Kuba: S Fidelom sa pápež asi stretne, s disidentmi nie

Benedikt XVI. sa v pondelok presunul z Mexika na Kubu, kde pokračuje jeho 23. zahraničná apoštolská cesta. Jedným z najočakávanejších momentov je pravdepodobné stretnutie s Fidelom Castrom.

60 sekúnd. Presne toľko času žiadajú od pápeža kubánski disidenti. „Ak má čas na stretnutie s Fidelom Castrom, prečo si ho nenájde aj na vypočutie vydedených a utláčaných?“ pýta sa líderka hnutia Dámy v bielom Berta Soler. „Požiadali sme nuncia Bruna Musaru, aby odkázal Jeho Svätosti, že to, čo chceme, je iba minúta času.“ Manželky, vdovy a matky väznených disidentov sa stretávajú od roku 2003 pravidelne každú nedeľu v havanskom Kostole svätej Rity a žiadajú prepustenie svojich blízkych. V bielych šatách a s tradičnými bielymi gladiolami v ruke sa chcú zúčastniť aj stredajšej omše s Benediktom XVI. na havanskom Námestí revolúcie.

Po stretnutí s pápežom volá aj najznámejší katolícky disident na Kube, 60-ročný Oswaldo Payá: „Takýmito postojmi Vatikán v podstate neguje existenciu disidentského hnutia.“

Podľa informácií denníka Corriere della Sera kubánska polícia v posledných dňoch prehľadávala domy aktivistov a odoberala im mobilné telefóny a občianske preukazy, bez ktorých sa nebudú môcť dostať na omšu s pápežom. Opakuje sa tak scenár spred štrnástich rokov, keď „ostrov slobody“ prvýkrát navštívil Ján Pavol II. Počas omše slúženej 25. januára 1998 sa v dave objavilo niekoľko protestných nápisov, ktoré polícia okamžite zhabala.

„Havana pripravuje omšu na námestí ako ktorúkoľvek inú veľkú udalosť režimu,“ napísal Corriere della Sera. „Štátni zamestnanci sú srdečne pozvaní vstať ráno o tretej, nastúpiť do autobusov a zúčastniť sa mobilizácie. Všetko preto, aby sa vyhli opletačkám a škaredým pohľadom v práci.“ Podľa denníka je ironické, že štát, ktorý mal do roku 1998 ateizmus zakotvený priamo v ústave, dnes organizuje priebeh náboženskej udalosti.

Napriek všetkému sa vatikánsky štátny sekretár, kardinál Tarcisio Bertone, ktorý pápeža osobne sprevádza, neobáva zneužitia pápežovej návštevy. „Niet pochýb, že návšteva Benedikta XVI. pomôže demokratizačnému procesu a otvorí nové možnosti pre pôsobenie cirkvi,“ povedal v rozhovore pre denník La Stampa.

Imrich Gazda

Foto: usccb.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo