Vyhnal ich ISIS. Po troch rokoch sa kresťania z Ninivskej planiny vracajú domov

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vyhnal ich ISIS. Po troch rokoch sa kresťania z Ninivskej planiny vracajú domov

Deti sa hrajú medzi troskami budov v štvrti na západe Mosulu (TASR/AP)

Potrebujú pomoc, aby sa mohli vrátiť do svojich domovov. Teraz alebo nikdy.

Bolo to v auguste pred tromi rokmi, keď sa z desaťtisícok irackých kresťanov žijúcich v mestách a dedinách Ninivskej planiny stali za jednu noc utečenci s neistou budúcnosťou. Po tom, čo na toto územie severného Iraku vtrhli teroristi z Islamského štátu, sa im na tri roky obrátil život naruby.

Veľká časť obyvateľov trinástich Ninivských dedín, ktoré zabral ISIS, našla útočisko v utečeneckých táboroch v okolí Erbilu, hlavného mesta irackého Kurdistanu. Žili zväčša v kontajnerových domoch v preplnených kempoch. V rýchlosti, pri ktorej opúšťali svoje domovy, a v nádeji, že sa do nich čoskoro vrátia, si vzali so sebou zväčša iba najzákladnejšie veci. Dni sa však menili na týždne, týždne na mesiace a tie na roky. Paralelne s tým upadala v mnohých z nich viera a túžba vrátiť sa domov.

Dnes je oblasť Ninivskej planiny po troch rokoch opäť relatívne slobodným územím. V októbri minulého roka začali totiž iracká armáda a kurdské milície veľkú ofenzívu s cieľom získať späť pod kontrolu druhé najväčšie iracké mesto Mosul a mestá a dediny, ktoré sa ocitli pod nadvládou teroristov. Začiatkom roka sa im to podarilo a do oblasti sa odvtedy postupne vracia život. Nie je to však vôbec jednoduché.

Obyvatelia, ktorí sa rozhodli vrátiť, nachádzajú svoje bývalé domovy vyplienené alebo kompletne zničené. Mnohé budovy vrátane kostolov, ktoré boli dôležitými strediskami tamojšej komunity, ostali v troskách a ľudia často iba sledujú, čo všetko bola schopná nenávisť islamistov spôsobiť.

Pred pár mesiacmi uskutočnila pápežská nadácia Pomoc trpiacej cirkvi prieskum, z ktorého vyplynulo, že takmer 12-tisíc domov kresťanských rodín žijúcich na Ninivskej planine na severe Iraku islamisti poškodili a takmer sedemsto zničili úplne. Nadácia venovala na projekt obnovy a rekonštrukčné práce viac ako 200 miliónov dolárov.


Iracký kňaz počas bohoslužby v Karakoši. Pri vstupe do kostola hliadkujú vojaci. Foto – TASR/AP

Návrat kresťanskej komunity do oblasti považujú viacerí za veľmi dôležitý. „Je to rozhodujúci historický moment,“ hovorí člen nadácie ACN Andrzej Halemba. „Ak teraz nevyužijeme príležitosť pomôcť kresťanom vrátiť sa do ich domovov v oblasti Ninivskej planiny, môžu sa tieto rodiny rozhodnúť opustiť Irak navždy a to by bola obrovská tragédia.“

Prítomnosť kresťanov v regióne je podľa Halembu dôležitá nielen z historického, ale aj z politického a kultúrneho hľadiska. „Kresťania predstavujú most pokoja medzi rôznymi moslimskými skupinami. Majú zásadný podiel na vzdelávacom systéme a umiernení moslimovia ich rešpektujú.“

Celkový počet kresťanov sa v Iraku za posledné roky dramaticky znížil. Podľa odhadov ich odišla viac ako polovica, z viac ako jeden a pol milióna v deväťdesiatych rokoch ostalo v súčasnosti na území okolo tristotisíc. Dôkazom veľkého úbytku kresťanských veriacich je aj zatvorenie ôsmich kostolov v hlavnom meste Bagdad, ktoré v uplynulých rokoch zívali prázdnotou.

Napriek náročnosti situácie a vyhliadkam neistej budúcnosti sa nájde viacero takých, ktorí sa do bezútešnej oblasti rozhodli vrátiť. Pôvodné počty kresťanov sa však ťažko podarí obnoviť. Napríklad z Karakošu, ktorý bol pred vojnou najväčším kresťanským mestom v krajine, odišlo po vpáde ISIS okolo päťtisíc katolíckych rodín. Doposiaľ sa však vrátilo iba šesťsto z nich.
 

Prečítajte si tiež:
Irackí kňazi si obliekli montérky. Obnovujú dediny zničené islamistami Zdieľať

„Niektorí si našli prácu, otvorili reštauráciu alebo obchod. Chce to veľkú dávku odvahy začať odznova,“ hovorí biskup z Mosulu. „Musíme sa naučiť žiť v mieri. Sme už chorí z vojny.“ Podľa slov biskupa majú veľkú nádej, že napriek skaze dokážu začať žiť svoje životy nanovo.

Práve tamojšia cirkev hrá momentálne pri obnove obydlí a komunít dôležitú úlohu. Mnoho kňazov a rehoľníkov sa zapája do opráv a rekonštrukcií. „Ak to nespraví tunajšia cirkev, kto potom?“ pýta sa kňaz Georges Jahola z mesta Karakoš. „Máme na to potrebné schopnosti a kontakty.“

„Je nevyhnutná pomoc kresťanom, aby sa mohli vrátiť do svojich miest,“ vraví ďalší člen ACN Neville Kyrke-Smith. Teraz alebo nikdy. Ak neposkytneme viac pomoci, bude to premárnená príležitosť.“

Na zničené miesta Ninivskej planiny sa nedávno vrátili po troch rokoch aj rehoľníčky z kongregácie Dominikánskych sestier sv. Kataríny Sienskej. Rovnako ako ostatní obyvatelia čelia bezútešnej situácii a náročnej výzve obnoviť zničené zázemie svojej komunity.

„Pred tromi rokmi sme za jednu noc opustili svoje domovy a utiekli do neznáma. Začali sme cestu vyhnanstva a neistoty,“ opisujú rehoľné sestry svoje zážitky, keď región, v ktorom žili, zabrali radikáli z Islamského štátu. „Napriek všetkému sme vždy snívali o návrate a nájdení svojich domovov v stave, v akom sme ich opustili.“

„Nie je ľahké rozhodnúť sa pre návrat,“ hovoria rehoľníčky, ktoré našli svoj kláštor v meste Bakhida kompletne zničený. „Ostali sme šokované, keď sme videli tú skazu. Bolo to veľmi bolestivé sledovať. Prosím, modlite sa za nás, pretože začíname novú etapu svojich životov.“

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo