Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
09. apríl 2012

Veľká noc vo Vatikáne

Pozrite si prehľad najzaujímavejších udalostí, ktoré sa udiali počas veľkonočných dní vo Vatikáne. Zelený štvrtok: Reakcia pápeža na Výzvu k neposlušnostiPočas omše svätenia olejov, na ktorej sa kňazi stretajú s diecéznym biskupom a pripomínajú si založenie sviatosti kňazstva, sa pápež Benedikt ...

Pozrite si prehľad najzaujímavejších udalostí, ktoré sa udiali počas veľkonočných dní vo Vatikáne.

Zelený štvrtok: Reakcia pápeža na Výzvu k neposlušnosti
Počas omše svätenia olejov, na ktorej sa kňazi stretajú s diecéznym biskupom a pripomínajú si založenie sviatosti kňazstva, sa pápež Benedikt XVI. prvýkrát verejne vyjadril na adresu Výzvy k neposlušnosti. Ide o iniciatívu rakúskych kňazov pod vedením bývalého generálneho vikára Viedenskej arcidiecézy Helmuta Schüllera.

„Prednedávnom v jednej európskej krajine vydala skupina kňazov jednu výzvu na neposlušnosť, uvádzajúc aj konkrétne príklady, ako by sa tá neposlušnosť mohla prejaviť, aby sa ignorovalo definitívne vyhlásenie Magistéria. Napríklad v otázke svätenia žien, na ktorú blahoslavený pápež Ján Pavol II. odpovedal neodvolateľným spôsobom, že cirkev v tomto prípade nemá od Pána žiadnu kompetenciu,“ povedal počas homílie Benedikt XVI. V Bazilike sv. Petra ho počúvalo okolo 2 000 kňazov Rímskej diecézy.

„Je neposlušnosť spôsobom na obnovu cirkvi? Chceme veriť autorom tejto výzvy, keď uvádzajú, že sú pohýnaní svojim záujmom o cirkev; že sú presvedčení o nevyhnutnosti potreby čeliť pomalým inštitúciám prostredníctvom drastických prostriedkov, aby sa otvorili nové cesty: aby sa cirkev dostala do súčasnosti,“ pokračoval Benedikt XVI. a následne položil dve otázky: „Je však neposlušnosť skutočne cestou? Možno tu vidieť niečo z toho pripodobnenia sa Kristovi, ktoré je predpokladom skutočnej obnovy, alebo je to len zúfalý popud urobiť niečo a meniť cirkev podľa našich túžob a predstáv?“

V ďalšej časti homílie pápež zdôraznil, že predpokladom a základom každej obnovy je práve pripodobnenie sa Kristovi, pričom každé ohlasovanie sa musí merať podľa slov Ježiša Krista „Moje učenie nie je moje“ (Jn 7, 16). „Neohlasujme teórie a súkromné názory, ale vieru cirkvi, ktorej sme služobníkmi,“ vyzval Benedikt XVI. v závere svojho príhovoru.

Veľký piatok: Krížová cesta v Koloseu
Medzi najuchvacujúcejšie chvíle, ktoré môže pútnik prežiť vo Večnom meste počas Veľkej noci, nesporne patrí krížová cesta v Koloseu za účasti pápeža. Človek so zažatou sviecou pri nočnom Koloseu, kde za svoju vieru položili život prví kresťania, intenzívne vstupuje do tajomných chvíľ veľkopiatkového utrpenia a smrti Ježiša Krista.

Prípravou tohtoročných meditácií pápež poveril manželov Danila a Annu Mariu Zanzucchi, iniciátorov hnutia Nové rodiny, ktoré je súčasťou hnutia Fokoláre. Kríž počas jednotlivých zastavení niesol kardinál Agostino Vallini, pápežov vikár pre Rímsku diecézu, rodiny z Talianska, Írska, Burkiny Faso, Peru a františkáni zo Svätej zeme.

Inzercia

Biela sobota: Krst Slovenky v Bazilike sv. Petra
Počas veľkonočnej vigílie na Bielu sobotu prijala z rúk pápeža krst Slovenka Daša Macková. Patrila tak medzi ôsmich vyvolených z Turkmenistanu, Talianska, Albánska, USA, Kamerunu a Nemecka, ktorých pokrstila priamo hlava katolíckej cirkvi. „Od októbra 2010 som začala pracovať na Veľvyslanectve SR v Ríme a práve tu vyvrcholila moja túžba prijať sviatosti,“ uviedla pre TK KBS 52-ročná Bratislavčanka, ktorá o takýto spôsob krstu požiadala na vikariáte Rímskej diecézy. Zaujímavosťou je, že jej krstným otcom sa stal veliteľ Švajčiarskej gardy, plukovník Daniel Anrig.

Veľkonočná nedeľa: Požehnanie Mestu a Svetu
Jednou z najočakávanejších udalostí každých veľkonočných a vianočných sviatkov je požehnanie mestu Rím a celému svetu (Urbi et Orbi), ktoré pápež udeľuje z lodžie Baziliky sv. Petra len dvakrát do roka. „Každý kresťan znovu prežíva skúsenosť Márie Magdalény. Je to stretnutie, čo mení život: stretnutie s jedinečným mužom, ktorý nám dáva zakúsiť plnosť Božej dobroty a pravdy, ktorý nás vyslobodzuje zo zlého nie nejakým povrchným, chvíľkovým spôsobom, ale oslobodzuje nás radikálne, uzdravuje nás v plnosti a navracia nám našu dôstojnosť,“ povedal Benedikt XVI. v príhovore, ktorý predchádzal požehnaniu.

„Kristus je osobitným spôsobom nádejou a útechou pre kresťanské spoločenstvá, ktoré sú kvôli viere ťažko skúšané diskrimináciou a prenasledovaním.“ Po týchto slovách pápež spomenul miesta, kde je ľudské utrpenie v súčasnosti najviditeľnejšie: Sýria, Irak, Svätá zem, národy Afrického rohu, oblasť Veľkých jazier, Sudán a Južný Sudán, Mali a Nigéria. Potom Benedikt XVI. v 65 jazykoch poprial požehnané veľkonočné sviatky ľuďom na celom svete a udelil im slávnostné požehnanie.

Imrich Gazda

Foto: radiovaticana.cz

Odporúčame

Veľká noc bratov Ratzingerovcov

Veľká noc bratov Ratzingerovcov

Bratia Joseph a Georg Ratzingerovci vo svojich spomienkach rozprávajú aj o slávení Veľkej noci v rodnom Bavorsku. Pre súčasného pápeža majú tieto dni osobitý rozmer - narodil sa na Bielu sobotu a v ten istý deň bol aj pokrstený. Georg Ratzinger, pápežov brat, v nedávno vydanej knihe spomienok Môj b...

Pápež reagoval na výzvu rakúskych kňazov k neposlušnosti

Pápež reagoval na výzvu rakúskych kňazov k neposlušnosti

Benedikt XVI. počas omše svätenia olejov na Zelený štvrtok reagoval na Výzvu k neposlušnosti, pod ktorú sa podpísalo niekoľko stoviek kňazov z prevažne nemecky hovoriacich krajín. Pridalo sa k nim aj slovenské Teologické fórum. Proti jeho Výzve k obnove cirkvi sa verejne ako prvý ozval kňaz Spišskej...

Kardinál Tomko povedie banskobystrickú omšu svätenia olejov

Kardinál Tomko povedie banskobystrickú omšu svätenia olejov

Tradičná bohoslužbu na sklonku pôstneho obdobia sa napriek neprítomnosti diecézneho biskupa uskutoční aj v Banskej Bystrici. Exkluzívne jej bude predsedať kardinál Jozef Tomko. Slávnostná raňajšia omša na Zelený štvrtok, nazývaná missa chrismatis, sa spája so stretnutím biskupa s diecéznym klérom a...