Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
16. máj 2012

Firma Benetton sa ospravedlnila za bozkávajúceho pápeža

Hovorca Svätej stolice Federico Lombardi v utorok informoval o nóte, v ktorej sa módna spoločnosť Benetton ospravedlnila za fotomontáž Benedikta XVI. bozkajúceho sa s imámom káhirskej mešity. Konflikt medzi Benettonom a Vatikánom prepukol v novembri minulého roku. Talianska firma v rámci reklamnej...

Hovorca Svätej stolice Federico Lombardi v utorok informoval o nóte, v ktorej sa módna spoločnosť Benetton ospravedlnila za fotomontáž Benedikta XVI. bozkajúceho sa s imámom káhirskej mešity.

Konflikt medzi Benettonom a Vatikánom prepukol v novembri minulého roku. Talianska firma v rámci reklamnej kampane Unhate, do ktorej investovala približne 10 miliónov eur, zobrazila bozkávajúce sa dvojice svetových lídrov. Okrem amerického a čínskeho prezidenta, izraelského a palestínskeho premiéra či nemeckej kancelárky a francúzskeho prezidenta vytvorili jeden z párov aj pápež Benedikt XVI. a imám káhirskej mešity Ahmed Mohamed el-Tayeb. Autorom kampane bol Kubánec Erik Ravelo, ktorý sa nechal inšpirovať bozkom komunistických vodcov Leonida Brežneva a Ericha Honeckera.

„Ide o absolútnu absenciu rešpektu voči pápežovi, útok na city veriacich a jasný dôkaz toho, že v prostredí reklamy možno porušiť základné pravidlá rešpektovania ľudských osôb kvôli pritiahnutiu pozornosti prostredníctvom provokácie,“ vyjadril sa vtedy hovorca Lombardi. Po tejto kritike a pohrozením právnym konaním sa firma rozhodla zobrazenie pápeža a imáma stiahnuť.

Podľa Lombardiho utorkového vyhlásenia spoločnosť Benetton vyjadrila „úprimnú ľútosť nad tým, že takýmto spôsobom urazila cítenie Jeho svätosti, Benedikta XVI. a veriacich“ a Vatikán uistila, že v budúcnosti nepoužije fotografie pápeža bez jeho súhlasu. „Svätá stolica nechcela požadovať finančné kompenzácie, ale získať morálnu satisfakciu formou priznania svojvoľného použitia a potvrdiť svoje odhodlanie brániť obraz pápeža aj právnymi prostriedkami,“ vyhlásil Lombardi s tým, že finančné odškodné Vatikán prijal ako dar, ktorý použije na charitatívne účely.

Imrich Gazda

Foto: benetton.com, wikipedia.org

Súvisiace články: 
Vatikán podnikne právne kroky proti Benettonu 
Kontroverzná reklama Red Bull si uťahuje z Ježiša

Inzercia

Odporúčame

Katolík Fiala českým ministrom školstva

Katolík Fiala českým ministrom školstva

Po katolíckom premiérovi má Česká republika aj katolíckeho ministra školstva. Prezident Václav Klaus do tejto funkcie nedávno menoval bývalého rektora Masarykovej univerzity v Brne Petra Fialu. „Nemôžem sľúbiť zázraky, ale urobím všetko, čo môžem a viem, v prospech českého školstva a vzdelanosti. M...