Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
06. apríl 2012

Veľká noc bratov Ratzingerovcov

Bratia Joseph a Georg Ratzingerovci vo svojich spomienkach rozprávajú aj o slávení Veľkej noci v rodnom Bavorsku. Pre súčasného pápeža majú tieto dni osobitý rozmer - narodil sa na Bielu sobotu a v ten istý deň bol aj pokrstený. Georg Ratzinger, pápežov brat, v nedávno vydanej knihe spomienok Môj b...

Bratia Joseph a Georg Ratzingerovci vo svojich spomienkach rozprávajú aj o slávení Veľkej noci v rodnom Bavorsku. Pre súčasného pápeža majú tieto dni osobitý rozmer - narodil sa na Bielu sobotu a v ten istý deň bol aj pokrstený.

Georg Ratzinger, pápežov brat, v nedávno vydanej knihe spomienok Môj brat, pápež (San Francisco: Ignatius Press, 2011) uvádza, že v čase ich mladosti „sa v mnohých kostoloch (...) nachádzal ,Svätý hrob´, inými slovami, oltár, ktorý bol spodobnený ako Kristova hrobka. V ňom bola vyložená Najsvätejšia Sviatosť, cez ktorú bol prehodený biely priesvitný závoj. Pod oltárom bola socha Krista ležiaceho v hrobke, ozdobená kvetinami. Farebné, okrúhle sklenené nádoby naplnené červenou, žltou a zelenou tekutinou slúžili ako špeciálna dekorácia. Takto ponúkal ,Svätý hrob´ nádherný pohľad“.

Obrad zmŕtvychvstania
Benedikt XVI. si vo svojej autobiografii Z môjho života (Trnava: Dobrá kniha, 2005) spomína na najväčší kresťanský sviatok predovšetkým ako na výnimočnú liturgickú udalosť. „Neobyčajne pôsobivý bol večer Bielej soboty, pobožnosť Vzkriesenia. Počas celého Veľkého týždňa zahaľovali okná kostola čierne závesy a vnútro kostola bolo aj cez deň ponorené do tajomného prítmia. Pri farárovom speve slov: ,Pán Ježiš Kristus vstal z mŕtvych´ závesy odrazu spadli a celý priestor preniklo žiarivé svetlo“ (s. 18).

Netreba zabúdať, že v tom čase sa (až do roku 1951) vigília Vzkriesenia slávila už ráno na Bielu sobotu. Na toto trojité zvolanie kňaza, pokračuje Georg Ratzinger v oživovaní obrazu tých čias, „zbor odpovedal trojitým Aleluja. Zvyčajne by mali kňazi zaspievať každú časť vo vyššom tóne, no mnohí nedokážu rozoznať stupnicu, keďže nie sú zároveň hudobníkmi. Niekto stál pri každom z okien, aby strhol závesy, hneď ako farár zaintonoval po tretíkrát ,Kristus vstal z mŕtvych´. V Aschau sme toto robili niekoľkokrát aj ja s bratom. Potom vošiel do kostola jarný svit slnka a vytvoril veľkonočnú atmosféru. Nakoniec sa konala procesia, počas ktorej cirkevný zbor spieval veľkonočnú pieseň, napríklad, v Traunsteine, pieseň Attolite Portas od Caspara Etta, mníchovského skladateľa, ktorý tvoril v kostole sv. Michala“.

Svätenie jedál
Niekdajší šéfdirigent slávneho zboru Regensburg Domspatzen ďalej pokračuje v opise veľkonočnej vigílie: „Táto procesia s Najsvätejšou Sviatosťou pod tzv. nebesami, ako sme volali baldachýn, s množstvom incenzu, bola vždy slávnostnou príležitosťou, ktorá napomáhala prinášať radostné posolstvo Zmŕtvychvstania hlbšie do sŕdc veriacich“.

„Okrem toho,“ dodáva Georg Ratzinger, „tu boli ešte iné ľudové zvyky počas Veľkej noci. Išlo o požehnanie jedál, ktoré si všetky rodiny nosili so sebou: údené mäso alebo šunka, napríklad, soľ a pár vajíčok; samozrejme, ozdobené kraslice boli tiež súčasťou Veľkej noci. Matka a iné ženy obvykle zdobili kraslice cibuľovou šupkou, ktorá ich sfarbila dohneda; bol to najlacnejší spôsob, ako ich vyrobiť. No boli tu aj iné farbivá, ktoré bolo možné zakúpiť v potravinách, vďaka ktorým sa dali vyrobiť veľmi pestré kraslice. Tieto sa nosili na požehnanie spolu s Osterfladen, čo bol druh pleteného kvaseného chleba so špeciálnou polevou. Zjedli sme ho po slávnosti. Navyše, mama pre nás vždy piekla veľkonočného baránka, ktorého sme jedli na raňajky“.

