Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
02. apríl 2012

Vatikán exkomunikoval štyroch údajných biskupov. Ich líder pôsobil aj na Slovensku

Kongregácia pre náuku viery vydala minulý týždeň vyhlásenie, ktorým potvrdila exkomunikáciu štyroch kňazov, ktorí sa vydávali za gréckokatolíckych biskupov. Celý prípad má veľký súvis aj so Slovenskom. V sedembodovom vyhlásení Svätá stolica oznamuje, že biskupské vysviacky Eliáša A. Dohnala...

Kongregácia pre náuku viery vydala minulý týždeň vyhlásenie, ktorým potvrdila exkomunikáciu štyroch kňazov, ktorí sa vydávali za gréckokatolíckych biskupov. Celý prípad má veľký súvis aj so Slovenskom.

V sedembodovom vyhlásení Svätá stolica oznamuje, že biskupské vysviacky Eliáša A. Dohnala (na obr.), Markiana V. Hitiuka, Metodeja R. Špiříka a Roberta Oberhausera sú neplatné a potvrdzuje ich exkomunikáciu, do ktorej upadli prijatím vysviacok bez súhlasu Vatikánu. Exkomunikáciu v roku 2008 verejne potvrdil aj vtedajší kyjevský arcibiskup, kardinál Lubomyr Husar (na obr. dole). Ako nám potvrdil hovorca Prešovskej arcieparchie Ľubomír Petrík, Robert Obrehauser pochádza priamo zo Slovenska.

Kňaz proti pápežom
„Menovaní klerici svojim nepoddajným správaním naďalej vzdorujú cirkevnej autorite a morálne, ako aj duchovne poškodzujú nielen Baziliánsky rád sv. Jozafata a Ukrajinskú gréckokatolícku cirkev, ale aj Svätú stolicu a celú katolícku cirkev,“ konštatuje Kongregácia pre náuku viery. „Vyvoláva to rozdelenie a zmätok medzi veriacimi.“ Kongregácia vyhlásila za neplatné aj všetky vysviacky, ktoré štyria kňazi udelili alebo udelia a veriacich varovala pred členstvom v tejto skupine.

Páter Dohnal pritom pred dvoma rokmi tvrdil presný opak. „My sme sa nevyhlásili za biskupov, ale prijali sme riadne biskupské svätenie. Pred dvoma rokmi sme to zverejnili a oznámili Svätému otcovi. On túto realitu vzal na vedomie. Tvoríme jednotu s pápežom,“ povedal v nepublikovanom rozhovore s autorom tohto článku.

Dohnal rozbúril vody nielen na Ukrajine, ale predtým aj v Čechách a na Slovensku. V 70. rokoch pôsobil ako farár v obci Slušovice a až do novembra 1989 mal problémy s ŠtB. Po stretnutí predstaviteľov svetových náboženstiev v roku 1986 v Assisi napísal list pápežovi Jánovi Pavlovi II. Skritizoval ho, že svojím konaním vzbudil veľké pohoršenie v cirkvi. Rovnako minulý rok varoval pápeža Benedikta XVI. pred blahorečením svojho predchodcu a účasťou na novozvolanom stretnutí v Assisi (viac tu).

V 90. rokoch pôsobil Dohnal, ktorý medzitým vstúpil do gréckokatolíckej rehole Rádu sv. Bazila Veľkého, v Trebišove a v Prešove, kde niekoľko rokov prednášal dogmatiku na miestnej gréckokatolíckej bohosloveckej fakulte. V tom čase vystupoval na rôznych charizmatických stretnutiach po celom Slovensku. „Jeho reč bola priama, bol presvedčený o absolútnosti svojich tvrdení. Ľudia ho počúvali s nadšením,“ uviedol v roku 2010 pre časopis .týždeň Ivan Moďoroši z Katedry religionistiky a náboženskej výchovy Katolíckej univerzity v Ružomberku. Z východu Slovenska bol páter Dohnal preložený do Prahy, kde v roku 2003 organizoval protesty proti novému gréckokatolíckemu biskupovi, Slovákovi Ladislavovi Hučkovi. Pokúsil sa dokonca zabrániť jeho vysviacke okupáciou kostola.

Z Čiech Dohnala preložili na Ukrajinu, kde bol bez súhlasu Svätej stolice vysvätený za biskupa. Medzitým bol z rehole baziliánov vylúčený. V auguste 2009 spolu s ďalšími troma nelegálne vysvätenými biskupmi založil tzv. Pravoverný synod Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi, ktorého centrum sa nachádza v západoukrajinskej obci Pidhirki. V posledných rokoch sa pokúšali o štátnu registráciu svojho zoskupenia pod názvom Ukrajinská gréckokatolícka pravoslávna cirkev.

Inzercia

Dorast na Slovensku
Dohnalove aktivity majú nepriamy súvis so Slovenskom aj dnes. Skupina troch kňazov a jedného diakona, ktorí sa v roku 2010 prehlásili za Spoločnosť sv. Bazila Veľkého a usídlili sa v nitrianskej obci Jarok, odkiaľ zverejňujú rôzne exkomunikácie, sú minimálne ideovo napojení na skupinu v Pidhirki (viac tu). „Realita je taká, že sme sa nimi v niektorých veciach inšpirovali. (...) Sledujeme ich na internete,“ uviedol v roku 2010 v rozhovore pre denník SME Stanislav Cigánek, jeden zo spomenutých kňazov. Páter Dohnal zasa v spomenutom rozhovore uviedol, že „títo kňazi skutočne nie sú na našu Ukrajinskú pravovernú gréckokatolícku cirkev organizačne napojení, ale čerpajú inšpiráciu z našej stránky pravovernosti viery. Tieto aktivity vnímame a máme radosť, že mali odvahu urobiť tento krok viery k obnove katolíckej cirkvi na Slovensku“.

V prípade slovenských kňazov sa zatiaľ Svätá stolica viditeľne neangažuje. Po potvrdení ich exkomunikácie bratislavským arcibiskupom Stanislavom Zvolenským ich verejné aktivity ochabli. V prípade, že by sa pokúsili prijať biskupskú vysviacku, ich však čaká podobná budúcnosť ako ich ukrajinských kolegov.

Imrich Gazda

Foto: gloria.tv

Odporúčame

Politológ hodnotí cestu Benedikta XVI. do Mexika a na Kubu

Politológ hodnotí cestu Benedikta XVI. do Mexika a na Kubu

Celkovo možno cestu Benedikta XVI. do Mexika a na Kubu hodnotiť pozitívne z hľadiska odkazu, ktorý zanechal. V súvislosti s návštevou Mexika bola s obavami vnímaná snaha prezidentských kandidátov politicky profitovať na pápežovej návšteve. Tie sa však nepotvrdili, nakoľko pápež neabsolvoval spolo...

VATIKÁNSKA SEDMA: Dámy v bielom a pán v bielom

VATIKÁNSKA SEDMA: Dámy v bielom a pán v bielom

kuba1.jpg Cesta Benedikta XVI. na Kubu sa zapíše nielen do kroniky jeho pontifikátu, ale aj celých dejín pápežstva ako jedna z najvýznamnejších. Škoda len, že v prípade diplomacie Svätej stolice pôjde o značne temný list. Význam, aký uplynulej apoštolskej ceste Benedi...

Kvetný víkend 2012 v Banskej Bystrici

Kvetný víkend 2012 v Banskej Bystrici

Tradičné celonárodné stretnutie mládeže štartuje v piatok - už po dvanástykrát v Banskej Bystrici. Počas tohtoročného Kvetného víkendu sa mladí z celého Slovenska navyše stretnú s kardinálom Jozefom Tomkom. Kvetný víkend sa v srdci Slovenska organizuje od Jubilejného roka 2000. Jeho heslo kopíruje a...