Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
04. apríl 2012

Kardinál Tomko povedie banskobystrickú omšu svätenia olejov

Tradičná bohoslužbu na sklonku pôstneho obdobia sa napriek neprítomnosti diecézneho biskupa uskutoční aj v Banskej Bystrici. Exkluzívne jej bude predsedať kardinál Jozef Tomko. Slávnostná raňajšia omša na Zelený štvrtok, nazývaná missa chrismatis, sa spája so stretnutím biskupa s diecéznym klérom a...

Tradičná bohoslužbu na sklonku pôstneho obdobia sa napriek neprítomnosti diecézneho biskupa uskutoční aj v Banskej Bystrici. Exkluzívne jej bude predsedať kardinál Jozef Tomko.

Slávnostná raňajšia omša na Zelený štvrtok, nazývaná missa chrismatis, sa spája so stretnutím biskupa s diecéznym klérom a s požehnaním krizmy a olejov. Vzhľadom na špecifickú situáciu, v ktorej sa aktuálne nachádza Banskobystrické biskupstvo, teda obdobie sede vacante (uprázdnenej katedry), vyvstala otázka, ktorý z biskupov prevezme úlohu obvykle prislúchajúcu diecéznemu biskupovi. Kňazov i veriacich, ktorí sa jej zúčastnia počas tohtoročného Veľkého týždňa, čaká prekvapenie. Hlavným celebrantom bude kardinál Jozef Tomko, emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov.

Ako informoval portál biskupstva, kardinál Tomko, zdržujúci sa v týchto dňoch v srdci Slovenska kvôli podujatiu Kvetný víkend, vyhovel prosbe diecézneho administrátora Mariána Bublinca. Bohoslužba, ktorej bude predsedať, sa začne ráno o 9.00.

Ďalším banskobystrickým špecifikom oproti zvykom zaužívaným v iných diecézach bude, že aj tohto roku sa slávnostná liturgia neuskutoční v Katedrále sv. Františka Xaverského. Miestom jej konania bude Kostol Nanebovzatia Panny Márie v historickom jadre mesta (na obr.). Dôvody sú predovšetkým kapacitné. Druhý zo spomínaných chrámov je priestrannejší a pojme omnoho väčší počet veriacich, ku ktorým treba navyše pripočítať diecézny klérus.

Marián Sekerák

Foto: wikipedia.sk

Inzercia

Odporúčame

Výzva Teologického fóra požaduje zmeny v cirkvi

Výzva Teologického fóra požaduje zmeny v cirkvi

Teologické fórum (TF) vydalo Výzvu za obnovu cirkvi, ktorou sa prihlásilo k hnutiam požadujúcim vnútornú reformu cirkvi. Bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský reagoval osobným rozhovorom s predsedom TF, kňazom Karolom Moravčíkom. Ísť v ústrety „problémovým“ skupinám ako sú rozvedení a zn...