osobným priateľom. Žiadny z jeho predchodcov ani nástupcov nemal k svojmu šéfovi tak blízko ako práve on.


Joaquín Navarro-Valls. Foto – TASR/AP

Narodil sa v roku 1936 v Cartagene. Vyštudoval medicínu v Granade a Barcelone, neskôr žurnalistiku na Navarrskej univerzite v Pamplone, ktorú spravuje katolícke hnutie Opus Dei. Navarro-Valls bol celý život jeho členom, vybral si život v celibáte. Postgraduálne štúdiá absolvoval na Harvarde, získal doktorát zo psychiatrie.   

Pred lekárskou kariérou napokon uprednostnil novinársku dráhu. V denníkoch Nuestro Tiempo a ABC pracoval ako vyslaný redaktor pre Stredomorie a Blízky východ, kde pokrýval dianie v krajinách ako Egypt, Alžírsko, Turecko, Libanon či Sýria.

V roku 1977 sa presunul do pokojnejšieho Ríma, kde ho dvakrát zvolili za predsedu International Press Club. Išlo o združenie korešpondentov popredných redakcií, ktorí pôsobili na Apeninskom polostrove.

Navarro-Valls bol v Ríme svedkom zvolenia poľského kardinála Karola Wojtyłu za pápeža a ten si čoskoro všimol šikovného a rešpektovaného novinára. Počas jednej z tlačových konferencií mu prišiel odkaz: „Pápež vás pozýva na obed.“

Za riaditeľa Tlačového strediska Svätej stolice ho vymenovali na konci roku 1984. Keďže vzišiel z novinárskeho prostredia, vedel, čo novinári potrebujú pre svoju prácu. A keďže si rýchlo získal dôveru pontifika, vedel aj to, aké sú základné priority jeho pontifikátu a aké posolstvo chce svetu odovzdať.

Dlhoročný vatikanista talianskej verejnoprávnej stanice RAI Aldo Maria Valli napísal, že táto obojstranná skúsenosť Navarrovi-Vallsovi pomohla pri prestavbe dovtedy nevýrazného tlačového strediska, aby napĺňalo potreby a očakávania novinárov a zároveň aby efektívne komunikovalo učenie a postoje hlavy cirkvi.

„Nazvať ho len bývalým hovorcom Vatikánu by bolo primálo. Joaquín Navarro-Valls bol pre pápeža Jána Pavla II. čímsi oveľa viac.“ Zdieľať

Ján Pavol II. sa aj vďaka svojmu hovorcovi stal pápežom, ktorého milovali nielen veriaci, ale aj novinári. Bol prvým pápežom, ktorý odpovedal na novinárske otázky počas tlačových konferencií na palube lietadiel, ktoré ho dopravili na viac ako sto zahraničných apoštolských ciest. Novinárov brával vždy so sebou, takže ho mohli sledovať úplne zblízka. „Počas dlhých rokov spolupráce s pápežom som ho nikdy nepočul povedať: ,Pozri, táto informácia je len pre teba´,“ povedal pri jednej príležitosti Navarro-Valls.

Nesporne aj tento otvorený prístup dopomohol k tomu, že minimálne dvaja neveriaci novinári boli príkladom Jána Pavla II. oslovení natoľko, že vstúpili do katolíckej cirkvi. Jedným z nich bol už zosnulý Domenico Del Rio, druhým ešte žijúci Marco Tosatti.

Inzercia

Práve Navarro-Valls nahovoril Jána Pavla II., aby ako prvý pápež poskytol knižný rozhovor. Nie náhodou bol vyvoleným autorom Vittorio Messori, osobný priateľ Navarro-Vallsa. Jeho knižné interview vyšlo pod názvom Prekročiť prah nádeje aj v slovenčine.


Navarro-Valls potláča emócie počas tlačovej konferencie o zhoršujúcom sa zdravotnom stave Jána Pavla II. Foto – TASR/AP

Španielsky lekár a novinár bol zároveň aj pápežovým diplomatom – neoficiálnym sprostredkovateľom, ale aj oficiálnym vyslancom. Ako súčasť delegácie Svätej stolice sa zúčastnil na konferenciách OSN v Káhire (1994), Kodani (1995), Pekingu (1995) a Istanbule (1996). S Fidelom Castrom zasa pri fľaši vína sedeli dlho do noci, aby dohodli všetky detaily historickej návštevy pápeža na Kube v roku 1998.

Nie je preto vôbec prekvapivé, že práve Španielovo meno sa spomínalo v súvislosti s menovaním za pozorovateľa Svätej stolice pri OSN. Dokonca sa o ňom hovorilo aj ako o prvom kardinálovi – laikovi.

„Charizmatický, vždy elegantný, náruživý fajčiar s prenikavým pohľadom bol považovaný za kľúčovú postavu Vatikánu. Zbožňovali ho preláti, novinári aj bežní zamestnanci,“ napísal o zosnulom portál Vatican Insider.

Súčasný riaditeľ vatikánskeho tlačového strediska Greg Burke, laik a člen Opus Dei rovnako ako Navarro-Valls, ho zasa na Twitteri charakterizoval slovami Hemingwaya „grace under pressure“.

Noblesu a nadhľad si naozaj dokázal udržať aj v najvypätejších chvíľach. Či už informoval o sexuálnych deliktoch kléru, ktoré sa prvýkrát prevalili počas pontifikátu Jána Pavla II., o škandáloch Pápežskej švajčiarskej gardy či o kontroverznom arcibiskupovi Emmanuelovi Milingovi. Hlas sa mu zlomil jedinýkrát – keď so slzami v očiach informoval o smrti Jána Pavla II.

Jeho nástupcovi Benediktovi XVI. sľúbil, že vedenie tlačového strediska potiahne dovtedy, kým nájde primeraného nástupcu. V júli 2006 sa ním stal taliansky jezuita Federico Lombardi.    

V poslednom období Navarro-Valls trpel rakovinou pankreasu. Utrpenie však znášal rovnako ticho a obetavo, ako to videl u svojho pápeža.

Posledná rozlúčka so zosnulým sa uskutoční v piatok v Bazilike sv. Eugena v Ríme. Pohrebným obradom bude predsedať generálny vikár prelatúry Opus Dei Mariano Fazio.

Odporúčame