Pre mnohých je svätým už teraz. Uplynul rok od vraždy francúzskeho kňaza

Pre mnohých je svätým už teraz. Uplynul rok od vraždy francúzskeho kňaza

Fotografia zabitého kňaza Jacquesa Hamela v kostole sv. Štefana v meste Saint-Étienne-du-Rouvray. Foto - TASR/AP

Dnes uplynul rok od vraždy francúzskeho kňaza Jacquesa Hamela, ktorého islamisti dobodali počas slúženia omše. Proces jeho blahorečenia už prebieha vďaka výnimke od pápeža.

V malom severofrancúzskom meste Saint-Étienne-du-Rouvray bol obyčajný letný deň. Kňaz Jacques Hamel, ktorý zastupoval miestneho farára na dovolenke, sa pred deviatou ráno pobral do kostola sv. Štefana, aby odslúžil omšu pre zopár veriacich. Nič nenasvedčovalo tomu, že o necelú hodinu sa stane niečo, čo otrasie celým kontinentom.

Osemdesiatpäťročný duchovný dlhodobo vypomáhal vo farnosti v diecéze Rouen. Desať rokov predtým odmietol ísť do penzie, lebo sa cítil pri sile, a keďže krajinu galského kohúta trápi nedostatok kňazov, rozhodol sa v službe pokračovať.

„Videli ste už kňaza na dôchodku? Budem pracovať do posledného dychu,“ spomínali na slová otca Hamela miestni veriaci. Netušil, že záver jeho života bude taký dramatický. Pre jeho hrdinstvo ho už dnes väčšina ľudí považuje za svätca. Vrátane pápeža.

Brutálny útok

V to utorkové predpoludnie okolo trištvrte na desať vtrhli do kostola dvaja útočníci. Zajali skupinu šiestich veriacich, medzi ktorými boli aj rehoľné sestry.

„Hovorili arabsky. Videla som len nôž. Rýchlo som utiekla, keď napadli otca Jacquesa. Všetci sme kričali ,prestaňte, neviete čo robíte!´ Nevšimli si, že som ušla,“ povedala krátko po udalosti sestra Danielle, ktorej sa podarilo z kostola uniknúť a zavolať políciu.

Okrem nožov mali útočníci opasok s falošnými výbušninami a pištoľ, ktorá sa neskôr ukázala ako nefunkčná.


Kostol sv. Štefana v meste Saint-Étienne-du-Rouvray, kde pred rokom zabili kňaza Jacquesa Hamela. Foto – TASR/AP

Podľa svedectva rehoľnej sestry zločinci prinútili otca Hamela, aby si kľakol. „Vy kresťania nás likvidujete,“ kričali. Kňaz sa bránil. „Choď preč, Satan,“ povedal údajne útočníkom.

„Natáčali sa pri tom. Pred oltárom predniesli v arabčine niečo ako kázeň. Bolo to strašné,“ vravela svedkyňa. Teroristi následne kňazovi podrezali hrdlo.

Prečítajte si aj
V kostole martýra Jacquesa Hamela Zdieľať

Polícia napokon útočníkov zastrelila. Muži mali kričať Allahu Akbar a vážne zranili aj ďalšieho rukojemníka. Ostatní vyviazli bez zranení.

K útoku sa ešte v ten deň prihlásil Islamský štát. Neskoršie informácie potvrdili, že obaja teroristi mali iba devätnásť rokov. Jeden z nich, francúzsky občan, bol polícii známy už niekoľko mesiacov. V minulosti sa dvakrát neúspešne pokúšal dostať cez Turecko do Sýrie, aby sa pripojil k džihádistom z Islamského štátu.

Skromný a odvážny

Jacques Hamel sa narodil v roku 1930 v dedine Darnétal, ktorá je len pár kilometrov od mesta Saint-Étienne-du-Rouvray. V roku 1958 bol vysvätený za kňaza. Paradoxom je, že bol členom diecéznej komisie pre medzináboženský dialóg medzi kresťanmi a moslimami a s miestnym imámom mal priateľské vzťahy. Farnosť, v ktorej otec Hamel pôsobil, dokonca darovala moslimskej komunite pozemok na výstavbu mešity.

Medzi veriacimi bol obľúbený, hovorili o ňom ako o človeku, ktorý tu bol vždy pre druhých. Žil v jednoduchosti, skromnosti a nevzbudzoval žiadnu zbytočnú pozornosť. „Bol to odvážny a dobrý kňaz,“ povedal správca farnosti Auguste Moanda-Phuati, ktorého Hamel počas omše zastupoval.

Na pohrebe zavraždeného kňaza sa v rouenskej katedrále zúčastnilo asi dvetisíc ľudí vrátane stoviek moslimov. Ďalšie omše za otca Hamela slávili po celej krajine.


Breviár otca Hamela je vystavený v rímskej Bazilike sv. Bartolomeja na Tiberskom ostrove. Foto – Postoj/Adam Takáč

V kostole sv. Štefana v meste Saint-Étienne-du-Rouvray, kde kňaza pred rokom zavraždili, dnes dopoludnia slúžil spomienkovú omšu miestny arcibiskup Dominique Lebrun. Začala sa presne o deviatej hodine – tak ako pred rokom. Po nej zosnulému kňazovi odhalili pamätník.

Zavraždeného kňaza si však nepripomínajú len vo Francúzsku. V rímskej Bazilike sv. Bartolomeja na Tiberskom ostrove, ktorá sa stala na základe priania Jána Pavla II. miestom pamiatky „novodobých mučeníkov“, je vystavený breviár otca Hamela.

Santo subito

Už krátko po tragickej udalosti sa ozývali hlasy, aby cirkev uznala francúzskeho kňaza za mučeníka bez štandardného procesu blahorečenia.  

„Je to mučeník a mučeníci sú blahoslavení,“ vyhlásil pápež František, ktorý sa rozhodol prípadu udeliť špeciálnu výnimku, ktorá sa uplatnila aj pri blahorečení Matky Terezy či Jána Pavla II.


Pápež František počas omše, ktorú slúžil za zosnulého kňaza Hamela v septembri 2016 v Dome sv. Marty vo Vatikáne. Foto – TASR/AP

Na základe pápežovho rozhodnutia sa nemuselo čakať, kým ubehne stanovených päť rokov od smrti kňaza, ale proces blahorečenia sa začal už v apríli, teda niekoľko mesiacov po jeho smrti. Začiatok procesu blahorečenia oznámil arcibiskup Lebrun na začiatku veľkonočných sviatkov.

Prečítajte si aj
Zavraždený otec Hamel: Urobme svet viac bratským Zdieľať

Na Zelený štvrtok arcibiskup Lebrun zároveň prezradil, že pápežovi Františkovi dal podpísať fotku pátra Hamela aj s venovaním pre tri rehoľné sestry, ktoré boli na osudnej omši, keď francúzskeho kňaza zavraždili. Stalo sa tak v septembri minulého roku, keď pápež František vo Vatikáne slúžil omšu za zosnulého kňaza. Jeho portrét bol položený na oltári.  

„Môžeš vystaviť túto fotku v kostole, pretože už teraz je blahoslavený, a ak by niekto vravel, že to sa nesmie, povedz mu, že to dovolil pápež,“ tlmočil Františkove slová arcibiskup Lebrun.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo