Z miliónov ostali desaťtisíce. Situácia kresťanov v Iraku a Sýrii je dramatická

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Z miliónov ostali desaťtisíce. Situácia kresťanov v Iraku a Sýrii je dramatická

Kňazi slávia vianočnú bohoslužbu v severoirackom meste Bartalla v roku 2016. Foto - TASR/AP

Len za posledných sedem rokov opustila Irak a Sýriu viac ako polovica miestnych kresťanov.

Irackí kresťania čelia prenasledovaniu celé stáročia, a predsa ich viera a komunita prežívajú, pokiaľ majú materiálne zabezpečenie. To sú slová chaldejského pomocného biskupa Bawaia Sora, ktoré povedal po tlačovej konferencii vo Washingtone, na ktorej predstavili návrh zákona umožňujúci Spojeným štátom distribuovať humanitárnu pomoc priamo cirkvám v Iraku a Sýrii.

Zákon je reakciou na skutočnosť, že humanitárna pomoc často nedôjde ku kresťanským utečencom, ktorým je adresovaná, pretože sa buď nenachádzajú v táboroch zriadených OSN, alebo sa roztráca v centrálnych či lokálnych irackých úradoch.

Zákon už prešiel Snemovňou reprezentantov a čaká na schválenie v senáte.

„Príbeh utrpenia irackých kresťanov je pretrvávajúci fenomén,“ hovorí biskup Soro. „Už dve tisícročia je to príbeh trpiacej cirkvi. Cirkvi mučeníkov.“

Prečítajte si aj
Irackí kňazi si obliekli montérky. Obnovujú dediny zničené islamistami Zdieľať

On sám je rodený Iračan, ktorý prišiel do USA v 70. rokoch ako utečenec. Spomína, ako mu starí rodičia hovorili o masakre asýrskych a chaldejských kresťanov počas prvej svetovej vojny. „Podobná vec sa opakuje po sto rokoch. Ak to dokázala zvládnuť generácia mojich starých rodičov a uchovali vieru pre svojich potomkov, dnešná generácia to takisto dokáže.“

Od začiatku sýrskej vojny v roku 2011 opustilo Sýriu a Irak odhadom 50 až 80 percent kresťanov. Vyplýva to zo správy, ktorú nedávno uverejnili tri organizácie podporujúce prenasledovaných kresťanov.

Podľa nej počet kresťanov v Iraku sa od 90. rokov, keď ich bolo v krajine viac ako jeden a pol milióna, dramaticky znížil na približne stotisíc v súčasnosti. Mnohí z nich sú vnútornými vysídlencami, väčšina utiekla do dočasných táborov v okolí mesta Erbil.

Prečítajte si aj
Iracký kňaz odmietol zatvoriť kostol. Islamisti ho preto zastrelili Zdieľať

Podobné je to v Sýrii, kde z dvoch miliónov kresťanov ostala v krajine asi polovica, pričom veľká časť z nich chce z krajiny odísť. Presné čísla utečencov je ťažké určiť, mnohé miesta s kedysi početnou kresťanskou komunitou však zaznamenali obrovský úpadok alebo sa komunita úplne vytratila.

Hlavnými dôvodmi rapídneho úbytku kresťanov v regióne sú podľa autorov správy vojnové konflikty, násilnosti, vzostup islamských teroristov, zničenie viacerých historických miest na území Ninivskej planiny či strata príležitosti na prácu a vzdelanie.

„Aktuálna situácia kresťanov v Iraku a Sýrii ostáva veľmi krehká,“ tvrdí biskup Soro. „Ako náboženská menšina sú neustále terčom radikálnych islamských skupín, ktoré v regióne ostali.“

Biskup je však zároveň presvedčený, že udržať kresťanov v regióne je nevyhnutné, pretože títo ľudia vždy hrali významnú rolu v spoločnosti, napríklad pri rozvoji zdravotníctva či školstva.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo