Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
12. apríl 2012

Kardinál Schönborn potvrdil v pastoračnej rade homosexuála žijúceho v registrovanom zväzku

Viedenský arcibiskup Christoph Schönborn odobril členstvo mladého homosexuála v pastoračnej rade farnosti Stützenhofen. Napriek nesúhlasu farára. Florian Stangl má 26 rokov a vo farnosti Stützenhofen, ktorá leží neďaleko rakúsko-českých hraníc, je mimoriadne obľúbený. Potvrdili to aj n...

Viedenský arcibiskup Christoph Schönborn odobril členstvo mladého homosexuála v pastoračnej rade farnosti Stützenhofen. Napriek nesúhlasu farára.

Florian Stangl má 26 rokov a vo farnosti Stützenhofen, ktorá leží neďaleko rakúsko-českých hraníc, je mimoriadne obľúbený. Potvrdili to aj nedávne voľby do farskej pastoračnej rady – od 142 hlasujúcich farníkov získal 96 hlasov. Napriek tomu ho miestny farár Gerhard Swierzek požiadal, aby sa svojho miesta vzdal. Navyše ho vyzval, aby nepristupoval k prijímaniu. Dôvod? Florian Stangl žije so svojim priateľom v registrovanom zväzku. „Cítim sa byť viazaný učením cirkvi, ale požiadavka žiť v celibáte sa mi zdá nerealistická,“ uviedol mladý farník.

Viedenská arcidiecéza, do ktorej farnosť patrí, dala najprv za pravdu farárovi. S tým sa však Stangl nezmieril a arcibiskupa Schönborna požiadal o stretnutie. Ten ho, ako aj jeho partnera, pozval na obed, po ktorom sa všetko zmenilo. Kardinál vyhlásil, že je „hlboko dotknutý“ Stanglovou vierou, pokorou, chápaním pastoračnej služby a že rozumie, prečo farníci „tak rozhodne hlasovali za jeho účasť v pastoračnej rade“. Na základe rozhodnutia arcibiskupa sa tak Stangl môže stať členom rady, ktorá má podľa cirkevného práva pomáhať farárovi pri rozvíjaní pastoračnej činnosti.

Podľa Schönborna „je tu množstvo členov farských pastoračných rád, ktorých štýl života sa nie vo všetkom prispôsobuje ideálom cirkvi“, no ktorí sa usilujú žiť život viery. Zároveň je potrebná „úprava pravidiel, aby sa ujasnili podmienky, ktoré musia spĺňať kandidáti do pastoračnej rady“.

Výsledky hlasovania v Stützenhofene však podľa portálu Vatican Insider ostávajú v platnosti. Napriek tomu, že kandidáti nepodpisovali vyhlásenie, že žijú v súlade s učením katolíckej cirkvi, ako to vyžaduje nariadenie Viedenskej arcidiecézy.

Imrich Gazda

Foto: wikipedia.org, wir-sind-kirche.at

Inzercia

Odporúčame

Veľká noc vo Vatikáne

Veľká noc vo Vatikáne

Pozrite si prehľad najzaujímavejších udalostí, ktoré sa udiali počas veľkonočných dní vo Vatikáne. Zelený štvrtok: Reakcia pápeža na Výzvu k neposlušnostiPočas omše svätenia olejov, na ktorej sa kňazi stretajú s diecéznym biskupom a pripomínajú si založenie sviatosti kňazstva, sa pápež Benedikt ...

Veľká noc bratov Ratzingerovcov

Veľká noc bratov Ratzingerovcov

Bratia Joseph a Georg Ratzingerovci vo svojich spomienkach rozprávajú aj o slávení Veľkej noci v rodnom Bavorsku. Pre súčasného pápeža majú tieto dni osobitý rozmer - narodil sa na Bielu sobotu a v ten istý deň bol aj pokrstený. Georg Ratzinger, pápežov brat, v nedávno vydanej knihe spomienok Môj b...