Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
27. marec 2012

Benedikt XVI.: Marxistická ideológia neslúži budovaniu novej spoločnosti

Pápež poslal jasný odkaz bratom Castrovcom hneď na začiatku svojej cesty do Mexika a na Kubu. Marxizmus nezodpovedá skutočnosti, treba hľadať nové vzory, povedal počas tlačovej besedy na palube lietadla. Benedikt XVI. má už za sebou nielen „mexickú etapu“ svojej 23. zahraničnej apoštolskej c...

Pápež poslal jasný odkaz bratom Castrovcom hneď na začiatku svojej cesty do Mexika a na Kubu. Marxizmus nezodpovedá skutočnosti, treba hľadať nové vzory, povedal počas tlačovej besedy na palube lietadla.

Benedikt XVI. má už za sebou nielen „mexickú etapu“ svojej 23. zahraničnej apoštolskej cesty, ale aj prvý deň na Kube. V pondelok večer nášho času ho na letisku v Santiago de Cuba privítal prezident Raúl Castro.

Pápež potom na miestnom námestí Antonia Macea odslúžil omšu pri príležitosti 400. výročia objavenia sošky Panny Márie de la Caridad z Cobre. „Jej postava bola od začiatku silným spôsobom prítomná v živote Kubáncov. Tak vo chvíľach veľkých udalostí v krajine, osobitne v čase získania nezávislosti, keď bola všetkými uctievaná ako skutočná matka kubánskeho ľudu,“ povedal Benedikt XVI. vo svojom príhovore na letisku. Zdôraznil, že prichádza ako „pútnik milosrdnej lásky“, aby podporil svojich bratov vo viere a povzbudil ich k nádeji. Zmienil sa aj o „uväznených a ich rodinných príbuzných“, ktorých nosí vo svojom srdci.

Omša za účasti asi 250 000 veriacich na Námestí Antonia Macea v Santiago de Cuba.

Vo svojom príhovore spomenul aj súčasné „ťažké ekonomické okolnosti, ktoré mnohí porovnávajú s hlbokou duchovnou a morálnou krízou, ktorá nechala bezbranného človeka bez hodnôt pred ambíciami a egoizmom istých mocností, ktoré sa nezaujímajú o skutočné dobro osôb a rodín“. Podľa Benedikta XVI. „takýmto kultúrnym a etickým spôsobom, ktorý spôsobil túto bolestnú situáciu, sa nedá dlho pokračovať. Naopak, skutočný pokrok si vyžaduje etiku, ktorá do centra stavia ľudskú osobu a berie do úvahy jej skutočné potreby, predovšetkým jej duchovnú a náboženskú dimenziu“.

Inzercia

Privítania Benedikta XVI. Raúlom Castrom na letisku v Santiago de Cuba.

Riešením nie je marxistická ideológia, ktorá „nezodpovedá skutočnosti, neslúži budovaniu novej spoločnosti. Je teda potrebné hľadať nové vzory“. Benedikt XVI. to zdôraznil ešte v piatok počas tlačovej besedy pred asi sedemdesiatkou novinárov, ktorí s ním leteli z Ríma do Mexico City.

V utorok sa pápež premiestni zo Santiago de Cuba do Havany, kde sa stretne s prezidentom Raúlom Castrom, kubánskymi biskupmi a na Námestí Revolúcie odslúži omšu. Očakávané je aj stretnutie s 85-ročným Fidelom Castrom.

Imrich Gazda

Foto: benedictocuba.cubaminrex.cu

Odporúčame

Kuba: S Fidelom sa pápež asi stretne, s disidentmi nie

Kuba: S Fidelom sa pápež asi stretne, s disidentmi nie

Benedikt XVI. sa v pondelok presunul z Mexika na Kubu, kde pokračuje jeho 23. zahraničná apoštolská cesta. Jedným z najočakávanejších momentov je pravdepodobné stretnutie s Fidelom Castrom. 60 sekúnd. Presne toľko času žiadajú od pápeža kubánski disidenti. „Ak má čas na stretnutie s Fi...

TVÁROU V TVÁR: Benedikt XVI. v Mexiku a na Kube

TVÁROU V TVÁR: Benedikt XVI. v Mexiku a na Kube

Aká bola reakcia drogových kartelov na návštevu Benedikta XVI. v Mexiku? Čo si myslí Svätá stolica o americkom embargu voči Kube? Prečo sa pápež pravdepodobne stretne s Fidelom Castrom a nie s kubánskymi disidentmi? Dozviete sa v diskusii Imrich Gazdu s Ivanom Kováčom, odborníkom na Latinskú Ameriku...