Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
27. február 2012

Vatikán rieši, čo s rebelskou katolíckou univerzitou

Pápežská katolícka univerzita v Peru sa odmieta podriadiť Svätej stolici. Po apoštolskej vizitácii nasledovalo povolanie rektora „na koberec“ do Vatikánu. Do Veľkej noci musí štatút univerzity zosúladiť s katolíckymi normami. Konflikt sa môže skončiť až odňatím prívlastkov pápežská a katolícka či ex...

Pápežská katolícka univerzita v Peru sa odmieta podriadiť Svätej stolici. Po apoštolskej vizitácii nasledovalo povolanie rektora „na koberec“ do Vatikánu. Do Veľkej noci musí štatút univerzity zosúladiť s katolíckymi normami. Konflikt sa môže skončiť až odňatím prívlastkov pápežská a katolícka či exkomunikáciou rektora.

V Peru existuje až deväť katolíckych univerzít, no pápežovi robí najväčšie vrásky práve tá s prívlastkom „pápežská“. V roku 1917 ju založil katolícky kňaz Jorge Dintilhac a v roku 1942 bola prijatá do exkluzívneho klubu pápežských univerzít.

Problém, ktorý sa vlečie už niekoľko rokov, Vatikán ráznejšie rieši až od decembra. Do Limy vyslal apoštolského vizitátora, rešpektovaného kardinála Pétera Erdö, aby špičky univerzity dotlačil k rešpektovaniu apoštolskej konštitúcie Ex corde ecclesiae a neignorovaniu veľkého kancelára, ktorý je najvyšším cirkevným predstaviteľom na univerzite. Práve spomenutý dokument pápeža Jána Pavla II. usmerňuje fungovanie katolíckych univerzít po celom svete.

Kardinála Erdö, ktorý je predsedom Rady európskych biskupských konferencií a členom Kongregácie pre katolícku výchovu, sprevádzali od 5. do 11. decembra 2011 aj dvaja experti z Vatikánu špecializovaní na cirkevné normy týkajúce sa katolíckych univerzít. Zaujímavosťou je, že apoštolská vizitácia neprebehla pod dohľadom spomínanej vatikánskej kongregácie, ale pod supervíziou Štátneho sekretariátu Svätej stolice. Podľa portálu Vatican Insider to naznačuje „znepokojenie z riešenia problému, ktorý sa môže vymaniť spod kontroly a mať negatívne dôsledky pre celú latinskoamerickú cirkev“.

Kontrolu, ktorá mala trvať dva týždne, 59-ročný maďarský kardinál skrátil len na osem dní kvôli neochote predstaviteľov univerzity zosúladiť štatút s cirkevnými normami. Postupne sa stretol s rektorom univerzity Marcialom Rubiom Correom (na obr.), bývalým rektorom Salomónom Lernerom Febresom, predsedom miestnej biskupskej konferencie, arcibiskupom Miguelom Cabrejosom Vidartem či s veľkým kancelárom, kardinálom Juanom Luisom Ciprianim Thornom, ktorý je zároveň arcibiskupom Limy. Po skončení série stretnutí kardinál Erdö spísal krátku, 14-stranovú správu a s dvoma prílohami ju diplomatickou poštou zaslal do Vatikánu.

Po dvoch mesiacoch vyhodnocovania záverov si minulý týždeň vatikánsky štátny sekretár, kardinál Tarcisio Bertone povolal rektora univerzity, aby mu počas stretnutia dal jasné ultimátum: v záujme zachovania katolíckej identity univerzity musí do 8. apríla predložiť akademickým štruktúram na schválenie nový štatút, ktorý bude v súlade s Ex corde ecclesiae. Ak sa tak nestane, ostáva Vatikánu len jediná možnosť – vylúčiť rebelujúcu univerzitu zo spoločnosti pápežských a katolíckych univerzít. Podľa portálu Vatican Insider nie je vylúčené ani disciplinárne stíhanie rektora, ktoré sa môže skončiť až jeho exkomunikáciou.

Imrich Gazda

Foto: wikipedia.org, facebook.com

Inzercia

Odporúčame

Pápež bude mať na Twitteri vlastné konto

Pápež bude mať na Twitteri vlastné konto

Po historicky prvom tweete Benedikta XVI. v roku 2011 bude na Twitteri čoskoro zriadené jeho osobné konto. O výzvach digitálnej spoločnosti pre Katolícku cirkev hovoril v Bratislave predseda Pápežskej rady pre spoločenské prostriedky Claudio Maria Celli. Benedikt XVI. bude čoskoro osobne prítomný na...

Návšteva Benedikta XVI. stále nie je istá

Návšteva Benedikta XVI. stále nie je istá

Predseda Českej biskupskej konferencie (ČBK) Dominik Duka spresnil svoje vyjadrenia, že Svätá stolica dolaďuje už len niektoré body návštevy pápeža na Slovensku. Urobil tak počas zasadania Stálych rád KBS a ČBK. Aj keď sa Česká republika uchádza o návštevu Benedikt XVI. rovnako ako Slovensko, čerstv...

Biskup venoval pastiersky list zosnulej Whitney Houston

Biskup venoval pastiersky list zosnulej Whitney Houston

Arcibiskup španielskeho Ovieda Jesús Sanz Montes venoval pastiersky list zosnulej americkej speváčke Whitney Houston. „Teraz začína svoj najväčší koncert,“ napísal. „So svojím zázračným hlasom a podmanivou krásou – ako mnohí ďalší tragicky zosnulí umelci – nevedela nájsť to, čo nevie zabezpečiť ani ...