Inzercia

Veľkonočný novorodenec
Veľkonočné sviatky mali v rodine Ratzingerovcov aj iný, než len náboženský rozmer. Priamo na Bielu sobotu 16. apríla 1927 sa narodil Joseph Ratzinger ako tretie dieťa manželov Josepha a Marie. „V rodinných spomienkach sa nikdy nezabudlo pripomenúť, že som sa narodil v posledný deň Veľkého týždňa a v predvečer Veľkej noci,“ spomína súčasný pápež a pokračuje: „S tým súviselo aj to, že som bol hneď ráno, v deň svojho narodenia pokrstený práve posvätenou vodou, keďže vtedy sa veľkonočná vigília slávila predpoludním. Byť prvým krstencom v novoposvätenej vode sa pokladalo za významné znamenie. To, že môj život bol takýmto spôsobom od začiatku ponorený do tajomstva Veľkej noci, ma vždy napĺňalo vďačnosťou, pretože to nemohlo byť znamením ničoho iného, iba požehnania. Pravdaže, nebola to Veľkonočná nedeľa, ale práve Biela sobota. No čím viac sa nad tým zamýšľam, tým viac sa mi zdá, že je to primerané podstate nášho ľudského života, ktorý Veľkú noc ešte len očakáva, ešte nestojí v plnom svetle, ale s dôverou k nemu kráča“.

Na deň, kedy o 4.15 ráno prišiel na svet budúci pontifik, si jeho brat spomína živým prenesením sa do detských čias (na obr. ich rodný dom). „Všetko, na čo sa pamätám je, že keď som sa zobudil, zistil som, že som sám. Nebol som vtedy zvyknutý spávať sám; v tom čase moji rodičia a moja sestra stále spávali vedľa mňa. Ale v tú noc, alebo niekedy v skorých ranných hodinách, som zrazu ležal na posteli úplne sám. Nik ma nezobudil, ako to zvyčajne robievali, a namiesto toho som počul hluk hektických činností. Dvere buchli, rýchle kroky sa ozvali v miestnosti, ľudia sa začali nahlas rozprávať. Keď som začul otcov hlas, povedal som ,Otec, chcem vstať!´ Ale otec povedal: ,Nie, musíš chvíľu počkať; dnes máme malého chlapčeka!´ V tom čase to pre mňa bolo trochu nepochopiteľné“.

Georg a Maria, súrodenci malého Josepha, kvôli treskúcej zime nesmeli ani „na svoj veľký žiaľ“ navštíviť krst svojho brata, „aby neprechladli“. Krst, ktorý nasledoval vo farskom kostole v Marktl Am Inn o 8.30 ráno, prebiehal dokonca aj bez účasti ich matky, ktorá vzhľadom na svoju vyčerpanosť musela ostať doma. V neogotickej krstiteľnici zo sklonku 19. storočia sa tak malý Joseph Alois stal na prahu Veľkej noci členom katolíckej cirkvi.

Marián Sekerák

Foto: wikipedia.org, maxondeadline.com, martinus.sk

Odporúčame

Pápež reagoval na výzvu rakúskych kňazov k neposlušnosti

Pápež reagoval na výzvu rakúskych kňazov k neposlušnosti

Benedikt XVI. počas omše svätenia olejov na Zelený štvrtok reagoval na Výzvu k neposlušnosti, pod ktorú sa podpísalo niekoľko stoviek kňazov z prevažne nemecky hovoriacich krajín. Pridalo sa k nim aj slovenské Teologické fórum. Proti jeho Výzve k obnove cirkvi sa verejne ako prvý ozval kňaz Spišskej...

Kardinál Tomko povedie banskobystrickú omšu svätenia olejov

Kardinál Tomko povedie banskobystrickú omšu svätenia olejov

Tradičná bohoslužbu na sklonku pôstneho obdobia sa napriek neprítomnosti diecézneho biskupa uskutoční aj v Banskej Bystrici. Exkluzívne jej bude predsedať kardinál Jozef Tomko. Slávnostná raňajšia omša na Zelený štvrtok, nazývaná missa chrismatis, sa spája so stretnutím biskupa s diecéznym klérom a...