Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
18. júl 2017

Gotický kostol v Muránskej Dlhej Lúke zdobia nové vežové hodiny s odbíjaním

Prepojiť gotickú architektúru s najmodernejšou technikou sa podarilo rímskokatolíckej farnosti v Muránskej Dlhej Lúke.

Gotický kostol v Muránskej Dlhej Lúke zdobia nové vežové hodiny s odbíjaním

Rímskokatolícky kostol svätého Michala v Muránskej Dlhej Lúke v okrese Revúca, ktorý postavili v 14. storočí a v súčasnosti je národnou kultúrnou pamiatkou, zdobia nové vežové hodiny. Unikátne sú nielen tým, že v prípade výpadku elektriny sa opätovne samé nastavia, ale ich súčasťou je aj zvon, ktorý každú hodinu údermi oznamuje presný čas.


Kostol svätého Michala v Muránskej Dlhej Lúke s novými vežovými hodinami.

Miestny farár Daniel Baláž uviedol, že všetky štyri ciferníky, ako aj zvon, boli darom jednej veriacej rodiny z obce. Z inštalácie vežových hodín sa podľa jeho slov teší nielen on, ale aj celá farnosť a Rožňavská diecéza.

Vežové hodiny na kostole majú niekoľko zaujímavostí. Ich priemer je približne 110 centimetrov a presne vedia, aký je deň, mesiac a rok. Vďaka tomu napríklad dokážu na Silvestra presne o polnoci odbiť 12-krát, ale počas pôstneho obdobia bude zvon na hodinách mlčať.

Keďže hodiny prijímajú signál z nemeckého Frankfurtu nad Mohanom, aj po výpadku prúdu sa samé nastavia a nikdy nemeškajú. 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.