Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
10. 07. 2017, 09:44

Príbeh kresťanky Zargaran, konvertitky z islamu, ktorej hrozí smrť v Iráne

Konvertitku na kresťanstvo iránske súdy odsúdili za „propagandu proti islamskému režimu a konšpiráciu s cieľom poškodiť národnú bezpečnosť“.
Príbeh kresťanky Zargaran, konvertitky z islamu, ktorej hrozí smrť v Iráne

Iránska kresťanka Maryam Naghash Zargaran. Foto: mohabatnews.com

Médiá všetkých druhov rozširujú tvrdenia mnohých radikálnych imámov, moslimských učencov a kazateľov, že islam je mierumilovné inkluzívne náboženstvo a že moslimom sa môže stať každý vypovedaním pár slov. Zdá sa to celkom jednoduché, však?

Nie je to nič nové. Vyrástol som počúvaním všetkých týchto vecí v Iráne podľa islamských zákonov. Dôležité je to, čo imámovia pri takýchto rečiach pohodlne vynechávajú. Predovšetkým platí, že ak sa raz stanete moslimom, už sa nemôžete vrátiť späť. Vašu vieru kontrolujú extrémistickí imámovia, šejkovia, vlády alebo iba komunita. Jednoducho sa nemôžete rozhodnúť zanechať islam a vrátiť sa k tomu, ako ste žili predtým. Pokus o to sa trestá smrťou.

Tí imámovia a šejkovia šíriaci vieru, aké ľahké je stať sa moslimom, tvrdia, že islam prijíma kresťanstvo a judaizmus („národy knihy“) a že medzi abrahámovskými náboženstvami nie je žiadny rozdiel. Mnohým ušiam to znie veľmi pekne. No je to úplne falošné. Stačí sa pozrieť na niekoľko ľudí, ktorí zanechali islam pre niektoré abrahámovské náboženstvo, hlavne pre kresťanstvo.

Maryam Naghash Zargaran, 38-ročná kresťanská konvertitka z islamu, má v súčasnosti vážne zdravotné problémy vo väznici Evin v Teheráne, ktorá je jednou z najhorších na svete.

Bývalá detská učiteľka hudby Zargaran sa v mladom veku zoznámila s kresťanským učením. Hoci vyrástla v moslimskej rodine pod zákonmi šaría, v kresťanstve našla svoju pravú vieru. Rozhodla sa konvertovať, zasvätila svoj život deťom a skončila v sirotinci. Starala sa o deti, ako najlepšie vedela, poskytovala im stabilitu a lásku, ktoré im chýbali.

Ako Zargaran uškodila spoločnosti? Vykonávala charitatívnu prácu a v súkromí praktizovala svoju vieru. No ak žijete pod islamskými zákonmi, vaša viera už viac nie je súkromná ani osobná. Priamo ju kontrolujú islamské autority alebo štát.

Vo veku 33 rokov ju zatkli pre konverziu na kresťanstvo. Podľa organizácie Iran Human Rights:

„Prvých päť dní bola umiestnená v zadržiavacom centre Vozara v Teheráne v nehygienických podmienkach spolu s bežnými zločincami a narkomanmi.“

Sudca Mohammad Moghisseh z 38. oddelenia Revolučných súdov ju 9. marca 2013 odsúdil na 4 roky väzenia za také vágne obvinenie ako „propaganda proti islamskému režimu a konšpirácie s cieľom poškodiť národnú bezpečnosť“. Prístup k advokátovi jej nepovolili.

Keď sa stanete moslimom a potom z islamu prejdete k náboženstvu, o ktorom sa aj tvrdí, že je „prijímané“, považujú vás za vážne nebezpečenstvo. Islamské orgány túžia ovládať každý aspekt vašej viery. Islamskí lídri sa obávajú, že ako bývalý moslim budete dobre vedieť, čím islam v skutočnosti je, a že sa s tým podelíte s ostatnými.

Zargaran putovala do väzenia Evin v tom istom čase, ako sa prezident Iránskej islamskej republiky zaviazal, že „so všetkými etnickými skupinami, všetkými náboženstvami, dokonca aj s náboženskými menšinami sa musí zaobchádzať spravodlivo“. Začula tieto slová, keď sa za ňou zabuchli väzenské dvere? Počuje ich dnes? Ako prezident chápe „spravodlivosť“? Počas jeho vlády sa napriek sladkým slovám prenasledovanie konvertitov na kresťanstvo len zvýšilo.

Zargaran počas prevozu do nemocnice. Foto: facebook.com, Free Maryam Naghash-Zargaran - Nasim

Zargaran bola zadržiavaná v neznesiteľných podmienkach a po niekoľkých mesiacoch po uväznení dostala srdcový záchvat. Napriek vážnemu stavu nedostala primeranú lekársku starostlivosť. Zapojila sa do viacerých protestných hladoviek. Dňa 15. júla 2016 začala neobmedzenú protestnú hladovku. Aj napriek potvrdeniu jej vážneho zdravotného stavu sa ňou úrady odmietli zaoberať. Keď konečne umožnili jej liečebné prepustenie, pri návrate do väzenia jej zvýšili trest o trvanie jej hospitalizácie.

Americká komisia pre medzinárodnú náboženskú slobodu (USCIRF) dôrazne vyzvala iránsku vládu, aby Maryam Naghash Zargaran prepustila z väzenia. Nedávno vyhlásila:

„Nielenže bola nespravodlivo zadržaná pre svoju kresťanskú vieru, ale iránske orgány jej odmietli naliehavo potrebnú zdravotnú starostlivosť. Pred rokom začala Maryam protestnú hladovku, žiaľ, jednu z mnohých, aby protestovala proti ľahostajnosti voči svojim zdravotným potrebám a proti odmietnutiu svojho podmienečného prepustenia alebo lekárskej dovolenky.“

Komisár USCIRF clifford D. May poukázal na zacielenie na kresťanov:

„Maryam Naghash Zargaran už štyri roky trpí v iránskom väzení. Je falošne obvinená za ‚propagandu proti islamskému režimu a konšpiráciu s cieľom poškodiť národnú bezpečnosť‘. Iránska vláda musí ukončiť zacielenie na kresťanov a prepustiť Maryam a ďalších náboženských väzňov svedomia. Mali by byť vážení za svoje príspevky spoločnosti, a nie trestaní za to, kým sú a v čo veria.“

Podľa USCIRF:

„Pani Zargaran trpí ťažkým poškodením srdca (ASD – defekt predsieňového septa), ktoré si vyžadovalo operáciu ešte pred jej zatknutím. Jej stav si vyžaduje priebežné monitorovanie a dohľad kardiológa, ale od zadržania nemá pravidelný prístup k takejto starostlivosti. Pani Zargaran trpí aj cukrovkou, vysokým cholesterolom a artritídou.“

Moslimské krajiny, ktoré nespravodlivo zaobchádzajú s kresťanmi a ďalšími náboženskými menšinami a porušujú ich náboženské slobody, by Ministerstvo zahraničných vecí USA malo označiť ako „mimoriadne znepokojujúce krajiny“.

Takisto by sa mal vyvinúť aj medzinárodný tlak na prepustenie Zargaran alebo aby sa jej prinajmenšom poskytla zdravotná starostlivosť.

Ak žijete, študujete, pracujete alebo ste vyrástli pod islamskými zákonmi, ako sa to stalo mne, naučíte sa z prvej ruky, že pre islamistov, radikálnych imámov a šejkov sú všetky aj tie „abrahámovské“ náboženstvá napriek pekným slovám a kázňam úplne podriadené islamu. Každý iný dojem vyvolaný islamskými lídrami by sa mal stretávať s dôraznou skepsou.

Ak by ste počúvali, čo hovoria, možno by ste očami bývalej moslimky a súčasnej kresťanky, nemilosrdne uväznenej pre vieru, uvideli klamstvá a pravda by sa vyjasnila. Skutočnosť sa môže vyjaviť aj cez pohľad opustených, zanedbaných sirôt, o ktoré sa starala predtým, než ju zadržali pre jej vieru v niečo, čo považujú za „zlé“ božstvo.

Pôvodný text: Deadly Tale: Christian Converts from Islam. Uverejnené so súhlasom Gatestone Institute, preložil L. Obšitník.

Odporúčame